Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Албания се нуждае от зрели политици

0 коментара

"Не можем да си позволим лукса да загубим толкова време", отбеляза Лани. Миналата седмица Албания най-после гласува новото правителство и запълни продължилия почти месец политически вакуум, след като премиерът Илир Мета подаде оставка в разгара на политическата битка с председателя на управляващата Социалистическа партия Фатос Нано.

В резултат на трудно постигнатото примирие приближеният до Мета Пандели Майко получи премиерския пост и застана начело на един компромисен кабинет. Но според оценките на анализатори и дипломати с тези промени няма да се постигне много, при положение че липсва конструктивна политика, която да прокара реформите.

"Дори и да има нов премиер и правителство, това не решава проблема на по-ниските етажи на властта, отбеляза дългогодишен дипломат. Можем да го наречем въпрос на политическа зрялост."

Демокрацията все още не е пуснала дълбоки корени в страната. Народът в държавата с най-рестриктивна диктатура от сталинистки тип в Европа беше почти херметически изолиран от околния свят от четиридесетте години до първите свободни избори през 1991 г.

През последните десет години животът се е подобрил значително. Сред заслугите на Мета е подобряването на пътната система и привличането на чужди инвестиции, особено в сферата на телекомуникациите. Прогресът обаче е болезнено бавен.

Наблюдателите обвиняват за това политическата култура на макиавелизъм, отличаваща се с отмъстителност и придружена от така характерната за страната корупция.

"Това е политика, при която голяма роля играят личните интереси. Между политическите играчи няма реални идеологически различия", отбеляза дипломатът.

Последната криза започна с поредица остри атаки на Нано срещу правителството на Мета, съдържащи обвинения в корупция и в принуждаване на трима министри да подадат оставка, въпреки че те отрекоха тези твърдения.

Реформистът Мета, тридесет и две годишен бивш състезател по вдигане на тежести, обвини популиста с дългогодишна политическа кариера Нано, че държи Албания за заложник на амбициите си за спечелване на президентския пост на изборите през юни, въпреки че не получи подкрепата на ключови фигури от Социалистическата партия.

"Ако те не могат да решат въпроса за президентския пост, тогава обществената подкрепа за което и да е правителство ще е трае кратко, коментира високопоставен дипломат. Страната не може да се измъкне от кризата докато този въпрос не бъде решен."

Според анализаторите ако Нано не се оттегли, най-вероятно на президентските избори няма да има категоричен победител, което ще доведе до насрочване на парламентарни избори за есента и ще проточи кризата до края на годината.

Междувременно западните правителства и донори засилиха натиска си върху враждуващите фракции с искане да посветят усилията си на нетърпящите отлагане реформи, които в продължение на месеци бяха напълно изоставени. През февруари Световната банка и Международният валутен фонд отправиха предупреждение, че кризата може да се отрази пагубно на икономиката и да постави под съмнение предвижданата финансова помощ от сто милиона долара - послание, което явно е стигнало до някои политици. "Те са изключително притеснени от тази възможност", отбеляза Лани.

Европейският съюз сигнализира, че приближаването на Албания към членство в групата на благоденстващите страни е в застой, като немалка вина за това има липсата на конкретен партньор за преговорите.

"ЕС гледа сериозно на този въпрос. Страната трябва да намери преговарящ, който да се ползва с доверие", отбеляза опитен дипломат. Хората тук разбират от сделки. Те трябва да разберат, че ние не сме толкова отчаяни поддръжници на присъединяването на Албания към ЕС, за да го осъществим на всяка цена."

Албанската икономика все още се ръководи по комунистически маниер. След като първо прехвърли верноподаническите си чувства от Съветския съюз към Китай, а впоследствие сложи край на обвързаността си с други страни и отказа да се присъедини към Югославия, в Албания се вляха твърде малко инвестиции по линия на Студената война.

Албания зависи изключително много от вносни продукти, които се финансират главно чрез помощи и средства, предоставени от политически емигранти, сред които има много образовани работници, придобили в чужбина твърде необходимите на страната познания. Най-сериозен е проблемът със занемарената електрическа система в Албания, поради което недостигът на електричество е толкова голям, че в много райони е въведен режим на тока за повече от двадесет часа на ден, като по този начин се възпрепятства дейността и на малкото останали промишлени предприятия.
Трафикът на наркотици и нелегални имигранти процъфтява.

Разбитата инфраструктура възпрепятства туризма по девственото адриатическо крайбрежие, което е не по-малко красиво от прочутите гръцки плажове и южни острови, но до него се стига след продължително шофиране по разнебитени пътища от остарялото летище в столицата. Докато слънцето залязва над Адриатика, можеш да отпиваш от коктейла си, но без лед заради режима на тока. И докато политиците в Тирана враждуват, ще трябва доста за почакаш, за да видиш примигващите светлини на крайбрежния булевард.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.