Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако правителството обяви словесна война на ЕК, резултатите ще са печални

140 коментара
Ако правителството обяви словесна война на ЕК, резултатите ще са печални

Г-н Кръстев, как ще коментирате реакцията на управляващите по повод невъзстановените акредитации на двете агенции по ФАР? Правителството обвини ЕК в двойни стандарти, а президентът откри конспиративен сценарий, според който България става заложник на битката между основните политически сили на предстоящите европейски избори.

Президентът каза, това което каза, просто защото не знае какво да каже. Решението на ЕК изглежда е пълна изненада за правителството и това, което се прави в момента е, да се печели време.

Но това, че правителството е изненадано от решението, е още едно доказателство, колко слабо работи администрацията. Тя не просто не успява да предотврати нещо, което правителството приема като несправедливо решение, тя дори не успява да научи за него. Най-вероятно очакванията на правителството са били, че след острия последен доклад на ЕК и след започналата тежка финансова криза, ЕС ще се въздържа от по-остри мерки. Но тази логика се оказа сгрешена.

Правителството навярно има основания да твърди, че ЕК наказва не винаги този, когото трябва, а този, когото може. Правителството сигурно има основания да твърди, че много честно анализите за България са едностранчиви. Но въпросът е защо правителството допусна това. Истината е, че две години след влизането си в ЕС, както сполучливо се изрази един наш икономист, България продължава да бъде "страна без значение, управлявана от хора без значение”.

Подобна теза има ли на какво да разчита в ЕС и как тя ще се отрази на отношението ни със Съюза?

Ако правителството реши да излезе от тази криза като обяви словесна война на ЕК, то резултатите ще бъдат печални. Първо, социологическите изследвания показват, че доверието на българите в европейските институции три пъти е по-високо от доверието в националните институции, така че, когото става дума за корупция, обществото е съюзник на Комисията, а не на правителството. Ако настоява на абсурдната теза, че България е жертва на заговор на европейската десница, правителството рискува да изглежда смешно.

Оли Рен не е представител на европейската десница, нещо повече - някои от левите партии в Европа настояват за още по-твърда позиция на ЕК към страни като България и Румъния, така че БСП може да се окаже изолирана в рамките на ПЕС.

И трето, когато управляващите настояват за повече конкретност, предполагам, че го правят с надеждата, че ЕК няма даде публичност на своите анализи, защото в противен случай рискът за управляващите става наистина голям.

А днес България повече от всякога има нужда от разбиране и съюзници в Европа.

Какво е вътрешнополитическото измерение на спрените евросредства?

България губи пари в момент, в който има огромна нужда от свежи средства. България губи доверие в момент, в който доверието на инвеститорите е най-страшното, което може да загубим. И трето, за България се закача етикета най-бедната и най-корумпирана страна в ЕС, а етикети се махат много трудно.

Ние не знаем дали България е най-корумпираната страна в Европа, може би не е.

Премиерът е прав да мисли, че Комисията е по-жестока спрямо корупцията и организираната престъпност в страна като България, отколкото в страна като Италия. Но ако премиерът искаше да се пребори с представата за България като рай за корупция и организирана престъпност, то на последния конгрес на БСП тази тема щеше да е в центъра на дискусиите и депутатите щяха да говорят повече за групата Марио Николов-Людмил Стойков, а не за далечното родство на БСП с баба Тонка и Джон Ленън.

Колкото до опозицията, тя получи подарък. Но критиката на ЕК не може да се преведе като подкрепа за опозицията. На опозицията и предстои да ни убеди, че тя е готова да се бори с корупцията въобще, а не просто с корупцията на това правителство.

В създалата се ситуация има ли правителството някакъв успешен ход?

Правителството има много ходове. Премиерът може да поръча нов клип с участието на Сергей Станишев, Стефан Данаилов и гневен срещу двойните стандарти на ЕК пенсионер. Правителството може да назначи госпожа Плугчиева за първи вицепремиер, но без да ѝ даде да пипа в политически чувствителни места. Правителството може да промени няколко закона и да прехвърли цялата вина върху съдебната система и некомпетентната администрация. Разбира се, правителството може да уволни виновните министри или да реши да разбие корупционната паяжина, но последните две действия най-вероятно дори не се и обсъждат в навечерието на избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

140 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. N
    #143

    Отначало изглеждаха нахални, сетне смешни, но вече стават и жалки

  2. EU
    #142

    Троянското магаре отдавна води словестна и икономическа война. Крайно време е да бъде натирено.-Ако правителството обяви словесна война на ЕК, резултатите ще са печалниБСП показа на конгреса си, че не счита корупцията за сериозен проблемКазва политологът от ЦЛС Иван Кръстев в интервю на Никола Лалов

  3. наблюдател
    #141

    какво значи, ако тръгнат на словесна война с ЕК, те вече са в такава. От два дни само това се говори, не само в София го казаха Станишев и Плугчиева, но и в Берлин. Да не би в Брюксел да спят и да не са чули? А един баш социалист ще назначава одит на ЕК. Голям резил. А може би така ги съветват пиарите и лобистите, на които се плаща с бъджетни пари

  4. Оли Рен-Брюксел
    #140

    Прекрасен анализ! Но ваш Гоце не е в час-все сценарии му се привиждат-ние с Барозу,Майкъл Лий и всички комисари ЧАКАМЕ ДА ВИДИМ какво юе стане с Людмил Стойков и Марио Николов и още стотици знайни и незнайни по САПАРД, ФАР, ИСПА и т.н. То бива да крадат но умерено по некоя хилядарка и айде иди-дойди ще си затворим оченцата, ама тва на милионо европари да посегнат и после при Гоцата на отчет АААА НЕ МОЕ ТАКА! ТЪРПЕНИЕТО НИ В БРЮКСЕЛ ще свърши докъм 15.12-не остана време

  5. Жоро Трайперов
    #139

    Тя къде се крие - за какво сме я пратили там???

  6. Карина
    #138

    главите и ръцете на собствените си хора ли трябва да режат. Да чакаме партийно жертвоприношение :)))))"правителството може да уволни виновните министри или да реши да разбие корупционната паяжина, но последните две действия най-вероятно дори не се и обсъждат в навечерието на избори."

  7. 800
    #137

    Kogato doide velichestvoto,kogato narodecat glasuva za nego,veche vsichko beshe iasno

  8. кънчо
    #136

    та тези така наричани управляващи никога не са желали БГ да стане ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВА.та има ли поне един българин в триумвирата???няма.това са щайка негодяи които могат само да УБИВАТ И КРАДЪТ.

  9. изненадан
    #135

    От нищо не са изненадани, правят се на гламави. Пълно безочие. Все някой, най-малкото посланикът или някой от комисията им е казал какво е положението. А да сменят министри наистина няма смисъл. Гагаузов нищо не управлява. Управлява Черепа и другите големи бенефициенти. Гагаузов само прибира комисионните

  10. Роси
    #134

    А тия ненаяли се комунета ще си останат с награбеното, а ние ще плащаме...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.