Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

14 страни в ЕС препъват трансграничната конфискация

2 коментара

Европейската комисия призова страните членки на ЕС да въведат възможно най-бързо приетите през 2006 г. общи правила за конфискация на имущество, придобито по престъпен начин.

Основната норма, за която бе постигната съгласие бе, че съдебните органи в една страна може да поискат другите държави членки да изпълняват техните решения за конфискация на имущество.

Общите правилата обаче са приети само в 13 от 27 страни в ЕС. Основните причини са бюрократичните спънки и липса на доверие в съдебната система на друга държава.

От 14-те страни в ЕС, които не прилагат правилата, седем са уведомили ЕК, че работят в тази насока, а седем, сред които е и България, не са изпратили в Брюксел информация.

Данните са от оповестен в понеделник доклад на ЕК, която отправи призив към 14-те страни да въведат незабавно нужните гаранции, че трансграничната престъпност не носи печалби на извършителите.

Всяка държава от Евросъюза може да изпрати искане за конфискация на всяка друга държава членка, където лицето, за което се отнася решението, живее или има имущество и доходи. Това предвижда регламентът от 2006 г., според който в подобен случай другата държава трябва да извърши конфискацията без допълнителните формалности. Тъй като този регламент не се спазва от 14 държави, според един от дадените примери доходите и имотите на престъпници, осъдени във Франция, се оказват в пълна безопасност в България или в Словакия.

През тази година България направи опит да приеме нов закон за конфискуване на имуществото, придобито от престъпна дейност, но проектът срещна множество критики за нарушаване на човешките права. Той бе атакуван основно заради предвидената конфискация на имущество заради административни нарушения, каквото представлява и неплащането на данъци.

Другата спорна норма бе, че конфискациите ще станат възможни и без влязла в сила присъда за извършено престъпления. Проектът за закон бе подложен на критика и от Венецианската комисия към Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Аргументите за липса на доверие в чуждите съдебни системи са напълно валидни за България и Румъния, които вече четвърта година са под особен надзор на Брюксел в областта на правосъдието и вътрешния ред.

"Във времена на икономическа криза е жалко, че държавите в ЕС позволяват милиарди евро от имуществото на осъдени престъпници да им се изплъзват, при положение, че преди 4 години правителствата се договориха за мерки за конфискация", коментира зам.-председателят на ЕК Вивиан Рединг, която отговаря за правосъдието, основните права и гражданството.

Тя отправя призив към всички членки да направят възможното съдебните органи да работят ефективно и "да изземват неправомерно придобитите печалби на престъпниците, които все така се възползват от отворените граници в ЕС и прехвърлят престъпно добито имущество или незаконни стоки през границите".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дамбовец
    #2

    Революционерите в Интернет работят до 18 часа.

  2. Дискриминиран
    #1

    Виж ромската тема как се развива и ще разбереш, че за революционерите-ксенофоби почивка няма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.