Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

25 депутати от НДСВ начело с председателя Илчев не са подали имотна декларация

0 коментара

34 народни представители не са подали публични имотни декларации, каквито са длъжни да попълват по закон. 23 от тях са от парламентарната група на управляващата НДСВ, включително и председателят ѝ Станимир Илчев. Шестима са неспазилите закона депутати от ДПС, сред които и заместничката на Доган Емел Етем, трима - от БСП и двама - от НИЕ. Единствено всички народни представители от ОДС са подали имотни декларации.

Общо 72-ма до 30 октомври не са спазили закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, съобщи Сметната палата, където се води регистъра на имотните декларации.

Сред тях е и министърът на енергетиката Милко Ковачев, който не е подал годишна декларация, бившият вицепремиер Костадин Паскалев, който не се е отчел с имотна декларация при напускането си на кабинета Сакскобургготски, както и 13 зам.министри и главни секретари на министерства.

В списъка отново е включен зам.финансовият министър Красимир Катев, който и миналата година по същото време фигурираше в "черния" списък на неподалите имотни декларации. Тази година вътре е и колегата му Нахит Зия, а миналата бе Гати ал Джебури, който подаде оставка в края на май т.г. Двама заместници на Лидия Шулева също не са подали декларации - Димитър Хаджиниколов, който остана единствен от екипа на Василев, и новият Димитър Ивановски, който не е декларирал имотното си състояние при заемането на поста. Имотни декларации не са подали и шефът на комисията за регулиране на съобщенията Георги Александров, както и председателката на агенцията по заетостта Цвета Наньова.

Общо 783 са лицата на висши длъжности в България, които по този закон са длъжни да подават публични имотни декларации. 751 от тях са били длъжни да подадат декларация за имуществото си за 2002 г. до 31 май 2003 г. От тях това са направили 689 - 422 до края на законовия срок и 267 след тази дата. По-голяма част от останалите не са подали декларации за имотното си състояние при напускането на заеманата от тях висша държавна длъжност.

В закона не фигурират санкции за висшите държавници, които не декларират имотите си.

Сред неподалите декларации са и бившият вече управител на БНБ Светослав Гаврийски, както и подуправителят Мартин Заимов, който напусна Централната банка през февруари т.г. В списъка фигурират и двама прокурори от Върховната касационна прокуратура.

Председателят на парламентарната група на НДСВ Станимир Илчев си призна, че е забравил да подаде имотната си декларация и ще го стори още тези дни. От групата предположиха, че и останалите им колеги също са забравили и след като тази неделя мине втория тур от изборите и те се приберат в София от избирателните си райони, също ще подадат декларации.

Според източници от мнозинството, щяло да се мисли за промяна на закона, за да не се налага при липса на промяна на имотното състояние да се попълват ежегодните формуляри по време на заемането на съответната длъжност. Управляващите обмисляли в този случай те да се променят в нещо като декларация, с която Сметната палата да се информира, че няма промяна на имотното състояние.

Този проблем бе изтъкнат като основен и от заместничката на Доган Емел Етем. Тя бе една от малкото, която не се оправда с това, че е забравила, а директно каза, че не е изпълнила закона. Няма промяна в имотното ми състояние и затова не съм го декларирала тази година, обясни Етем пред mediapool.bg. На въпроса, че това все пак се изисква по закон, Етем заяви, че според нея системата на отчитане на имуществото трябва да бъде променена, за да се избегне многократното попълване на множеството формуляри.

Председателят на парламентарната група НИЕ Никола Николов, който също е в списъка, с осезаемо неудоволствие към въпроса обясни, че не бил подал имотна декларация - срокът за която изтече в края на май, защото в последните два месеца - септември и октомври, бил много ангажиран с предизборната кампания. И като се освободи от ангажиментите си в провинцията, щял да си я подаде.

От 3353 съдии, прокурори и следователи, които според последните промени в закона за съдебната власт също са длъжни да декларират имуществото и доходите си, само 32-ма не са спазили закона. Сред тях няма популярни в медиите имена.

Повечето от попадналите в списъка представители на изпълнителната власт също се оправдаха, че били претоварени с работа и затова пропуснали да изпълнят задължението си по закон.

От министерството на икономиката обясниха пред mediapool.bg, че поради натовареността си заместник-министър Димитър Ивановски не успял да спази срока за подаване на задължителната декларация при постъпване на висша длъжност, но в близките дни щял да изпълни задължението си. Колегата му Димитър Хаджиниколов пък забравил да попълни документа, но щял да го стори веднага, след като се завърне от посещението си в Гърция.

Версията на министерството на енергетиката пък бе, че днес по обед Милко Ковачев разбрал, че изпуска срока - който всъщност изтече на 31 май - и бързо се заел да попълни и изпрати декларацията си. Тя била изпратена малко след 12 ч. и заведена в Сметната палата в 17.15 часа.

От ведомството на Милен Велчев уточниха, че заместник-министрите на финансите Красимир Катев и Нахит Зия не са пропуснали умишлено срока за декларациите. Двамата били натоварени много покрай подготовката на бюджет 2004, но в най-скоро време щели да ги подадат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.