Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

41 934 гигаватчаса енергия от биомаса може да произвежда България

0 коментара

Потенциал за производство на 41 934 гигаватчаса енергия от биомаса има България по оценки на Агенцията за енергийна ефективност (АЕЕ). Тези данни баха представени в сряда пред парламентарната комисия по енергетика.

Според анализа у нас селскостопанските твърди отпадъци, градската смет, дървата за огрев и енергийните култури като сламата имат енергиен потенциал, равняващ се общо на 3 615 ktoe (хиляда тона нефнет еквивалент), от който могат да се добият въпросните количества ток. Най-голям дял в евентуалното производство - 55 на сто, имат селскостопанските твърди отпадъци, 23 процента се падат на енергийните култури, 9 на сто - на градските твърди отпадъци, 1,5% - на дървата за огрев и останалите проценти на други видове биомаса, сочат данните на АЕЕ.

По експерта оценка на Енергопроект, на база потенциала от биомаса в страната могат да бъдат построени инсталации на дървесни отпадъци с обща мощност около 960 MWh годишно, приблизително колкото е Пети или Шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Към бъдещите съоръжения е препоръчително да се направят инсталации за механично събиране, раздробяване и пресоване на отпадъчната биомаса, посочват в доклада от АЕЕ.

Според агенцията, България трябва да заложи на развитието на такова енергоефективно производство, особено в топлоенергетиката, ако иска да се постигне задължителната си квотата си за добив на енергия от възобновяеми източници. За да стане това, трябва да се обмислят специфични механизми за кредитиране на микропроекти в порядъка на 10-30 хил. лева, за да се увеличи употребата на биомаса в енергопроизводството.

Изкупуването на топлинната енергия, произведена от инсталации за биомаса, на преференциални цени от държавни и общински обекти, би дало тласък на този неразработен подсектор на енергетиката, смятат от Агенцията за енергийна ефективност.

От АЕЕ препоръчват и да се проучи опита на Англия, където действа биоенергиен фонд. Той финансира отчасти жътвата, складирането, преработката и доставката на сламата за енергийното производство. В Дания пък държавата дава субсидии за изграждане на децентрализирани ко-генерационни инсталации, използващи горива от слама,, още от 1992 г., посочват от агенцията.

Такъв механизъм би могъл да се създаде и у нас чрез държавен фонд, който да финансира безвъзмездно с 25 на сто от стойността на проекти за изграждане на регионални топлофикационни системи на биомаса, инсталиране на котли за слама в селскостопански райони, както и съоръжения за биогаз и за течни биогорива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.