Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

50 години след "Имам една мечта" на Мартин Лутър Кинг, Америка жъне плодовете

6 коментара

Преди 50 години, на 28 август 1963 г., пасторът Мартин Лутър Кинг произнася във Вашингтон речта си "Имам една мечта", оставила дълбок отпечатък върху американското общество и движението за граждански права. По повод годишнината от събитието, която е другата седмица, Франс прес отбелязва, че Съединените щати, както често се случва, действат мащабно: наследниците на черния пастор посвещават на годишнината не просто един ден, а близо седмица.

В събота се очаква 150 хиляди души да посетят Нешънъл мол, големия парк, който свързва Конгреса на САЩ с мемориала на Линкълн. На това място в края на лятото на 1963 г. проповедникът Кинг изрича фразата, която ще придружава борбата на афроамериканците за признаване на правата им в хаоса на 60-те години, белязани от войната във Виетнам, убийството на Джон Ф. Кенеди и на самия Мартин Лутър Кинг през април 1968 г.

Четири дни по-късно, в сряда идната седмица, когато е годишнината от произнасянето на речта, часовниците на църквите в САЩ ще започнат да звънят в момента, когато Барак Обама, афроамериканският президент на страната, ще произнесе реч от стъпалата пред Мемориала на Линкълн.

Различни прояви, дебати и дискусии ще позволят на американците да си зададат въпроси за състоянието на отношенията между различните групи, от които се изграждат Съединените щати.

"Винаги съм казвал, че сме постигнали голям напредък в тази страна. Въпреки това, да вярваме, че работата е приключена, би било в най-добрия случай глупаво и наивно", казва Ал Шарптън, отдавнашен активист на каузата на чернокожите, един от организаторите на демонстрацията в събота. В нея ще участват и Мартин Лутър Кинг Трети, син на проповедника, министърът на правосъдието Ерик Холдър и семейството на Трейвън Мартин, афроамерикански тийнейджър, убит миналата година във Флорида от доброволец, самоназначил се за пазител на реда.

На 28 август 1963 г. около 250 хиляди души от различен етнически произход демонстрираха в парка Нешънъл мол, скандирайки "Равенство сега" и "Ние ще победим". Това бе кулминация на акцията, наречена "Марш към Вашингтон за работни места и свобода".

Същият ден 34-годишният Мартин Лутър Кинг е последният оратор. Като се отклонява от подготвения текст, той започва речта с прочутата си фраза: "Имам една мечта", че един ден тази нация ще заживее изцяло според своето кредо, че всички всички хора се раждат равни.

"Имам една мечта" днес е гравирано на стъпките на паметника, точно на мястото, където Мартин Лутър Кинг е произнесъл речта си, малко преди приемането на законите за гражданските права от президента Линдън Б. Джонсън през 1964 г. и 1965 г.

50 години по-късно, делото, започнато по време на демонстрацията от 1963 г., далеч не е приключено, смята Бенджамин Джелъс от Националната асоциация за съдействие на напредъка на цветнокожите, една от основните организации, защитаваща правата на чернокожите.

Афроамериканците са 14,2 на сто от населението и все още са на опашката по социално-икономически показатели. По официални данни 12,6 на сто от тях са били безработни през юли, спрямо 7,4 на сто средно за САЩ. 50 години след речта на Мартин Лутър Кинг, процентът на афроамериканците, които живеят под прага на бедността, е спаднал от 41,8 на сто до 27,6 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  2. Стамбо
    #5

    Стига отвеяни либерални дрънканици! Те докараха днешния упадък на САЩ и абсолютния политически дилетант Барак Хусеин Обама.Радвам се обаче, че има и българи като колегите от форума, които добре знаят какво последва т.н. решаване на расовия проблем по сбъркан начин с разсипническите социални програми на демократите и с всички идиотизми на "политическата коректност". Преди Кенеди например 90% от чернокожите деца живеят в семейства с двама родители и негърското семейство е традиционно здраво. Към края

  3. В и К
    #4

    То едни плодове... Mежду другото всичките речи на Мартин Лутър Кинг са със запазени права и ако някой иска да ги публикува или да ползва цитати от тях, трябва здравата да се бръкне и да плати на някаква измислена фондация носеща името му. Едва ли Кинг младши си е мечтал за точно такова нещо.

  4. Анонимен
    #3

    имам една мечта е реч която може да просълзи и камък.но като се вгледаме в личоста на м.л.кинг нау4аваме 4е савсем не е бил светец.4е ме4тата му е не равенство а ,афроамериканците да са над белите,4е е биел жена си като тъпан .

  5. Анонимен
    #2

    Когато достатъчно голяма група хора (както личи от статията по-горе - и 14% са достатъчно голяма група) иска да постигне повече свобода и по-добри условия - накрая ги постига. Независимо от съпротивата на властимащите.

  6. Анонимен
    #1

    Който поживее в САЩ и види какво представляват черните, ще разбере защо е трудно да бъдат интегрирани, въпреки огромните усилия за това. Има около 10-20% (моя оценка) работливи свестни черни и огромен брой криминален отпадък. Черните ще се интегрират напълно когато Африка достигне САЩ и Европа по икономическо и социално развитие. Не се шегувам. И по-добре не споменавайте Ал Шарптън - той е синоним на корупция, агресивност и черен расисъм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.