Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20 наши фирми кандидати за подизпълнители на АЕЦ “Белене”

3 коментара
20 наши фирми кандидати за подизпълнители на АЕЦ “Белене”

Около 20 български фирми са подали квалификационни заявления за подизпълнители на строежа на АЕЦ “Белене”. Това съобщиха в сряда в Москва от “Атомстройекспорт”, който е единият кандидат за проектирането, строежа и въвеждането в експлоатация на два блока по 1000 мегавата на втората ни атомна централа. Другият претендент е чешката “Шкода Алианс”.

Сред нашите фирми, подали документи за партньорство до руския кандидат, са “Риск инженеринг”, “Енемона”, “Енергоремонт холдинг”, “Енергоконсулт”, “Енергостроймонтаж инженеринг”, Ен Про консулт”, “Атоменергопроект”, “Евростарт” и други.

Кои ще са подизпълнителите, ще се реши, след като на всеки кандидат се извърши одит за неговите възможности да поеме изработването на част от оборудването за бъдещата централа, защитни люкове и врати, да извърши подемно-транспортни дейности и монтажа на някои системи.

Ако бъде избрана офертата на “Атомстройекспорт”, доставчик на основното оборудване за АЕЦ “Белене” ще са Ижорските заводи. “Хидропроект”.ще е главен конструктор на реакторната част, а системите за управление на технически процес и по контрола ще са на “Фраматом”.

В офертата на руснаците има три варианта – два основни и алтернативен, който обаче надали ще бъде избран. Предложението за дострояване с използване на наличното оборудване на площадката на АЕЦ “Белене” е по-евтин и по-изгоден от техническа гледна точка, стана ясно от думите на Сергей Рижов от “Хидропроект”. В този случай и по-бързо ще бъде изградена централата – за четири години от получаването на лиценз за строежа от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР). Но пък гарантираният от “Атомстройекспорт” срок на експлоатация на двата блока при дострояването е 40 години.

При втория вариант изграждането ще е по-скъпо, но срокът за експлоатация е 60 години. Освен това технологията позволява икономия на свежо ядрено гориво, която годишно е нищожен процент, но дългосрочно ползите се натрупват, обясниха от “Хидропроект”.

При изцяло нови блокове, какъвто е вторият вариант, срокът за строеж е 5 години от получаването на лиценз от АЯР.

Предлаганата от “Атомстройекспорт” технология е подобрена версия 92 на ВВЕР-1000, която досега не е пускана в експлоатация и не е ясно дали АЯР ще я одобри.

По въпросната технология в момента руснаците строят два блока в Китай и мощности в Индия. По думите на Владимир Паригин, директор за чуждестранните проекти в “Атомстройекспорт”, технологията е одобрена от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Тя е била оценена като по-безопасна от версиите на ВВЕР-1000, които в момента работят в пети и шести блок на АЕЦ “Козлодуй”.    

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Беленчанин
    #3

    И финансиране ще се намери, при държавни гаранции за капитала, а такива сигурно ще има. Това зависи и от варианта, който ще се избере. Ако се избере дострояване, държавата ще иска да запази 51% от собствеността главно чрез включване на изградени до сега съоръжения. Ако обаче се избере варианта с новата версия, който ще е по скъп, но и по икономически изгоден /не само заради дългия срок на експлоатация/ тогава държавата няма да може да запази контрол върху собствеността, но най-вероятно ще даде държавни

  2. Беленчанин
    #2

    Освен това площадката в АЕЦ Козлодуй е лицензирана, има предвидени 7 и 8 блок.Площадката в Белене няма да е загубени лари за България. Тя може да се използва пак за енергетиката чрез производство на различни средства за алтернативна енергия , еенергоспестяващи консуматори и изолации за сониране. Така в сози цветущ регион ще се създаде индустрия с много работни места, която ще се съвмести със прекрасния земеделски край.

  3. Попов
    #1

    много бързо се наредиха на яслата тези които са зобали десетки години вече и съзнават, че това е последния им шанс!Само дето още не ясно финансирането на обекта :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.