Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

60 години от първия полет в космоса

7 коментара
60 години от първия полет в космоса

Преди 60 години на 12 април човек за първи път излезе в космоса. За бившия СССР единичната орбитална обиколка на Земята, извършена от Юрий Гагарин, е голямо постижение, но и пропаганда. Днешна Русия отбелязва годишнината с огромна гордост, но в момент, в който руската космическа индустрия се сблъсква с трудности, пише АФП в понеделник.

Посветена на него огромна изложба е открита на московското летище Домодедово.

Руският президент Владимир Путин посети град Енгелс, на 700 км югоизточно от Москва, където Гагарин се приземява и където има мемориал в чест на историческия полет. Придружен от председателя на руската Дума Вячеслав Володин, губернатора на Саратовска област Валерий Радаев и първата в света жена космонавт Валентина Терешкова. Той положи цветя и се очаква да проведе съвещания за развитието на космическия отрасъл.

Гагарин е избран сред четирима космонавти, които са се готвили за полета в продължение на година. Предпочетен е заради изключителния си самоконтрол и висока устойчивост на стрес.

"Потеглихме!", възкликва той на 12 април 1961 г., в 09:07 ч. московско време, преди излитането на космическия кораб "Восток" от строго секретния космодрум Байконур в Казахстанската съветска социалистическа република. През цялото време на полета той е във връзка с наземния екип и им споделя какво вижда.

Извършвайки пълна обиколка на Земята за 108 минути, в 10:55 ч той се приземява в нива край Енгелс, в Саратовска област, стряскайки възрастна жена, която с петгодишната си внучка е садила картофи. Днес нивата е засадена с дървета, осветена е паркът, сложен е 30-метров обелиск, изобразяващ изстрелваща се ракета, в чието подножие е разположена скулптурата на Гагарин.

След орбиталната обиколка, в момент, в който СССР и САЩ са в остра космическа надпревара, съветската и международната преса гръмват със заглавия като: "Съветите победиха в космическата гонка" (ББС), "Съветският съюз току що даде на света своя Христофор Колумб на космическото пространство" (АФП), "СССР постига рекордни скорости и висини" ( Ню Йорк Таймс), "Многовековната мечта на човека за космически пътешествия стана реалност" (Тайм), "Съветският съюз откри пред човека ерата на космоса" (Юманите) и други.

Гагарин е обявен от СССР за посланик на мира и още в края на април 1961 г. започва обиколки в редица държави. Превръща както в символ на напредъка, така и в проводник на съветските идеи. За три години обикаля 30 държави, сред които и България, където става почетен граждани на Перник. Бил е както в страни от соцблока, така и в държави като Канада, Япония, Австрия, Германия, Швеция, Норвегия, Мексико, Египет, Индия и др.

Занимава се с подготовката на съветските космонавти, а два пъти е избиран за депутат. Загива на 34-годишна възраст на 27 март 1968 г. по време на полет с учебно-тренировъчен МиГ-15УТИ. Заедно с него се разбива летецът Владимир Серьогин. Точната причина за авиокатастрофата така и не е изяснена и десетилетия по-късно продължава да има спекулации.

Урните с прахта на Гагарин и Серьогин са положени на 30 март 1968 г. в Кремълската стена на червения площад в Москва с воински почести и артилерийски залпове. През 1975 г. на мястото на гибелта на летците е издигнат мемориал.

Гагарин има две дъщери – родената през 1959 г. Елена и Галина, която се ражда през 1961 г. Съпругата му Валентина умира през 2020 г.

Малката капсула "Восток", с която космонавтът осъществява полета си при екстремни условия, е изложена в Музея на завоюването на космоса в Москва в рамките на експозицията, наречена "Първи", която ще бъде открита за 60-годишния юбилей от покоряването на космоса.

Освен тази капсула, музеят ще покаже също голям брой лични вещи на Юрий Гагарин, датиращи от детството му и от времето на космическите му подвизи, като например внушителния ключ, с който той пали двигателите на апарата си, и катапултиращото кресло, с което той се изстрелва от капсулата седем километра над земната повърхност, посочва АФП.

Шейсет години по-късно Русия продължава редовно да изпраща жени и мъже в космоса. Ракетата "Союз", украсена по случай годишнината с образа на Гагарин, бе изстреляна в петък от Байконур към МКС с двама руснаци и един американец на борда.

Космическата звезда на Москва обаче доста избледня. Макар ракетите "Союз" да остават изключително надеждни и Русия да продължава да е незаобиколим играч в космическата индустрия, страната се затруднява да прави иновации и преживя серия от неуспехи през последните години, изразяващи се в няколко неуспешни изстрелвания.

Неуспехите се дължат както на хроничните проблеми с финансирането, така и на корупцията, най-вече на космодрума "Восточни" в руския Далечен изток, планиран да замести Байконур в Казахстан, който Русия понастоящем ползва под наем.

Миналата година Русия загуби също монопола, с който разполагаше от десет години при полетите към Международната космическа станция, като сега се сблъсква с конкуренцията на частната американска компания "Спейс екс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #7
    Отговор на коментар #3

    Сега ще кажеш че се заяждам на лична основа вече, но те уверявам че не е така. Просто пресоляваш манджата. Гагарин е наистина първи. Има някои проблеми с полета му, но всички те имат разумни обяснения. Ето най-важните за които се сещам (може би има и други): 1. Гагарин не каца точно там където е официално обявено (и причината е че руснаците са искали да постигнат официален рекорд, който е трябвало да отговаря на определени изисквания, на които обаче реалният полет не отговарял и те опитали да поизлъжат

  2. Zlatan
    #6

    Полетът на Юри Гагарин в космоса способствува за развитието на много технологии, в т.ч. и на появата на интернет заяви президентът на най-голямата световна космическа асоциация Planetary Society Бил Най изказвайки се на мероприятието във Вашингтон посветенво на 60 годишнината от първия полет на човек в космоса. Според него този полет е оказал най-силно влияние в света, а съперничеството между СССР и САЩ в усвояването на космоса способствува за развитието на много технологии вкл. интернет Интернет съществува ,благодарение на космическото съревнование започнало с полета на Юри Гагарин

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  4. Liberal
    #4

    Поклон пред този великан и неговите достижения! Дано се върнем към мирното проучване на Космоса - не за профит, а за наука и общ напредък на човеците. Прехвърлянето на космическите програми в частни ръце няма да доведе до обществен прогрес, защото капиталистическият интерес често е в разрез с обществения такъв. "Замърсяването" на Космоса с десетки хиляди спътници на Мъск (като опит на една корпорация да изпревари дръгата на Безос в контрола върху Интернет) е първият пример за това.

  5. Dante Alighieri
    #3

    Първият човек в космоса (доказано, не манипулативно като Гагарин) е Алън Шепард, американец. Същият Шепард 9 години след полета си в космоса, става и поредният американец от общо 6 полета, който стъпва и на Луната. СССР е едно огромно разочарование както в икономиката, селското стопанство и политиката, така и в науката. Съжалявам за правоверните съветски де*или, но това са фактите.

  6. Велислав
    #2

    https://www.168chasa.bg/article/9443100?utm_source=projectagora&utm_medium=contentdiscovery

  7. Вирус
    #1

    Май никой не вярва в екранизирания полет на Гагарин, щото няма, и няма да има, коментари по тази публикация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.