Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

А сега накъде - това е въпросът пред Тони Блеър

0 коментара

Тони Блеър вчера се отличи с блестящо изпълнение, но проблемите му далеч не са свършили. Всъщност той е близо до последното хвърляне на заровете в дипломатическата игра с високи мизи и големи рискове. Какви са шансовете му да избегне политическа катастрофа? Възможни са четири сценария.

СЦЕНАРИЙ НОМЕР 1:

Резолюцията не се приема в ООН, САЩ започват войната, Обединеното кралство им помага, Блеър затъва в проблеми.

ВЕРОЯТНОСТ: Не се изключва.

В този сценарий кошмарите на Тони Блеър се сбъдват наяве. Ръцете, вдигнати за гласуване около масата във формата на подкова, показват, че той и Джордж Буш не са съумели да убедят достатъчен брой страни да одобрят война срещу Ирак: по-малко от 9 членове на Съвета за сигурност гласуват в полза на втора резолюция.

Премиерът изпада в размисъл - той е в стъпил на опасна от законова гледна точка територия, лидерството му е застрашено от вътрешнопартиен бунт и само 19 процента от гражданите са готови да подкрепят война без одобрението на ООН.

Ако реши да тръгне на война без втора резолюция, Клеър Шорт* ще подаде оставка и може да отведе със себе си и други членове на кабинета. Исканията за оставката на Блеър на 40 депутати от Лейбъристката партия ще достигнат своя апогей, тъй като още 200 депутати ще се включат в бунта. Ще стане невъзможно повече да бъдат игнорирани настояванията за партийна конференция с цел смяна на лидера.

Ще се надигнат масови протести, които ще навредят фатално на политическото му положение. В първите часове на войната Саддам Хюсеин може да подпали петролните полета в северен Ирак и да отвори още един фронт срещу Израел, докато през това време американските и британските войници ще са въвлечени в партизанска война в Багдад. В този сценарий британското правителство пада от власт.

Друга възможност: при все по-силни предупреждения от юристите и поради опасения, че срещу британските войски може да бъдат отправени обвинения във военни престъпления, Блеър прави обратен завой и приема, че е загубил с тезата за моралното оправдание. Британските войски изкарват конфликта, седейки в палатките си, като правят чай, а не война.

Паднали духом, те са използвани за тилови дейности - като надзиратели на иракски военнопленници и пазачи на петролни полета. За Блеър това ще донесе катастрофална загуба на доверие.

СЦЕНАРИЙ НОМЕР 2: Новата резолюция е приета с мнозинство, Франция "неоснователно" налага вето, Обединеното кралство и САЩ тръгват на война.

ВЕРОЯТНОСТ: Възможно е да се случи.

Президентът Жак Ширак прекосява Атлантическия океан, за да наложи лично френското вето в Съвета за сигурност. Той заклеймява "логиката на войната", преди да гласува "не" и да блокира резолюцията, за която телефонната дипломация на Тони Блеър е осигурила 9 или 10 гласа. Инфарктното гласуване е кулминация на разгорещените пазарлъци с колебаещите се 6 държави от Съвета за сигурност. Пред лицето на "неоснователното" френско вето Тони Блеър обявява "морално мнозинство" в подкрепа на война.

Позицията му се засилва, след като Русия, която също е заплашила с вето, се въздържа при гласуването и е последвана от Китай.

Изтощената баронеса Еймос**, поела втората си агитационна обиколка в Африка, е успяла да убеди трите колебаещи се африкански страни в съвета - Гвинея, Камерун и Ангола, да гласуват в полза на резолюцията.

Мексико и Чили, които устояха най-дълго, в края на сметка гласуват с портфейлите си, след като президентите им са били търсени многократно по телефона от Джордж У. Буш. Огъва се и пакистанският президент Первез Мушараф, чийто министър-председател дори излезе по националната телевизия, за да обясни дилемата на страната. Клеър Шорт подава оставка, след като резолюцията е отхвърлена. Но други бунтовници от предните банки в Парламента само скърцат със зъби, а въстанието в задните редици постепенно преминава в мърморене.

След гласуването в Съвета за сигурност Турция споделя мнението на Блеър, че световното обществено мнение подкрепя САЩ и Обединеното кралство и турският парламент се съгласява да позволи на американските войски да отворят северен фронт срещу Ирак.

След като на инспекторите от ООН е даден срок от 24 часа, за да си заминат, британските и американските войски нападат Ирак.

СЦЕНАРИЙ НОМЕР 3: Приема се компромисна резолюция, войната се отлага, Саддам е свален от власт, Блеър е реабилитиран.

ВЕРОЯТНОСТ: Малка.

Премиерът накрая се съгласява, че в интерес на единството на Съвета за сигурност трябва да бъдат направени отстъпки в последния миг, за да бъдат спечелени французите. Президентът Жак Ширак се отказва от позицията за вето, а съветът се споразумява да наложи 6 теста на Саддам Хюсеин, които да гарантират разоръжаването на Ирак, и се отказва от идеята за краен срок.

Шестте "нерешителни" непостоянни членове изпускат дълбока въздишка на облекчение, когато великите сили изглаждат различията си и заговарят в един глас със Саддам Хюсеин. Оръжейните инспектори печелят още време за мисията си в Ирак, но само въпрос на време е иракският лидер да препятства работата им и отново да разедини петте постоянни членове.

Въпросът за определяне на краен срок се връща на масата за обсъждане, като Обединеното кралство и САЩ говорят за "обичайната практика" на иракчаните да създават пречки. Ръководителят на инспекторите Ханс Бликс изнася в съвета убедителен доклад, в който обяснява, че работата на експертите е била спъната до такава степен, че те вече не могат да изпълняват ефикасно задълженията си.

Целият Съвет за сигурност обявява, че Ирак е извършил "сериозно нарушение", като не е оказал пълно съдействие на инспекторите, и войната започва.

След кратка, интензивна кампания, в която само над Багдад се изсипват 3000 ракети Томахок, а Тикрит, родният град на президента Саддам, е изравнен със земята, иракските въоръжени сили вкупом се предават. Иракски генерали бягат в САЩ след разговори по мобилните си телефони. Трупът на президента Саддам е намерен в дълбок бункер, изграден под приют за иракски сирачета. Тони Блеър е реабилитиран след война, в която съюзниците не са дали почти никакви жертви. Той се присъединява към президента Буш за участие в обсипван с гирлянди парад на победата по Уолстрийт.

СЦЕНАРИЙ НОМЕР 4: ООН се обединява в заплахата от война, Саддам се разоръжава или бяга, Блеър е прославян като герой.

ВЕРОЯТНОСТ: Възможно най-малка.

При наличието на една пета от американските въоръжени сили и една четвърт от британската армия, струпани край неговите граници, Саддам Хюсеин в крайна сметка отстъпва. Той излиза по телевизията, за да каже на иракчаните, че отива в изгнание, за да спаси страната от унищожение, но отново настоява, че всички иракски оръжия за масово унищожение са били унищожени в началото на 90-те години.

С протекцията на ООН той се измъква от Багдад, взимайки със себе си своите синове Удай и Кусай и семействата им, както и близки сътрудници, включително вицепремиера Тарик Азиз.

В тайно скривалище в личния му кабинет са намерени бойни глави, съдържащи произведен съвсем наскоро нервнопаралитичен газ Ви Екс. Иракчаните излизат по улиците и стрелят във въздуха от радост, което пък кара Пентагона да вдигне с една степен състоянието на тревога. Американските и британските войски "освобождават" Ирак и техните танкове кръстосват полята, за да създадат американски протекторат.

Съюзниците не са дали нито един изстрел и не са длъжни да изхарчат 100 милиарда долара за възстановяване на Ирак. Но те наследяват разпокъсана и размирна страна, в която кюрдите мразят управлявалите дотогава сунити, а шиитското мнозинство жадува за отмъщение.

Тони Блеър получава рицарско звание от кралицата и се изкачва отново на върха в допитванията до общественото мнение. Той обсъжда бъдещи варианти с правителството на Буш, тъй като вниманието вече се насочва към Иран и Северна Корея. Възстановени са сърдечните отношения със "стара Европа", по-специално с Франция и Германия, и Блеър свиква референдум за еврото.

-----

* Министър на международното развитие. На 9 март Клеър Шорт заплаши, че ще подаде оставка, ако Блеър влезе във война без одобрението на ООН. - Бел. реп.
** Баронеса Валери Еймос, заместник държавен секретар за Африка в британското външно министерство.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.