Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК крие стенограмите си, били "чернови" на решенията

Говорителите на комисията се скриха зад неясни аргументи и затворени телефони

6 коментара
Снимка: БГНЕС

Централната избирателна комисия (ЦИК) крие стенограмите от заседанията си, обявиха в четвъртък от Института за развитие на публичната среда. Комисията е отказала да предостави на организацията протоколите от 30 свои заседания, поискани по реда на Закона за достъп до обществена информация. Заради това институтът ще обжалва пред Административния съд в София.

"Стенограмите и протоколите от заседанията на Централната избирателна комисия се оказаха досиетата Х, а разсекретяването им - мисията невъзможна", заяви председателят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева.

Отказът маскиран като писмо

След като от института завеждат питане по Закона за достъп до обществена информация, от Централната избирателна комисия им изпращат писмо, в което не се съдържа нито разрешение, нито отказ за достъп до протоколите, което на практика означава шиканиране на закона.

На 21 септември ЦИК изпраща писмо, в което най-общо обяснява принципа си на работа, обобщавайки, че "за заседанията на комисията се съставят протоколи и в тях се отразяват мнения, становища и препоръки по проекти на актове, като същите са свързани с оперативната подготовка на решенията на комисията и нямат самостоятелно значение".

От комисията услужливо съобщават, че решенията им могат да бъдат намерени в БТА и на интернет страницата на комисията.

“Не сме съгласни с тезата, че протоколите и стенограмите са вътрешно служебна информация”, заяви юристът и изпълнителен директор на института Светослав Георгиев.

"Ако са толкова безсмислени стенограмите им и членовете на ЦИК добросъвестно прилагат закона, не виждам причина да не ги публикуват, за да се убедим в това", заяви Георгиев.

От организацията напомниха, че ЦИК не работи с класифицирана или секретна информация, в Изборния кодекс не пише, че ЦИК заседава при закрити врата и затова е неоснователно да се отказва достъп до документите.

По думите на Антоанета Цонева писмото, написано от комисията, в което липсва какъвто и да е конкретен отговор, е “опит за измъкване от съдебни санкции”. “Това писмо е подигравка, отделно, че в него няма необходимите реквизити за какъвто и да е отговор на въпрос за достъп до обществена информация”, заяви още Цонева за оформеното от юристите в ЦИК послание.

Особените мнение без особено значение

От института обясниха, че за обществото е важно да знае не само решенията на ЦИК, но и защо, как и с какви мотиви се приемат или отхвърлят проекторешения и жалби.

От организацията допълниха, че в крайна сметка остава скрит и вотът на всеки от ЦИК, защото в протоколите и стенограмите не се отразява поименно по какъв начин се гласува. Скрити от обществото остават важни факти като как се формира мнозинство, каква дискусия се води.

С охраняването в строга тайна на протоколите губи и смисълът от "особените мнения" на членовете, за което е отредено и отделно място в Изборния кодекс.

ЦИК: С каква информация работим, е друг въпрос

Потърсени за коментар от Централната избирателна комисия не успяха да дадат какъвто и да е отговор на поставените въпроси относно протоколите от техните заседания.

Говорителят на комисията Ралица Негенцова обясни пред Mediapool, че “това, което интересува медиите кой как гласува поименно, не е отразено в протоколите на комисията”. С изричното уточнение, че се намира в Габрово (където днес на посещение е нейната втора братовчедка и президент на Бразилия Дилма Русеф - бел. ред.) Негенцова допълни, че в стенограмите на ЦИК има “само становищата, изказани от членовете”. Тя заяви, че Изборният кодекс не задължава комисията да публикува нищо освен решенията си.

На въпрос защо протоколите са така охранявани, при положение, че ЦИК работи само с официална информация за публични субекти, Негенцова обобщи: “друг е въпросът дали това е обществена информация”, след което затвори телефона и не вдигна повече.

Другият говорител на ЦИК Бисер Троянов, сега от ГЕРБ, а преди от квотата на НДСВ, за когото стана ясно, че при вземането на скандално решение на комисията при липсващо мнозинство е говорил по телефона си пред залата, не бе открит за коментар, въпреки задължението да поддържа връзка с медиите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Tazi taburetka Ralica ne e li za pensija weche?

  2. Анонимен
    #5

    ГЕРБ гради България както умеят (по мутренски) - като в песента "Градил Илия килия"...

  3. Анонимен
    #4

    Градим България!

  4. Анонимен
    #3

    Вървим по пътя за Беларус, благодарение на Гражданите за Европейско Развитие на България

  5. Анонимен
    #2

    Положението направо заприлича на това по времето на социализма.Това е по-скандално от неизплатените данъци от циганския тартор.

  6. Анонимен
    #1

    Всички институции се имат за повече от народа! Как си позволяват да не дават гласност на исканата информация?Тази крава Ралица не направи ли за пенсия вече в ЦИК?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.