Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Амбициите на САЩ дават тласък на разширяването на НАТО

0 коментара

Чешкото правителство се радва, че ще бъде домакин на историческа среща на НАТО тази седмица. Но жителите на град Вишков в Южноморавската област в Чешката република се страхуват от това, което членството в НАТО може да им донесе.

Военновъздушната база Брезина на бившия Варшавски договор, която е близо до града, е виждала и по-добри дни, но може би ще бъде натоварена с нови задачи в резултат на 11 септември. Отровният газ зарин, антракса, цианида и едрата шарка са едни от ужасяващите причини базата да стане в скоро време безценна за американците и НАТО.

Като се има предвид намерението на САЩ да трансформират радикално алианса, като подберат най-доброто, което настоящите и бъдещи членки могат да предложат, чешкото експертно мнение в бързо развиващата се индустрия на химически и биологични оръжия се смята за главното военно предимство на страната.

Освен подновяване на дейността на компания, специализирана в защита срещу ядрени, биологични и химически оръжия, която работеше с американците в Кувейт през по-голямата част от миналата година, чехите предлагат на НАТО да използва базата Брезина за учения с гореспоменатите оръжия.

"Няма причина за безпокойство," каза министърът на отбраната Ярослав Твърдик пред пражките медии, след като местни жители изразиха опасения за провеждано в момента учение с бактериологично оръжие в базата, която вероятно ще стане единственото по рода си съоръжение на НАТО в Европа.

Когато НАТО нарасне от 19 на 26 членки на срещата на високо равнище в Прага утре, домакините ще направят така, че да впечатлят американците и да подчертаят ползата си за пакта, като покажат уменията на чешкия отряд за защита срещу ядрено, биологично и химическо оръжие.

Чехите съвсем правилно преценят, че специализирането е бъдещето на НАТО в борбата му да се преобрази в единна стратегическа среда, формирана от американската война срещу тероризма.

Администрацията на Буш ясно показа, че НАТО се задъхва, когато става въпрос за водене на война и че ще заложи на ad hoc коалиции в зависимост от съответната военна кампания.

Представата на американското правителство за НАТО прилича на многонационално меню с точно фиксирани цени, в което членовете на пакта предлагат своите специалитети на американския клиент с изискан вкус.

Стивън Хадли, заместник съветникът по националната сигурност в Белия дом, заяви на пресконференция миналия месец, че НАТО трябва да намери средствата и желанието да натрупа и използва нови възможности.
"Някои държави ще се нуждаят от по-голяма специализация вътре във военните сили. В някои области някои държави ще трябва да обединят своите възможности," каза той. "Малко са държавите, които ще притежават всички тези умения, но всяка една трябва да бъде подготвена да развие част от тях."

Седемте източноевропейски страни, които вероятно ще получат покана за членство в пакта тази седмица, нямат почти никакъв принос по отношение на традиционни военни активи или средства.

С общо население от 6 милиона души, трите балтийски страни и Словения са твърде малки, за да направят щедри постъпления във военната сфера. Страните на Балканския полуостров Румъния и България са фалирали, в тях има корупция, а въоръжените им сили са атрофирали. Другата кандидатка - Словакия, наивно мисли, че може да съживи някога огромната си военна промишленост, като се присъедини към НАТО.

Но Пентагонът гледа на ползата от бъдещите членове вместо на техните ограничени възможности - кучета-търсачи от балтийските страни, отряд за борба в планински условия от Словения, а румънците могат да мобилизират своя батальон Червения скорпион, който действаше заедно с американците в Кандахар.

Това са изключително ограничени активи със съмнителна стойност за огромната военна сила на САЩ.

Но разширяването на пакта е по своята същност американски политически проект, който увеличава сигурността и стабилността в Европа и внася нови географски активи, предимно на Балканите, които са от полза за прокарването на американската власт в Близкия изток и Централна Азия. Освен това източноевропейците са много повече проамерикански настроени в наши дни от западноевропейците.

Разширяването също помага на Вашингтон да укрепят пазарите си и слабите демокрации и доближава НАТО до стратегическите петролни залежи на Каспийско море.

"Това е политическо решение, което бе взето през май миналата година, когато Белият дом одобри голямо разширяване," каза Клаус Бечер, германски анализатор по въпросите на сигурността.

СТРАТЕГИЧЕСКА ОПОРА

Събитията от 11 септември засилиха кампанията на САЩ за разширяване на НАТО - политика, която се ползва само с хладна подкрепа в Западна Европа.

Но дори преди атаките на Ал Каида, Джордж Буш сигнализира в реч във Варшава през юни м.г., че поддържа разширяване на НАТО на Балтийско и Черно море.

През изминалите 15 месеца американците изграждаха бази по дълга 2000 мили дъга от Черно море почти до северната граница на Китай. За първи път американски войски присъстват в България, Грузия, Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан.

В непосредствена близост до евтините морски курорти, които до неотдавна бяха отговора на комунистическия блок на испанския Коста дел Сол, се намира летище Сарафово - малък отрязък от американския среден запад на българското черноморие. В следвоенната епоха Червената армия никога не е стъпвала там, дори когато на България викаха 16-та република на Съветския съюз.

Но през последната година стотици американски войници се установиха в Сарафово и го направиха малка, но ценна част от глобалната машина, която позволява на американците да проектират своето военно присъствие.
Американците на летище Сарафово обслужваха големия самолет-цистерна Стратотанкер на американските военновъздушни сили, който действаше до намиращото се наблизо летище Бургас в рамките на кампанията в Афганистан. От Гърция и Турция операцията бе прехвърлена в България.

Никой не се съмнява, че когато се стигне до война с Ирак, американските военновъздушни сили отново ще се възползват докрай от новия си стратегически съюзник в Югоизточна Европа и ще използват България за тилна база, която да помогне за смяната на режима в Багдад.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.