Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако ще купувате жилище на кредит, направете го веднага

26 коментара
Ако ще купувате жилище на кредит, направете го веднага

Ако сте решили да купувате недвижим имот на кредит, не отлагайте въпреки растящите ливхи, съветват финансови експерти от икономически портал “Финсити”. Изчакването на по-ниски лихви може да доведе до по изгоден кредит, но при по-високи цени на имота. Бумът на цените на жилищата в големите градове и София беше предизвикан точно от улеснените процедури по кредити, съчетани с падащи лихви. Поскъпващите кредити неминуемо се отразяват, ако не със спад, то поне със задържане на цените в някои сегменти на пазара.

Да бъдем по-консервативни в преценката си за доходите, да търсим постоянно помощ и съвет от банката и да изберем равни вместо намаляващи месечни вноски, съветват още специалистите по управление на личните финанси в своите “Девет съвета” за нови и настоящи длъжници с увеличаващи се вноски по жилищен заем. Повод за издаването на съветите са притеснения на много длъжници от увеличаващите се лихви по жилищните кредити, реално забележими на българския банков пазар.

Най-често допусканите грешки са надценяване на личните финансови възможности ("Догодина със сигурност трябва да ми увеличат заплатата поне с 50%") или непредвиждане на нормални житейски събития, които са свързани с намаляване на приходите (например по-ниска заплата при майчинство или временно оставане без работа). Не се опитвайте да платите кредита от 50 хиляди евро за 10 години, ако това ще отнема 80% от текущия ви доход, съветват финансистите.

Банките имат ограничения в срока или процента на финансирането при закупуването на панелен апартамент. Ако в период на увеличаващи се лихви изпитате затруднения в плащането, можете да разсрочите периода на изплащане на кредита за панелно жилище само до ограничението, поставено от банката. Други банки пък имат ограничение на процента на финансиране (до 50 или 60% от оценката), което означава, че не можете да вземете по-голям кредит или да консолидирате задължения.

Най-удобният погасителен план за хора на месечна заплата е този с равни месечни вноски, казват от “Финсити”. Неговата алтернатива са т. нар. намаляващи вноски, които представляват равни части от главницата, например 1/240 плюс лихва за оставащата главница. Намаляващите вноски са значително по-трудни за изплащане през първите няколко години и през това време всяко увеличаване на лихвите (съответно месечните плащания) може да се окаже непоносимо тежко. Ако наистина можете да отделяте повече средства през първите години, по-добре ги внесете.

На пазара постоянно се появяват нови и агресивни оферти за ипотечни кредити. Не всички от тях са за рефинансиране на задължения към други банки, но не изпускайте възможността за изгодно рефинансиране. Това може сериозно да облекчи плащанията в труден момент.

Много добро планиране на предсрочното погасяване на ипотека, внимателно проучване на условията в договорите на банките и да се интересуваме за скритите разходи по кредита, са останалите съвети на “Финсити”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бате Ники
    #27

    А?

  2. Observer
    #26

    Логичен въпрос. Никой не може да надскочи себе си. Мимикрията не може да скрие същността. Стилът Работническо дело винаги ще си личи.

  3. Кой
    #24

    Икономическиът портал Икономист направо подвежда хоратада взимат заеми.Кой лби ими плаща за тая хубава пропаганда на банките.Защо лъжете бе нехранимайковци??Когато има търсене на една стока то цената и се повишава и повишава.Пример е петрола.!!!Очаква се криза в строителството.Спадане на разсежа му.значи куповачите ще намалеят и цените ще започнат да падат.Това ства бавно но сигурно.Зедно с тях и лихвитеще започнат да падат.Тук идва момента да обядня,че старите заеми ще са в трудности.Банките ще

  4. kolkoto tolkova
    #23

    Zaschtoto i vsichki ostanali statii njamat takav grif.

  5. Phill
    #22

    и напълно пасва на "интелекта" на хилядите селяндури, които превзеха градовете в последните години. Някой пак ще направи много парички, а селяка накрая ще псува, ама акъл няма да му дойде. Така, че юрюш селяци на ипотеките, пък нека друг да му мисли, а този друг не само, че ви мисли, ами даже статийка ви е написал - честито...А, и една забележка към автора на статията - пропуснал си да отбележиш, че кризата при ипотечните имоти в Америка, няма нищо, ама нищо общо с България и това тука не може да стане, също как останалите абсурди, които селяците си избраха, а също и на нас наложиха с кухите си кратуни. Селяни, МРАЗЯ ви!!!

  6. adolf
    #21

    колко ти платиха само, за да пуснеш заглавието?

  7. Stefan
    #20

    ami az si vzeh zili6te s 4asti4na ipoteka predi 5 godini i ve4e ne samo si pogasih ipotekata (s prihodi ot naem), no i zili6teto moga da go prodam na pove4e ot dvojna cena (no ne moga, za6toto triabva da ziveia v nego). Takava sityacia razbira se nikoga niama ve4e da se povtori. Pri podobni obstoiatelstva oba4e obozavam da me nari4at "selianin":))) Ami vie kyhari "sofianci" ot znajni i neznajni geta s podkvartali ot 1 do 10 (6toto az ziveia na Mall of Sofia, ni6to 4e ne sam razdan tyk:), kak si

  8. хихи
    #19

    тряя имотец да има, то мускали мускали , ама друго сиий нивицата и бахуря

  9. Yankee
    #18

    Трябва да си луд, да си купиш жилище в района на Mall of Sofia....А печалбата се установява, когато тръгнеш да го продаваш.

  10. лаик
    #17

    Явно много са уплашени, че бетонните джунгли ще си останат непродадени.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.