Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американската поетеса Луиз Глук с Нобелова награда за литература

1 коментар
Луиз Глук, сн. БГНЕС

Американската поетеса Луиз Глук спечели Нобелова награда за литература за "безпогрешния си поетически глас, който със строга красота прави индивидуалното съществуване универсално".

Луиз Глук е професор по английски език в университета в Йейл. Дебютира през 1968 г. с "Първороден".

Тази година паричната равностойност на наградата е 10 милиона крони (1,1 милиона щатски долара).

Австрийският писател Петер Хандке спечели Нобеловата награда за литература за 2019 г.

Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 г. Изборът на лауреатите прави Шведската академия по литература в Стокхолм. Тя не е присъждана през 1914, 1918, 1935, 1940-1943 година.

От всичките 117 носители на Нобелова награда за литература 16 са жени. От тях първа е шведската писателка Селма Отилиана Лувиса Лагерльоф. За 2018 г. е присъдена на полската писателка Олга Токарчук.

Само 4 пъти в историята на наградата - през 1904, 1917, 1966 и 1974 г., с нея са удостоявани по двама творци. Нито един път един и същ автор не е получавал два пъти Нобелова награда за литература.

Най-младият лауреат на наградата е британският писател и поет Ръдиърд Киплинг. Той я получава през 1907 г. за "Книга за джунглата", когато е 42-годишен. Най-възрастният носител на отличието е британската писателка Дорис Лесинг. През 2007 г., когато ѝ е присъдена Нобеловата награда, тя е на 88-годишна възраст.

Пръв лауреат на Нобеловата награда за литература е френският поет Рьоне Сюли Прюдом. Двама души се отказват да получат Нобеловата награда за литература - руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър - през 1964 г.

Уинстън Чърчил получава Нобеловата награда за литература през 1953 г. (по това време е министър-председател на Великобритания). През периода 1945-1953 година той е номиниран за наградата за литература 21 пъти, а два пъти за Нобелова награда за мир.

Арман Сюли-Прюдом, Рудолф Ойкен, Паул фон Хайзе, Рабиндранат Тагор, Синклер Луис, Теодор Момзен, Луиджи Пирандело, Пърл Бък, Бъртранд Ръсел и Уилям Фокнър са някои от авторите, които са наградени с Нобелова награда за литература още след първата номинация.

Най-често носителите на Нобелова награда за литература пишат на английски език - 29. Следва френският - 14, немски - 13, испански - 11, шведски - 7, италиански - 6, руски - 5.

През 2018 г. не беше присъдена Нобелова награда за литература и през 2019 г. бяха обявени двама лауреати. Шведската академия взе такова решение, защото броят на членовете ѝ намаля, както и доверието в нея, след разкрития за сексуални посегателства и финансови злоупотреби.

Заради скандалите, през 2018 г. Шведската академия създаде нов Нобелов комитет по литература съвместно с Нобеловия фонд. Той се състои от петима членове на академията и петима експерти - критици и издатели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #1

    за пръв път я чувам. а хандке беше поклонник на слобо милошевич.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.