Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

1/3 от земите ни вече са на цифрова кадастрална карта

7 коментара

Проектът за изграждане на цифрова кадастрална карта в страната със заем от Световната банка (СБ) приключи в края на миналата година. В края на декември, за последен път международната кредитна институция провери дали българското правителство ще изпълни всички поставени условия по проекта, поставени в доклада от октомври.

Решението на банката от мисията им в края на септември 2005 г. е да се канцелират оставащите средства за създаване на цифрова кадастрална карта и да се насочат към подобряване на обслужването за гражданите.

Общата сума, договорена като заем от Световната банка, възлиза на 33,5 млн.евро. Според представителите от Агенцията по кадастър към края на септември 2005 г., България е усвоила около 45% от първоначално предвидените средства за реализация на проекта. С тази сума страната ни е покрила критерия за 30% цифровизация.

Мотивът, с който банката канцелира оставащите средства по заема за създаване на цифрова кадастрална карта, бе, че условията на заема вече са изпълнени – т.е. предварително заложените в споразумението 30% от територията на страната вече е обхваната от електронния кадастър. Изпълнителният директор на Агенцията по кадастър Цветен Боев съобщи, че на практика с цифрова кадастрална карта е обхванат по-голямата част от пазара на земята. От големите градове без цифров кадастър са София, Пловдив и Бургас.

На практика за последните два града половината от работата е свършена – действащите планове и в тях са анализирани и оцифрени. Специалистите вече имат информация в коя част на града плановете могат да се ползват наготово и къде  трябва да се правят напълно нови измервания.

Цифрова кадастрална карта се изработва за цялото Черноморие и зимните курорти. В момента се разработва картата на съдебен район Варна, одобрена е за Шабла и Балчик. За Каварна и Поморие е обявен търг с национално финансиране, тъй като при последната процедура не е избран изпълнител, поясни Цветен Боев. При голямата част от големите градове - Добрич, Ямбол, Търговище, Враца, Шумен, Сливен, Благоевград е одобрена кадастрална карта. При други – като Габрово, Плевен, Русе, тя е в процес на разработване.

Услугите, чрез които гражданите получават достъп до тази информация, обаче не са се подобрили. В резултат на тези констатации в доклада си до българското правителство, СБ постави условие – да се направят промени в Закона за кадастъра и подзаконовите нормативни уредби, чрез които да се промени и механизмът, по които гражданите да получават информация за имотите.

Според специалистите, оставащите над 18,4 млн.евро най-вероятно ще се пренасочат под формата на друг заем към подобряване на услугите за населението с вече създадената кадастрална информация. Запознати твърдят, че парите ще отидат за финансиране на втората част от проекта – имотният регистър, защото сроковете за изпълнението там закъсняват сериозно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Niakoi
    #7

    Vsi4ki vie, koito opliuvate horata, koito sa izraboteli tezi planove, e redno da se zamislite predi da komentirate tolkova lesno i bezotgovorno ne6to tolkova slozhno. nai-malko ne razbirate za kakvo stava vapros. Az sam edin ot horata, koito sa raboteli po otsifriavaneto. Ne moga da uto4nia pove4e, no triabva da vi zaiavia, 4e otsifriavaneto na kakvto i da e plan, ne e 4ak tolkova lesno, kolkoto vseki si misli. Sblaskva6 se s razli4ni problemi. Nai-osnoven e sa6testvuva6tia plan. Ima slu4ai, kogato

  2. kkk
    #6

    cool

  3. Heretik
    #5

    Parvo 6te ni cifrovizirat i sled tova 6te ni izkupyat zemyata za bez pari. Posle 6te ni dadat da polzvame na6ata zemya i 6te im pla6tame renta. Kato stanem 10 miliarda ve4e nyama da imame sobstvena zemya...

  4. аз
    #4

    "Професионализъм" не е измислена дума, както например използваната в материала "канцелира". Когато всеки се старае да изпълнява задълженията си професионално и Европа би ни завидяла. Поне българският език задължително трябва да се владее от така наречените журналисти - това е част от професионализма

  5. аз
    #3

    "Професионализъм" не е измислена дума. Ех, ако всеки се старае да бъде такъв, т.е. професионалист, Европа щеше да ни завижда. Дори и авторката е написала непрофисионално материала си, без да обръщаме внимание на грешките - чисто правописни и недостиг или по-точно липса на български речник.

  6. Софиянец
    #2

    цифров кадастър май :)! И ГИС-София изработи един грешен цифров кадастър, който никога не може да бъде приет. След некадърния Общ устройствен план на София следва и некадърен цифров кадастър! Така е като се поддържат кадри без никакъв професионализъм, слугуващи само на мутрите и заработващи на черно!

  7. селянин
    #1

    Браво! Сега очаквам и трактори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.