Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милиардерите в Индия трупат състоянието си по подобие на руските олигарси

4 коментара
Мукеш Амбани

Индийските милиардери приличат на руските си колеги от списъка на "Форбс" - по едно и също време те превзеха глобалния рейтинг на списанието и по еднакъв начин силно пострадаха от кризата. Има и друго сходство - по-голямата част от индийските богаташи спечелиха в сферите, където държавата подменя пазара.

Адити Гадхи от Центъра за политически изследвания в Делхи и Майкъл Волтън от Харвард изучиха историята на просперитета им и установиха, че в Индия, която не трябваше да се спасява от социалистическото минало и да раздава държавната собственост на случайни хора, да забогатеят успяха основно тези, на които им се удаде да завържат "връзки" с администрацията. Но половината от милиардерите - сред по-младите и по-бедните - успяха да забогатеят сами.

В средата на 1990-те години в Индия живеят само двама милиардера, които влизат в класацията на "Форбс". Собствеността на двамата общо е 3.2 млрд. долара.

През 2012 г. милиардерите в Индия са вече 46, а общото им състояние се оценява на 176.3 млрд. долара.

Най-богатият човек в Индия е Мукеш Амбани, притежаващ 22.3 млрд. долара. Званието той държи шеста поред година.

Състоянието на всеки от двамата други милиардери - Азим Премджи и Савитри Джиндала, известна като "стоманената баронеса", се оценява на 10 млрд. долара.

Останалите индуси в списъка на "Форбс" владеят всеки по 5 млрд. долара.

Четиридесет милиардери от Индия станаха такива благодарение на бума на фондовите пазари на развиващите се страни, който достигна пика си в средата на миналото десетилетие. Когато започна кризата и пазарите се сринаха с близо 60%, индийските милиардери загубиха 70% от състоянието си. Но в последните години те възстановиха част от състоянието си - през 2011 г. богатството им се върна на равнището от 2007 г., но през 2012 г. те отново обедняха.

В средата на 1990-те години общото състояние на милиардерите беше едва 1% от БВП на Индия, но през 2008 г. то вече бе 22% от БВП, а сега заради кризата е само 10% от БВП.

Социалното неравенство расте в Индия с бързи темпове, както и в другите страни от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай). В средата на 1990-те години лидери по дял на състоянието на милиардерите към брутния вътрешен продукт на страната им бяха САЩ и Великобритания. След десет години Русия, Индия и Китай ги догониха.

В Индия има и такива, които са наследили богатството си. В ръцете им е съсредоточено 40% от общото състояние на милиардерите. Това частично се обяснява с факта, че с бизнес са започнали да се занимават представители на висшите касти, например, брамините.

28 милиардера от 46-те влизат в кастата на търговците. Произлизащите от нисшите касти, например от селската каста надувар, рядко стават милиардери. Сред милиардерите на Индия няма нито един мюсюлманин, нито от най-нисшата каста на "недосегаемите".

20 от 46-те милиардери са натрупали богатството си от отрасли, където може да се получи висока печалба - например от недвижимите имоти, създаването на инфраструктура, добивната промишленост, производството на цимент, телекомуникациите и средствата за масова информация. Да се прави бизнес в тези отрасли, не е лесно - дейността обикновено се лицензира от държавата и често пазарите за монополизирани.

Пазарът на имоти, например, е известен с черния си сектор, той се счита за най-корумпираният в Индия. Дейността в другите изброени отрасли изисква специална покана от страна на правителството, като често не е ясно на какво основание се издават такива покани. А на пазара за цимент от 20 години има картел.

26 милиардери натрупаха състояние в отрасли, където държавата има по-слаба регулация като ИТ-сектора, фармацията, финансите и банковото дело.

Тези компании обаче също си сътрудничат с правителството. Най-големите технологични компании като Wipro, HCL и Infosys, разбира се, работят съвместно с държавата в рамките на програмата за електронно правителство. Инженерните компании изготвят за правителството различно оборудване. Но основният им бизнес все пак не е свързан с държавните поръчки.

Във фармацевтичния отрасъл и финансите на Индия има относително прозрачно регулиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Ти сигурно знаеш не повече от 200 думи, но това не прави непознатите ти думички нови за нашия речник.

  2. Анонимен
    #3

    удаде - nova duma za vashia rechnik

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.