Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Афганистан:Демокрация за начинаещи

0 коментара

Ако приемем дефиницията на Чърчил, че "демокрацията е най-лошата държавна форма с изключение на всички останали", инсценираният в Афганистан фарс на демокрация е единствено приемливото пред лицето на смразяващите алтернативи.

А те биха могли да бъдат: ислямска република по талибански образец, институционализирана база на Ал Каида, гражданска война, разпадане на страната на малки етнически княжества, опиумна плантация с международно признати граници и като краен резултат - превръщането на Афганистан в износител на хаос към Централна Азия, Пакистан и Китай.

Къде остават демократичните принципи, изохка германската министърка на икономическото сътрудничеството и помощта за развитие Хайдемари Вичорек-Цойл, когато научи в Берлин, че в Афганистан се въстановява ислямското право - шариата.

Да, въстановява се - по липса на друга възможност засега, но не изцяло.

Съветът на страейшините Лоя Джирга все пак се състоя с участието на жени в неговата работа, които имаха глас. Представителите на различните етнически групи избраха президент на страната, който от своя страна назначи правителство,в което различните етноси са представени с пропорционален брой министри. При това държавният глава Хамид Карзай внимателно успя да намали превеса на таджиките в правителството.

Няма спор, че поради разнопосочните интереси на афганистанските лагери, на Обединените нации и на САЩ процедурата, по която работеше Лоя Джирга, беше твърде недемократична. Но нека погледнем обективно на нещата. Над 1500-те делегати на това велико племенно събрание не са представители на единна нация, а на един раздробен народ. Народ, за който националната идея стои много по-ниско от принадлежността към такива недържавни единици като етноси, племена, родове и вероизповедания. Един народ, който отгоре на това е водил гражданска война, изваждила на преден план тъкмо тези разделящи го единици. Тази афганистанска етническа мозайка, чиито камъчета пасват едно с друго по-скоро зле отколкото добре обяснява и разединеността на самата Лоя Джирга.

При всичкото уважение към критиките срещу начина, по който президентът Хамид Карзай действаше при съставянето на правителството и преходния парламент, трябва да се има предвид, че много от жалващите се там господа са известни с липсата на всякакво демократично съзнание. Жените и интелектуалците в Джиргата бяха изключение, но поради изостаналостта на Афганистан те не са в състояние да влияят съществено върху съдбините на страната.

Великото събрание беше арена на борба не толкова между привържениците и противниците на демокрацията, колкото между таджиките и пущуните. Става въпрос как да се подели мирно властта между най-големият пущунски народ и другите по-малки етноси. Може да се вярва, че президентът Карзай и мисията на ООН в Афганистан искрено търсят работещо разрешение на проблема. А той е как на фона на афганистанските реалности да се осигури мирът, как да се интегрират милионните маси бежанци, как да се изхрани гладуващото население и как да се ограничи властта на племенните военни главатари. С една дума как Афганистан да се върне към цивилизовано управление.

Който казва, че САЩ се ръководят в Афганистан от техните егоистични интереси, не би трябвало да забравя, че ако САЩ не се бяха намесили, талибаните и досега щяха да са на власт в Афганистан, Северният съюз щеше да загуби гражданската война, терористът Осама бин Ладен щеше да е господар на Хиндукуш.

Афганистанците имат само отчасти заслуга за края на талибанския режим. Той е преди всичко резултат от външната намеса. Афганистанците обичат да се жалват, че чужди сили се месят в техните вътрешни работи.
Последният път, както се вижда, това бе за тяхно добро. Защото те и сега не доказаха, че знаят как сами да се оправят. Това, че световната общност, която пое разходите за изправянето на Афганистан от разрухата, упражни влияние и върху работата на Лоя Джирга с цел да се запази мирът, е обяснимо.И ще е оправдано, ако доведе до успех.

А успехът е демократична афаганистанска държава.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.