Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АП продава "Атоменергоремонт"" на фирма, свързвана със Самоковеца

0 коментара

С 5 на 2 гласа Надзорният съвет на Агенцията за приватизация одобри "Българска енергийна компания" за купувач на държавната фирма "Атоменергоремонт", която е специализирана в тежките ремонти на големите турбини в АЕЦ "Козлодуй". Решението си надзорът взе само три дни, след като изпълнителният съвет на АП внесе материалите по сделката.

Според публикации, фирмата купувач е свързана с Константин Димитров - Косьо Самоковеца, посочен в доклада на МВР за организираната престъпност. Легалният ѝ собственик официално отрича връзка със Самоковеца освен факта, че и той е от Самоков.

За сключване на сделката са гласували представителите на управляващото мнозинство в надзора - трима на НДСВ и двама на ДПС. Против са били двамата представители на СДС и БСП.

Подробните мотиви за решението на Надзорния съвет ще бъдат оповестени в петък.

Още днес стана ясно, че според болшинството надзорници сделката е проведена съобразно условията и изискванията на конкурсната процедура и няма нарушения. Друг от мотивите им е, че към момента в Агенцията за приватизация няма документация, която да послужи за законово основание за промяна на хода на процедурата.

Още преди заседанието на Надзора, председателят му Петко Николов защити досегашните действия на изпълнителния съвет на АП, който преди десетина дни класира на първо място офертата на "Българска енергийна компания".

НСС препоръчало да се изчака проверката

Преди седмица от Агенцията за приватизация обясниха, че в конкурсната документация по сделката е залегнало условие кандидатите за "Атоменергоремонт" да имат допуск за работа с класифицирана информация, който се издава от Национална служба "Сигурност" (НСС).

След днешното решение на Надзора, трактовката от страна АП бе, че наличието на допуск на кандидата не е задължително условие за сключването на приватизационния договор. Риск за самия купувач било какво ще прави с "Атоменергоремонт", ако НСС не му разреши да работи с класифицирана информация и фирмата не може да се появи на площадката на атомната централа.

Точно обратното обаче е становището на Националната служба Сигурност, изпратено до АП. Според писмото от контраразузнаването, купувачът на "Атоменергоремонт" - който и да е той, е необходимо да има право да работи с класифицирана информация, тъй като дружеството, на което става собственик, работи на територията на атомната централа.

За опасността "Атоменергоремонт" да попадне в ръцете на съмнителна фирма, и то без опит в бранша, алармира още миналата седмица енергийният министър Милко Ковачев. Продажбата на предприятието на фирми без опит може да застраши поддръжката и експлоатацията на атомната централа, декларираха от неговото ведомство.

Председателят на Агенцията за ядрено регулиране Емил Вапирев също заяви, че ако регулаторният орган се усъмни в компетентността на "Атоменергоремонт" след приватизацията, АЕЦ "Козлодуй" трябва да се откаже от услугите на това предприятие. Ако не го стори, агенцията може да пристъпи към крайната мярка - да отнеме лицензът за експлоатация на блоковете заради изискванията за ядрена безопасност.

НСС продължава проверката на купувача

Само за един ден, от МВР изтекоха противоречиви информации стои ли наистина Самоковеца зад купувача на "Атоменергоремонт" и ще получи ли новият собственик на фирмата разрешение да работи в АЕЦ "Козлодуй".

Първо източници от МВР съобщиха, че нито "Българска енергийна компания", нито класираната на второ място "Кобела" на хазартния бос Васил Божков - Черепа, ще получат допуск за достъп до класифицирана информация.

Запитани за останалите две фирми, класирани на трето и четвърто място - свързаната със СИБанк "Болкан енерджи фонд" и консорциумът "Интератоменерго" между испанската компания "Технатом", руската "Енергомонтаж" и регистрираната във Виена "Еконет консултинг", източниците обясниха, че спецслужбите са сезирани да проверяват само първите двама кандидати.

Според други източници от МВР обаче, АП не е искала от НСС да прави проверка за индустриална сигурност на първият класиран в приватизационната процедура. Това съвпада и с днешната информация от агенцията, от която излиза, че самият купувач трябва да поиска от НСС да го провери.

В сряда, пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност, директорът на Национална служба "Сигурност" ген.Чобанов заявил, че засега контраразузнаването няма данни за връзка на "Българска енергийна компания" с Косьо Самоковеца. Той обяснил пред депутатите, че името на човека в доклада на МВР не фигурира в регистрираното ръководство на дружеството.

В отговор част от народните представители оспорили с думите, че никой не е толкова глупав да си афишира името и че работата на НСС не е само да проверява фирмените регистри. Чобанов се опитал да успокои недоволството им с отговора, че проверката продължава.

Вината на енергетиката

Шефът на надзора на АП Петко Николов днес потвърди, че искането на министерството на енергетиката кандидат-купувачите за "Атоменергоремонт" да имат опит в бранша, е дошло прекалено късно. Според медийни публикации, единствено в класираната на последно място "Интератоменерго" има фирма с подобен опит.

Когато Изпълнителният съвет на АП е приел правила и критерии за оценка на офертите на кандидатите, е предоставил информация на министерството на енергетиката. Оттам не е получено възражение за критериите, заяви Николов в парламента, където се срещна с НДСВ-депутата Димитър Ламбовски по повод на сделката. Критериите към офертите на кандидатите са 90 точки за цена, 5 т. за инвестиции и 5 т. - за работни места.

"Едва когато останаха няколко дни до заключителния етап на подаването на окончателните оферти, се получи писмо от министъра на енергетиката, но правният отдел отговори, че това би било сериозно нарушение на правилата за провеждане на конкурса, поради което се действа по досега приетите правила", защити действията на изпълнителния съвет на агенцията Николов.

В прессъобщение от АП се уточнява, че четири дни след приемането на правилата и изпращането им на кандидат-купувачите за "Атоменергоремонт", от министерството на енергетиката са поискали смяна на критериите - 50 т. за опит в бранша и 50 т. за цена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.