Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ами ако и думата "българи" има чужд корен?

21 коментара
Ами ако и думата "българи" има чужд корен?

Представете си само как би звучало: "Жив е той, жив е, там на Стара планина". Ами ако и думата "българи" има някакъв чужд, недай Боже тюркски корен?


Решението на Старозагорския общински съвет да се променят турско-арабските имена на стотици местности в града е поредният безсмислен скандал, който цели да отклонява вниманието от сериозните събития. Но хайде, ще се хвана на въдицата и ще поразсъждавам върху темата.

Политическият прочит е елементарен и еднозначен - акцията бе инициирана от крайно десните, които очевидно започват да се чувстват обезличени от участието си във властта. И затова сякаш си търсят повод да мобилизират расисткия си електорат, да дадат знак, че борбата продължава. Целта беше постигната на мига: турската общност се почувства обидена, възникна напрежение. Именно това беше смисълът на упражнението. Защото какво ще правят националистите без разделени, взаимно мразещи се граждани?

ОПН: Обсесивно преименуваща невроза

За да не остане някой, който се съмнява, че тук се прави поредна стъпка към реабилитирането на мрачния "Възродителен процес" от Живково време, дейците взеха да се позовават на някакъв  комунистически закон от 1970-те, според който имената в България трябва да са "български" и "разбираеми". На което Фейсбук отговори с дружното искане Джамбазки, Каракачанов и Сидеров незабавно да бъдат преименувани с разбираеми имена (първият може би с английско, за да го разбират в Европарламента).

Но зад политико-фенските страсти в стил "да натрием носа на другия отбор" има нещо по-дълбоко. Защитниците на старозагорското "геройство" привеждат исторически примери, че и други са правили така. Такива примери мога да дам и аз - французите в Елзас, селджукските турци в Анадола, монголите в Китай, та чак до сапиенсите, които най-вероятно са преименували пещерите на неандерталците.

Завоеванията в миналото често вървят така: изгаряш, пленяваш, заличаваш спомена. Но нали си мислехме, че от Втората световна война насам сме заживели в друга епоха? Че физическият и символичен геноцид са останали завинаги в миналото, че не само държавните граници, но и езиците, културите, имената няма да бъдат променяни по политическа прищявка? Невинното наглед решение на Стара Загора подсказва за едно опасно ремилитаризиране на съзнанието: днес преименуваме баирите и бунарите, утре забраняваме да се служи на арабски в джамиите, вдругиден връщаме в гражданското списъка с позволените имена. Прилича на възраждане на атавистичната идея, че едната група има право да властва над другата. (Само да припомня, че ние, българите, нямаме особен интерес светът да върви в тази посока, защото сме малко на брой и лесно асимилируеми от по-мощните племена).

Комунистическото преименуване радикализира тази войнствена тенденция - смяната на името има за цел да заличи миналото, та да може да се построи начисто прекрасната утопия, в която вярваха милиони. Можем да го опишем и в по-грозни краски: в културата навлизат нови диваци, плячкосват, поругават, преименуват, издигат тотемите си върху руините. Тук България е верен ученик на Съветския съюз: Варна става Сталин, Перник - Димитрово, Шумен - Коларовград, Добрич - Толбухин.

Но процесът не се ограничава единствено до комунистическата идеология. Със символичното ликвидиране на чуждата идентичност новите варвари просто радикализират една тенденция, започнала още във времето на националното строителство. През 1934 година големият духовен център Станимака става Асеновград - за да се обезсили гръцкото влияние там. През 1951 година османският областен център Неврокоп е символично унищожен и превърнат в никому неизвестния Гоце Делчев. Да припомня и куриозните случаи, от които, слава Богу, се отказахме - Левскиград ("Левски, роден в Левскиград"), Вазовград ("Вазов, роден във Вазовград"). Ами неблагозвучни, неразбираеми са тия Карлово и Сопот, нали така?

А "хайдути"? А София? А Бургас?

Променяйки името, ние пречупваме историята на мястото - и то вече не е същото. Търновград и Преслав вече не са онези славни столици, които знаем от историята; това са нови градове без минало: Велико Търново - 1963 година, Велики Преслав - 1993 година (последната дата сочи, че преходът с нищо не е променил нагласите). Дали такова неуважение към реалността на миналото има и другаде? Не съм чувал за Великий Лондон, за Великая Атина... Съвсем друго е да изградиш някакъв нов обект и да го именуваш както намериш за добре - така твориш история. Преименуването обаче е агресивен акт, при който властта се поставя над историята.

Не знам какво си мисли бюрократът-патриотар, като го прави. Най-вероятно нищо не мисли, а просто се бори за кариерен растеж. Но ликвидирането на имената ни прави по-бедни, лишава ни от минало. Личното име се различава от нарицателното именно по това, че не е "разбираемо": то обраства със смисли, превръща се в топос на езика ни, тъй както прави мястото във физическото пространство.

С какво например ни е обогатила подмяната на турското "Балкан" със "Стара планина" (допускам, че е официализирано след Освобождението). Балканът е глобално понятие - от него идват Балкански полуостров, Балкани, балканци. Вземете само литературната символика, с която е обвеяно това наше, турско име. Появява се сега някой националист и започва да редактира: "Жив е той, жив е, там на Стара планина...".

Ами защо тогава не изхвърлим и думата "хайдути", заменяйки я с българската "крадци" (чакай, вече не съм сигурен коя дума е наша, коя - чужда...). Да преименуваме още гръцката София и турския Бургас. А може би самата Стара Загора идва от руското "за горе", което означава "зад планината". Или пък от турското Ески Загра. А какво ли ще стане в тази пуристка еуфория, ако някой стигне до извода, че самото име "българи" има някакъв чужд, недай Боже тюркски корен? Неврозата рискува да прерасне в психоза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #21

    Най-убийствено аргументиран е Дичев, че Търново и Преслав нямат право да са „Велики“, щото били „нови градове без минало“. Не бил чул за „Великий Лондон“, за „Великая Атина“ (защо на руски?! ). Не е чул, щото цялото население на Англия тогава е било по-малко само от милионната Плисканско-Преславска агломерация! Ама за „Велика Британия“ е чул, нали? Преди 140 години е имало основание, каза президентът Плевнелиев. Тогава 3-ма български депутати чакали 10 дена пред Форин офис да ги приеме II-ри секретар,

  2. Филка Русофилка
    #20

    „Балкан“ е засвидетелствана в българския език няколко века преди завладяването на България. Това отхвърля наложеното на Иречек (1877), че Балкан има османо-турски произход. Младият Иречек не е бил недобросъвестен, но е бил под влияние на чичо си проф. Паул Йосиф Шафарик, обявен за баща на „научния“ панславизъм. По тази причина е натворил някои глупости - че българите били „уралски Чуди“, демек московити, че цар Борис I изклал цялата си аристокрация „до 9-то коляно“ и така „пославянчил“ българите

  3. Филка Русофилка
    #19

    ВЬСѢКА ДЬБРЬ НСПЛЪNНТЪ СѦ. Н ВЬСѢКА ГОРА Н ХЛЪМЪ СЪМѢРНТЪ СѦ ПАКЪI ПОѦТЪ Н ДНѨВОЛЪ NА ГОРѪ ВЫСОКѪ ЗѢЛО ТЪГДА СѪШТЕН ВЪ IЮДЕН ДА БѢГАѬТЪ НА ГОРЪI ЕДНNЪI ЖЕ НА ДЕСѦТЕ ОУЧЕNНКЪ. IДѪ ВЪ ГАЛНЛ҄ЕѬ. ВЪ ГОРѪ ѢМОЖЕ ПОВЕЛѢ НМЪ НСЪ НЕ МОЖЕТЪ ГРАДЪ ОУКРЫТН СѦ (ВРЪХ)ОУ ГОРЪI СТОѦ СЪШЕДЪШОУ ЖЕ ЕМОУ СЪ ГОРЪI. ВЬ СЛѢДЪ ЕГО НДѪ НАРОДН МЪНОЅН I ПРНДЕ ВЪ ВНТФАЋНѬ. КЪ ГОРѢ ЕЛЕОNЬСЦѢ БѢ ЖЕ ТОУ СТАДО СВНNНН МЪНОГО ПАСОМО ВЪ ГОРѢ ГОРА СІОНЪ СІ ВЪ НѪЖЕ ВЪСЕЛІЛЪ СѨ ЕСІ ПРѢВІТАІ ПО ГОРАМЪ ѢКО ПТІЦА Н ОСЪНОВАНЬНѢ ГОРЪ СЪМѨСѨСѨ

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #18
  5. Филка Русофилка
    #17
  6. Филка Русофилка
    #16

    Е, може ли и известният национален нихилист Ивайло Дичев да не се произнесе? Как българският етноним ще е „чужд“, като е най-стар от всички други днешни?! „Тюрките“ ги измисли проф. Лев Гумильов - автор на пасионарната теория. Българин е - син на Анна Ахматова, бил е 8 год. по Сталинските концлагери, ама бърка. Още „бащата на научната история“ Тукидит (460-400 пр.Хр.) пише за най-древното население на Тракия - Белгари/Беларги/Беласги. Вярвай поне на него. Баща му е тракийският цар Олор, владетел на златни мини. Сестра му Хегеспина се жени за владетеля на Тракийски Херсон Милтиад и проч. :)

  7. Kiril Kovatchev
    #15

    Когато се абсолютизират нещата се стига до горната гаргара на Ив. Дич. Не виждам нищо лошо в това да се побългарят турските имена на местности в старозагорско. Този процес отдавна е трябвало да бъде направен. Според мен не е залитане, поне за сега.

  8. olele
    #14

    До кога Америка за България ще толелирал фалшиви новини и коментари като тази. За горе било турско, тоз идиот не. Знае че на бг гора означава и планина......ужас и родопска сакантия....

  9. Dedoto
    #13

    Толкова глуппости на куп скоро не бях чел! Балкан не е турско наименование! Името Балкан е древно българско и е съчетание от две думи Бълг-Висок, Възвишен и Кхан-Владетел! Не може народ, който е дал името на този полуостров да е бил малобройно номадско тюркско племе! Старите българи принадлежат към иранската група народи, а такова животно славяни няма и никога не е имало! Тази теза е плод на руската пропаганда, която бълва тези глупости повече от 300 години!!! Този е поредния пишман-професор на висока позиция!!!

  10. olele
    #12

    Ще се съгласим с Дойчо веле, когато признае , че Кемал Ататюрк е памак от Солун

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.