Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

1.5 млн. българи са живели под прага на бедността през миналата година

2 коментара
1.5 млн. българи са живели под прага на бедността през миналата година

Под прага на бедността от 504 лв. средномесечно на лице от домакинство са живели 1 532.4 хил. души през 2021 година, показват данните на Националния статистически институт. Това прави 22.1% от населението на страната.

В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 11.8%, а относителният дял на бедното население намалява с 1.7 процентни пункта. Същевременно обаче системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността. Данните за 2021 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22.1 до 31.5%, или с 9.4 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 44.3%, или с 22.2 процентни пункта.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица (50.2% за 2021 г.), като рискът от бедност при безработните мъже е с 11.8 процентни пункта повисок в сравнение с безработните жени.

През 2021 г. делът на бедните сред заетите лица във възрастовата група 18 - 64 години нараства спрямо предходната година с 0.3 процентни пункта до 10.0%, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е приблизително три пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 2.8 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.

Образователното равнище оказва съществено влияние върху риска от бедност при заетите лица. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование - 61.1%. С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява два пъти за лицата с основно образование и над шест пъти за лицата със средно образование. Делът на работещите бедни с висше образование е най-нисък - 3.6%.

Оценките на бедността в зависимост от типа на домакинството показват, че най-висок е относителният дял на бедните сред самотните възрастни над 65 години (55.4% за 2021 г.) и самотно живеещите жени (48.6% за 2021 г.).

През 2021 г. 24.2% от децата на възраст 0 - 17 години в България са изложени на риск от бедност, или с 4.1 процентни пункта по-малко спрямо 2020 година. Социалните трансфери към домакинствата намаляват риска от бедност сред децата със 17.7 процентни пункта

През 2021 г. относителният дял на децата с материални лишения е 36.0%. Близо една трета от децата (28.0%) не могат да си позволят почивка извън дома поне една седмица в годината (вкл. празници със семейството, гостуване при роднини, приятели, организирана почивка от училището и т.н.); екипировка за игри навън (колело, ролери, кънки и др.) - 26.7%, и редовни занимания с плуване, свирене на музикален инструмент, участие в младежки организации и др. - 23.2%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. H8BG
    #2
    Отговор на коментар #1

    Просто от любопитство - писа ли подобни коментари, когато Еднокнижника беше на власт и подари кученце на Путин, плати с наши пари чужд газопровод и др. случки, доказващи, че работи против българския народ?

  2. Liberal
    #1

    интересно, че Кирчо не дари заплата си на наши сънародници, защото това няма да му донесе точки в очите на неговите ментори. До сега, българския "премиер" не е обиколил страната за да види как живеят тези 1.5 милиона бедстващи наши сънародници. Действията му във външно-политически план допринасят за още по-силно обедняване на българина. Но затова пък Кирчо дарява средства за бедстващи граждани на други държави (подпомагани от повечето колониални сили) и пътува 11ч с влак за да види бедствията на други. Мисля, че е ясно за кого работи и на кого служи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.