Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Амнести интернешънъл вини САЩ за нарушения на човешки права

0 коментара

Международната правозащитна организация Амнести интернешънъл обвини Съединените щати, че водената от тях антитерористична политика е загубила принципите си, след като човешки права се жертват в слепия стремеж към сигурност, предаде Ройтерс.

Общото заключение на Амнести интернешънъл е, че през 2003 г. са извършени най-много нарушения на човешките права и международното хуманитарно законодателство от 50 години насам.

В годишния доклад България е спомената сред държавите с прояви на расистки подход от страна на силите за реда. Според организацията броят на такива държави "расте тревожно", като в списъка са посочени още Белгия, Гърция, Испания, Италия, Полша, Русия, Словакия, Словения и Франция.

Войната на САЩ срещу тероризма - лишена от визия и принципи

Амнести интернешънъл разкритикува американската война срещу тероризма като лишена от визия и ампутирана от принципи.

Макар че осъжда действията на групи като Ал Каида, организацията обвини страни като Китай, Узбекистан и Пакистан, че използват кампанията, за да оправдаят репресии. Амнести смята, че заради прекомерното използване на сила от окупационните сили, войната в Ирак е довела до смъртта на много цивилни, а малтретирането на затворници е широкоразпространена практика на американските войски.

"Дневният ред на световната сигурност, определен от американската администрация, е лишен от идейност и принципност", заяви генералният секретар на правозащитната организация Ирен Кан при представянето на годишния доклад за човешките права. "Нарушаването на човешките права у дома, подминаването на злоупотребите по света и превантивното използване на сила където и когато (правителството) пожелае, навредиха на правосъдието и свободата, и направиха света по-опасно място", се казва в доклада.

Амнести интернешънъл остро критикува Вашингтон за незаконните убийства на цивилни иракчани и малтретирането на затворници в Ирак, Гуантанамо и Афганистан, както и за това, че САЩ са против Международния наказателен съд.

"Светът силно иска принципно лидерство", изтъкна Кан и добави, че негативните ефекти от водената от Вашингтон война срещу тероризма са се разпространили в цял свят.

Критики срещу законодателството в Европа и Азия

Амнести интернешънъл критикува и назадничавото антитерористично законодателство в Европа и Азия, нарушенията в областта на защитата на бежанците и ограниченията на свободата на сдружения и словото.

Като примери са дадени задържането на 14 чужденци без предявени срещу тях обвинения от страна на Великобритания, затварянето на вестник на баски език в Испания и пренебрегването на човешките права в подхода към бежанците в Европейския съюз.

Според доклада Китай, Индия, Малайзия, Пакистан и Тайланд ограничават човешките права, заставайки "под чадъра" на войната срещу тероризма.

Арабските страни също са обект на критика в доклада заради това, че допускат прехвърлянето на хора между отделни държави без юридически процедури.

Египет и Сирия са дадени като пример за страни, които оправдават с войната срещу тероризма практики като дългосрочни задържания и несправедливи съдебни процеси, които далеч не отговарят на световните стандарти.

Мароко и Тунис са обвинени за приемането на антитерористични законодателства, които представляват допълнителна заплаха за човешките права.

Казусът с българските медици в Либия е посочен като пример за нарушаване на човешките права там.

Амнести интернешънъл осъжда и въоръжени групировки като Ал Каида, обвинена в извършването на "жестоки и престъпни атаки". Съчетаването на тези нападения с нарушаването на човешки права от страна на държавите води до най-сериозната кампания срещу човешките права и хуманитарните закони през последния половин век и до увеличаване на "недоверието, страха и разделението в света", се казва в доклада.

Посочва се, че конфликтите в Чечения, Колумбия, ДР Конго, Судан и Непал създават условия за много големи жестокости.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.