Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

30% от българите очакват 2019 г. да е по-лоша от 2018 г.

Парадоксално, богатите страни са по-големи песимисти от бедните

6 коментара
30% от българите очакват 2019 г. да е по-лоша от 2018 г.

България е сред държавите в света, в които песимизмът надделява над оптимизма. 30% от българите очакват 2019 г. да е по-лоша в сравнение с настоящата година, докато 22% смятат, че идните 12 месеца ще са по-добри.

Това става ясно от първия и най-стар "Глобален индекс на надеждата", наречен в "Края на годината". Изследването се прави ежегодно от "Галъп интернешънъл".

Картината у нас

В края на 2018 г. 22% от българите очакват 2019 г. да е по-добра от 2018 г. 30% - по-лоша, а 31% - същата. 17% не могат да отговорят.

Така нетната стойност на оптимизма у нас (дялове на оптимисти за 2019 г. минус дялове на песимисти за 2019 г.) е -8. През миналата година тази оценка беше +3. Това показва известен спад на общия оптимизъм, твърдят от "Галъп".

България е по-песимистична на фона на източната част на ЕС, като например Румъния показва много по-сериозен оптимизъм (нетна стойност +21) България показва по-малко оптимизъм от средното и за ЕС като цяло. Според нетните оценки, на Балканите най-оптимистично са настроени албанските общности, а на другия полюс са Турция и Босна и Херцеговина. Ние сме в средата.

15% у нас очакват идващата година да е по-мирна за света от отиващата си, 28% са на обратното мнение, а 38% очакват да е същата. 19% се затрудняват да отговорят. Нетната стойност е -13. С тази нетна стойност страната ни е близо до средните стойности за света.

България изглежда сравнително по-оптимистична за мира на фона на останалите страни в източната част на ЕС и особено на фона на целия ЕС. Сравнени с останалите на Балканите обаче, българите изглеждат по-скоро песимисти за това дали годината ще бъде по-мирна. И тук, като че ли албанските общности са сред най-бодро настроените.

В света като цяло преобладава оптимизмът

Очакванията за по-добро непосредствено бъдеще се увеличават за мнозинството от интервюираните в Африка (обикновено оптимистичен регион, въпреки условията на живот), в Индия, в европейските страни извън ЕС, в САЩ и в Латинска Америка.

От друга страна, виждаме песимизъм за предстоящата година в Близкия изток, в Русия и до голяма степен в Западна Европа.

Традиционно, оптимизмът за новата година преобладава в повечето държави по света.

Тази година изключение правят Турция, Сърбия, Обединеното кралство, Полша, Чехия, Русия, Босна и Херцеговина, България, Хонконг, Франция, Италия, Ливан, Йордания и Южна Корея.

Глобалното изследване попита хората по света дали очакват следващите дванадесет месеца да бъдат повече или по-малко мирни. 28% от света очакват 2019 г. да бъде по-мирна, 34% смятат, че ще бъде по-проблемна.

Упованието в мира е най-ярко изразено в Индия, Гана, Албания, Нигерия и - любопитно - в Пакистан. В другия край на скалата, на фона на продължаващите протести на "Жълтите жилетки", във Франция в най-голяма степен (70%) усещат идващата година като по-проблематична.

Кънчо Стойчев: Парадоксът е, че богатите са по-големи песимисти

"В продължение на десетилетия глобалното изследване "В края на годината" отчита парадокс: хората, живеещи в по-богати страни, са настроени по-песимистично към предстоящата година. И обратното. Изглежда, че страхът от загуба на това, което имаш, е по-голям от страха да нямаш", коментира Кънчо Стойчев, президент на световната асоциация "Галъп интернешънъл".

По думите му Европейският съюз е все по-песимистичен и няма нужда да се обяснява защо. Същото е с Русия, докато оптимизмът за следващата година в САЩ е най-високият за последното десетилетие. Ефективността на американската икономика е възможното ключово обяснение тук, смята Стойчев.

Традиционно, в предходните десетилетия повечето хора по целия свят очакваха по-скоро мирна нова година, отколкото изпълнена с опасности – с едно обичайно изключение: Близкият изток. Но сега, за първи път през този век, все по-голям брой западноевропейци очакват със страх, че следващата година ще е по-малко мирна.

"Глобалният политически ред, установен от победителите във Втората световна война, сега бързо се разпада и западноевропейските нации са загрижени какво ще го замести, а също и дали ще имат думата - докато силата в света се измества на Изток. Голямото предизвикателство между САЩ и Китай е икономическо, а между САЩ и Русия - военно. Европа все повече изглежда изключена от дебата", твърди още Стойчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #6

    Мoжe би зaщoтo ce oчaквaшe, чe нямa нaчин пocтoяннoтo мeдийнo пpиcъcтвиe дa нe ce изгaвpи пpeдпpaзничнo c бългapитe, тa oщe минaлия пeтък в Пaнopaмa пo БНТ Aлфa-pиcъpч oбяви cвoитe дaнни. Oцeнкa зa 2018 г.: Зa 35% e пo-дoбpa oт пpeдишнaтa c тeндeнция нa cилнo нapacтвaнe, зa 19% e пo-лoшa. Oчaквaнe зa 2019 г.: Зa 57% щe e пo-дoбpa и пaк cъc cилнo нapacтвaнe, зa 12% - щe e пo-лoшa. Нямa нищo oбщo c „пpoучвaнeтo“ нa pуcкитe xибpидни coциoглoти и пoлюциoниcти oт „кaлъ̀п-интepнeшънъл“. Щo диpят млaдeжитe

  2. анита хегерланд
    #5

    Предполагате, гадаете, А НЕ ИЗСЛЕДВАТЕ НАГЛАСИТЕ?! Да изследваш мисленето на обществото означава, да намериш изразителите на мнение, да проведеш задълбочено нтервю с тях и да предложиш рамка, в която да се провежда експеримент през определен период от време, който да даде възможност да се проследи динамиката... Българите седят и чакат да чуят еленчетата на Дядо Мраз, който да компенсира недостига от подаръци на Дядо Коледа?!

  3. Ilia Iliev_fb
    #4

    За да е по добре България , трябва да се гледа слънцето . ЗЕМЕДЕЛИЕ И ТУРИЗЪМ!!! Нали това са насоките на развитие на Бг. Туристите и фермерите зависят от слънцето! ха ха ха

  4. Калико Джо
    #3

    Тя реално ще е по-лоша от предната, но богатите са обикновенно и по-осведомени, така че и очакванията им са по реалистични.

  5. [email protected]
    #2

    Нищо ново под слънцето.Българина по презумпция е песимист!

  6. В и К
    #1

    Затова пък ще е по-добра от 2020.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.