Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американското правителство национализира AIG

91 коментара
Американското правителство национализира AIG

Американското правителство на практика национализира най-голямата в САЩ и в света застрахователна компания AIG в опит да я спаси от фалит и да предотврати още по-голяма криза на финансовата система и срив на световните фондови пазари, предадоха информационните агенции.

Неотдавна AIG поиска финансова помощ от Федералния резерв, за да се пребори с със затрудненията, в които изпадна вследствие на ипотечната криза. В понеделник акциите на компанията се сринаха с над 60%, а пазарната ѝ капитализация “олекна” с близо 90% заради лошите новини.

Кризата с AIG се насложи с фалита на четвъртата по големина американска инвестиционна банка Лемън Брадърс и с покупката на Мерил Линч от Банк ъв Америка. Тези събития разтърсиха световните борси, които два поредни дни отбелязаха рекордни сривове.

Управлението за федерален резерв (УФР) аргументира във вторник вечерта предприетата мярка с опасността от неконтролиран фалит на AIG и последиците от него. Министерството на финансите подкрепя напълно това решение, отбеляза управлението.

Така правителството получава дял от 79.9% от акциите на AIG, което е фактическа национализация. В замяна на това активите на застрахователя ще послужат за обезпечение на заема. Правителството ще има право на вето в решенията на компанията, а ръководството ѝ ще бъде сменено.

AIG оперира активно в 130 страни по света с огромен набор от инструменти в почти всички сфери на икономиката, а обвързаността ѝ с банковата система на САЩ е толкова голяма, че фалитът ѝ би имал изключително тежки последици. “Банкрутът на AIG би бил много по-тежък проблем, отколкото всички кризи, с които досега се сблъскахме”, коментира в понеделник Кенет Люис, директор на Банк ъв Америка.

Твърдата позиция на УФР да не отпуска финансова помощ на закъсали банки, а това да се извършва само от търговски кредитни институции, претърпя промяна по отношение на AIG. Преди това Лемън Брадърс обяви фалит след отказа на резерва да я подпомогне.

В сряда бе потвърдено решението на британската банка Барклис да закупи търговските активи на Лемън Брадърс за 72 млрд. долара (40 млрд. британски паунда). Същевременно Барклис купува и пасиви за 68.4 млрд. долара (38 млрд. паунда). Банката става и собственик на централата на Лемън в Ню Йорк.

Сделката трябва да получи и съдебно одобрение.

Азиатските централни банки изляха 33 млрд. долара във финансовите си пазари 

Въпреки че правителствената намеса в спасяването на AIG стимулира част от основните финансови пазари, тя не успя докрай да успокои нервите на инвеститорите, опънати вследствие на кризата на Уолстрийт. В сряда стана ясно, че централните банки на Япония, Австралия и Индия са "налели" общо 33 млрд. долара за стабилизирането на финансовите си пазари.

Борсовият срив в Русия от последните дни се задълбочи и в сряда, което принуди борсата да прекрати временно сделките. Във вторник също се наблюдаваха прекъсвания на сесията заради понижение в цените на книжата, като в крайна сметка се стигна до драстичен спад на деноминирания в рубли индекс MICEX със 17%. 

Руското правителство съобщи, че ще отпусне заеми на три от най-големите банки в страната- Сбербанк, VTB и Газпромбанк, съобщи Блумбърг. След разгарянето на кризата на ликвидност и в Русия банките ще получат 44 млрд. долара за улесняване на операциите. Тези банки са основни за пазара и могат лесно да подобрят условията на ликвидността, се казва в изявление на финансовото министерство.

До края на седмицата руското правителство и централната банка ще предприемат още действия за подобряване на ликвидността.

Сривът на руската борса струва на Газпром 200 млрд. долара

На руския фондов пазар акциите на Газпром се сринаха с повече от 4%, предадоха руските информационни агенции. По такъв начин за две непълни сесии книжата на газовия гигант се сринаха с 20%, а пазарната капитализация на най-голямата руска компания спадна под 150 милиарда долара. През пролетта Газпром струваше над 300 милиарда долара.

През май 2008 година руският газов монополист заемаше 3-4 място в списъка на най-скъпите компании на света. При това ръководството на Газпром изтъкваше, че в перспектива стои намерението капитализацията на концерна да стигне 500 млрд. долара, а след няколко години – един трилион долара.

През пролетта на тази година руският президент Дмитрий Медведев отбеляза, че капитализацията на Газпром от 2000 година насам се е увеличила над 40 пъти.

След срива на акциите на дружеството анализаторите отчитат, че то е слязло във втората десятка на най-големите световни компании.

Газпром е най-голямата руска компания. Тежестта на акциите на концерна в руския борсов индекс РТС е 15%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

91 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kiki
    #93

    tochno taka i predpolagah,che shte se sluchi,normalno-predstavete si inache kakvo shteshe da stane sas svetovnata ikonomika?

  2. reakzioner
    #92

    казано преливане на обши пари в частни джобове! Но рано или късно, това безграничмо печатане на инфлационни долари ще доведе до плачевен резултат!

  3. От Драгалевци
    #91

    сега печатат като луди пари за да плащат за разорени компании

  4. От Драгалевци
    #90

    Дженерал Мотърс. Да се готвят и други такива

  5. От Драгалевци
    #89

    лъжете от Медияпул

  6. reakzioner
    #88

    И там скоро ще има национализация!

  7. mango
    #87

    taman vavedohme u nas div, amerikanski kapitalizam i privatizirahme i tui deto nikoga ne e bilo chastno, a glei kvo staa v amerika - jiv komunizam. i kato imame predvid che nai-mnogobroinata strana Kitai e komunisticheska, mai pak she triaa da izvadia chervenia bairiak ot naftalina. i iazak samo deto tolkova sin plat otide naposledak...

  8. reakzioner
    #86

    тежестта на военните разходи, сега на път са нашите нови ментори отвъд океана!

  9. uf
    #85

    Тази частна корпорация има право да емитира парични знаци - долари. И съответно доларовите банкноти са частна собственост предоставена на американското правителство срещу годишна лихва.

  10. pecho tupia
    #84

    са отявлените демократи и десни активисти? Да кажат кво става с приватизациите и национализациите. И що така бе Миме? Стана с някои надути икономически балони. И кви са, по-точно, демократичните икономически принципи към които трябва да се придържаме при развитието на нашата икономика?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.