Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

7 години преходен период за закупуването на земеделски земи договори България с ЕС

0 коментара


2 август 2001

България, Кипър, Латвия, Малта, Словакия и Словения се присъединиха към Европейската агенция по околната среда на 1 август. Останалите седем кандидатки за ЕС - Естония, Литва, Полша, Румъния, Турция, Унгария и Чехия - ще се присъединят към екоагенцията през следващите месеци, след като техните парламенти ратифицират съответните документи. Агенцията е първата институция на Европейския съюз, която прие за пълноправни членки страни - кандидатки за членство в ЕС.

Новите членове на Европейската агенция по околната среда ще започнат да участват пълноценно в работата ѝ от 1 януари 2002 г. В момента агенцията има 24 членове, сред които 15-те от ЕС, шестте новоприети, както и Норвегия, Лихтенщайн и Исландия, които не са членове на ЕС.

Резултат от членството ни в агенцията е хармонизиране на мрежата за наблюдение и анализ на околната среда и достъпът до актуална информация за състоянието на околната среда в Европа. Целта на европейската агенция е мониторинг и събиране на информация за качеството на въздуха, водите и почвите.

От 1998 г. България участва в европейската мрежа по контрол за качеството на въздуха. В страната са изградени 44 станции за контрол на въздуха. Българската мрежа за контрол на качеството на водите също е включена в европейската мрежа. България предоставя и данни за качеството на почвите. Цялата информация се публикува в европейския бюлетин на агенцията.

По линия на програма ФАР Европейският съюз отпуска средства за осъществяване на еко мониторинга. Финансирането става по конкретни проекти.

След приемането на България за пълноправен член на агенцията, през първите три години ФАР се изплаща част от дължимите от България вноски за членство. Сумата за тази година е 109 000 евро, като 75% от нея ще бъде покрита по линия на ФАР, а 25% от българската държава. От дължимите 138 000 евро за 2002 г. ФАР ще плати 60%, а от таксата от 167 000 евро за 2003 г. програмата ще отпусне 50 на сто. От четвъртата година на членството ни - 2004 г., България вече ще плаща сама пълния размер на таксата.

"Гордеем се, че сме първият орган на ЕС, който направи реалност разширяването", каза изпълнителният директор на агенцията Доминго Хименес-Белтран.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.