Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

90 години от построяването на ВЕЦ "Въча-1"

1 коментар
ВЕЦ "Въча-1" Сн.НЕК

Благодарение на устрема, инициативността и новаторското мислене на обикновените хора в началото на миналия век е построена най-голямата за времето си водноелектрическа централа (ВЕЦ) у нас - "Въча".

По повод 90 години от пускането в експлоатация на хидротехническото съоръжение на 15 юни 1933 година, създадох филм с историята на ВЕЦ-а, вдъхновен от духа на предците си и мащаба на делото им, разказва в интервю за БТА Младен Йовчев, служител на Националната електрическа компания (НЕК). Видеото е ретроспекция на времето от дръзката идея до реализирането ѝ, което отнема 14 години.

Когато се зачетох в книгата на Георги Николов - "Труд и промишленост", където имаше много богат архив за ВЕЦ "Въча", реших да продължа да търся материали и да разкажа историята на хората, построили съоръжението, сподели Йовчев.

Така започва проучвания в Държавен архив - Пазарджик, народна библиотека "Иван Вазов" - Пловдив, читалището в село Куртово Конаре, Държавен архив - София и интернет.

Началото

Времето, в което е правен ВЕЦ-а, е тежко и гладно - след Първата световна война. Убити са 120 000 българи, а бежанците са 850 000. Западните покрайнини и Южна Добруджа са откъснати от майка България. Озадачи ме откъде им дойде ентусиазмът на тези хора, как намериха сили и дръзновение да подемат това дело, споделя авторът на видеото.

По това време районът на Кричим и Куртово Конаре е селскостопански и кооперативното дело е било силно развито. През 1914 година е имало дъскорезница между двете населени места, където бил монтиран малък хидрогенератор и с отбитата вода от Стара река са си произвеждали ток.

Говорих с много хора, наследници на кооператорите, създали синдиката "Въча". Те ми разказаха, че през 1919 година хора от Куртово Конаре са извикали заможните си съграждани и са им показали в дъскорезницата как от водната сила се произвежда електричество, разказва Йовчев.

По това време река Въча е била изключително буйна и "хващането" ѝ било сложна задача.

Сдружението "Електрическа централа - Въча" е създадено в дома на Димитър Царев, учител от Куртово Конаре. Тогава единият от кооператорите казва, че тази централа ще се построи от тях, за да им дава вода за напояване и светлина, и няма да я дадат на някакъв монополист, за да си пълни джобовете и да води разгулен живот.

Посещават Земеделската банка и двама инспектори решават, че от тази идея може да стане нещо много голямо. Те запознават с нея будни жители от София и Пловдив. През ноември 1919 година в Кричим се събират 71 души от околните села, Пловдив и София, и създават кооперация. Тя е регистрирана на 17 декември в Татарпазарджишкия окръжен съд като търговска фирма "Електропроизводително сдружаване Въча".

Това са първите стъпки за електрификация на България, посочва Йовчев. Идеята им е била районът между Пловдив и Пазарджик да бъде електрифициран. Една година от дейността на сдружението е посветена да запознае населението с идеята.

"Било е изключително трудно дело да се убедят хората, свикнали на газови лампи, да се включат. Имало е недоверие, а с натискането на копче да светне лампа било равносилно на чудо, някаква магия", разказва Йовчев.

"Електрическа централа Въча"

През 1920 година е обнародван Законът за водните синдикати и кооперацията става воден синдикат "Електрическа централа Въча".

Той се явявал като електроразпределително дружество, бързо се разраства и започва да натрупва солиден капитал.

Акционери в него стават Държавното съкровище, Българската народна банка, Пловдивския окръжен съвет, шест популярни банки, пет градски и 215 селски общини, 80 кредитни кооперации, 23 016 лични членове.

По това време България се развива икономически и започва да има нужда от електричество.

Строителството

Същинската работа по първоначалния проект започва през втората половина на 1921 година. Първоначално е пусната малка централа, която се намирала на 80 метра от основната и е служила за нуждите по строителството и захранването на обществените сгради на околните села.

Тя е пусната на 19 декември 1923 година, когато започва строителството на голямата.

По това време в Пловдив още няма осветление, защото тогавашният кмет отказва да подпише договор със синдиката за закупуване на електроенергия заради опасения, че те ще се превърнат в монополисти.

За да станеш акционер, е трябвало задължително да заявиш колко киловата ще ползваш, защото е имало мощности, а не е имало консумация, обяснява Йовчев. По думите му условието се е наложило, защото прекарването на електроповоди е било свързано с много разходи, а в един момент се оказва, че няма приходи.

Строителството на голямата централа продължило 10 години. С неговото начало започва и строежът на пътя Кричим - Девин, който дотогава е бил козя пътека.

В процеса на работа се забелязват големи пропуски и проблеми в първоначалния проект. По тази причина от синдиката се обръщат към австрийския специалист проф. д-р Фридрих Шафернак от Виенската политехника, за да направи нов проект. Той работил съвместно с австрийски и български специалисти като окончателният проект е одобрен в началото на 1925 година.

Започват да пробиват за тунела на ВЕЦ-а от двете страни и в момента на срещата на двата пробива за пръв път австрийците констатирали удивителното отклонение от няколко сантиметра. От вълнение единият от австрийските геолози получава инсулт.

Въвеждането на ВЕЦ "Въча" в експлоатация

Централата е въведена в експлоатация на 15 юни 1933 година. Първоначално са били монтирани два хидрогенератора с турбини тип "Франсис" на френската фирма "Алстом".

Направен е изравнителен басейн от 100 хил. куб.м, откъдето тръгва водата.

Изграден е тунел под налягане с дължина 4682 метра и напорен тръбопровод с дължина 140 метра изцяло с нитовани съединения и до ден днешен няма една капка вода по тях, разказва Йовчев.

Тогава мощността е била 7.6 MW.

През 1949 година са монтирани още два хидрогенератора с обща мощност 8 MW.

В момента ВЕЦ "Въча 1" е с обща мощност 14.5 MW. Собственост е на НЕК ЕАД и участва активно в енергийната система на България.

Ремонтът на ВЕЦ-а

През април 2023 г. приключи рехабилитацията на ВЕЦ "Въча 1" в Кричим, която започна през 2019 година.

Проектът на стойност 9.6 млн. лева е финансиран по Международен фонд "Козлодуй", администриран от Европейската банка за възстановяване и развитие и със средства на НЕК.

Преди рехабилитацията се извършваха 22 манипулации, за да се включи хидрогенератор в паралел с енергийната система, а сега всичко е автоматизирано и компютъризирано, казва Йовчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ла153
    #1

    ВЕЦ "Въча" (малката-1924) е № 10 от 62-те ВЕЦ, пуснати в експлоатация преди 9.9.44. Повече от 20 ВЕЦ от проектираните и частично построени са пуснати в експлоатация по-късно. Трагична е съдбата на техните акционери след 9.9.44.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.