Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Антикорупционният закон мина на първо четене през правната комисия

Работна група ще редактира проекта, така че да бъде приет от мнозинството

2 коментара
Антикорупционният закон мина на първо четене през правната комисия

Антикорупционният закон, подготвен от екипа на вицепремиера Меглена Кунева, получи необходимата подкрепа от водещата правна комисия, за да бъде приет на първо четене в сряда.

 

Проектът, който преди няколко седмици бе отхвърлен от антикорупционната комисия, този път мина с гласовете на депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, както и на Явор Нотев от "Атака", който призна, че сам е изненадан от вота си. Против бяха двамата представители на БСП, а от АБВ и ДПС се въздържаха.

 

По време на сравнително краткия дебат председателят на комисията Данаил Кирилов обясни, че е поел ангажимент пред ЕК, че законопроектът ще бъде редактиран между първо и второ четене, така че да получи необходимата подкрепа на мнозинството при окончателното гласуване в пленарната зала.

 

Вицепремиерът Кунева пък изтъкна, че досега по текстовете са направени над 300 бележки и предложения, по-голямата част от които били конкретни и нямало пречка да бъдат взети предвид.


"Искаме да направим закон, който да работи добре. Ако все още е необходимо да се работи с текстове, които създават притеснения, че може да има злоупотреба с власт, сме готови на още обсъждане", добави тя.

Законопроектът "Кунева" прокарва създаването на Национално бюро "Антикорупция", което ще обединява в себе си част от Сметната палата, БОРКОР, Комисията за конфискация на незаконно придобито имущество и Комисията за противодействие на конфликта на интереси.

Преди да влезе за повторно обсъждане в парламента, след като бе бламиран от мнозинството през миналата година, редактираният вариант на закона отнесе множество критики и от Върховният касационен съд (ВКС), който излезе с позиция, че неяснотите в него са предпоставка за "произвол, популизъм и политически атаки".

Върховните съдии критикуваха въвеждането на анонимни сигнали срещу държавници и политици като възможност за развихряне на "лов на вещици". Преди това неправителствената организация Програма "Достъп до информация" предупреди, че новият закон ще скрие имуществото на близо 100 000 чиновници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    България отново е шампион. По бедност. България отново е начело по бедност в ЕС. Нещо повече дори: страната се оказва една от малкото европейски държави, където по този показател се регистрира влошаване. На какво се дължи това пропадане? http://www.dw.com/bg/българия-отново-е-шампион-по-бедност/a-19297287

  2. Някой спомня ли си изобщо че преди да се предложи съдебната реформа на мнозинството РБ имаха 10 желания. Герб отхвърлиха 9 от тях. Останаха да се борят за 1 с исторически компромис. Сега гледам пак ще се редактират разни работи. Накрая ще ни пробутат само името.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.