Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

418 млн. лв. би струвал на бюджета намаленият ДДС

0 коментара

С 418 млн. лв. по-малко ще бъдат приходите в бюджета за догодина, ако се приеме и на второ четене намалението на ДДС от 20 на 18% , гласувано в сряда от парламента по предложение на ОДС. Това заяви финансовият министър Милен Велчев пред журналисти след Политическия съвет на НДСВ относно проектобюджета за 2005 г.

Само политически сили, които не смятат да участват в управлението на страната след лятото на 2005 г., могат да подкрепят подобно решение, заяви Велчев. Финансовото изражение на намаляването на ставката би било 10% по-малко от планираните от ДДС приходи за догодина в размер на 4,183 млрд. лв., допълни той.

Ако все пак предложението мине и на второ четене, тогава парламентът трябва да носи отговорността за вземането на социално неприемливи предложения за балансиране на приходите в бюджета заради изваждането на тези 418 млн. лв., заяви финансовият министър. Той обаче не пожела да конкретизира евентуалните мерки за компенсирането на приходите.

"Бюджет на ускорения растеж, напредък и стабилност"

Като "бюджет на ускорения растеж, напредък и стабилност" определи Милен Велчев намеренията на павителството за 2005 г. Проектодокументът ще бъде внесен в началото на идната седмица в Министерски съвет, за да може да влезе за обсъждане в Народното събрание в сроковете, определени от Закона за устройството на бюджета, допълни зам.-председателят на НДСВ и вицепремиер Пламен Панайотов.

5-5,5% икономически растеж в зависимост от средната цена на петрола е заложен в проектобюджета, съобщи Велчев. Инфлацията се предвижда да е в размер на 3,6%, а дефицитът - 0,5%. Това е най-ниският дефицит, който е залаган досега в проектобюджет, каза Велчев.

Въпреки по-ниските данъци за физическите лица и за бизнеса, данъчните приходи се очаква да са с 13,5 насто повече. Това е възможно заради по-високата събираемост на приходите, обясни финансовият министър. В размер на 16,67 млрд. лв. се предвижда да е консолидираният приход в бюджета за догодина срещу разходи от 16,063 млрд. лв.

Най-много пари ще отидат за социално подпомагане - 13,5% от брутния вътрешен продукт (БВП). За здравеопазването финансирането е с 10% повече в сравнение с 2004 г. - 4,3% от БВП. За образование процентът е 4,2.

Най-същественото увеличение има при инвестиционните разходи, коментира Велчев. Те щеса 1,609 млрд. лв. или с 21" повече от тази година. 24% ръст се очаква и при парите от предприсъединителнит ефондове ФАР, ИСПА и САПАРД.

Заплатите в бюджетната сфера ще скочат с 6%, но увеличението няма да е на калпак, каза финансист №1. По думите му възнагражденията в бюджетния сектор ще растат според показаните от работещия резултати. Индексацията на пенсиите пък ще е със 7%.

Съветът на коалицията НДСВ-ДПС е одобрил разпределянето на средствата от преизпълнението на бюджетните приходи така, както бяха анонсирани от политическия съвет на партията на Симеон Сакскобургготски, стана ясно от изявление на Милен Велчев. Продължават разговорите по конкретните проекти, които трябва да се финансират от определените фондове за усвояване на бюджетния излишък, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.