Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АП ще разрешава разпоредителни сделки на всички държавни фирми обявени за приватизация

0 коментара

Парламентът прие, че на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие в капитала се забранява извършването на разпоредителни сделки с дълготрайни активи на дружеството. Това може да става само с разрешение на Агенцията за приватизация или на общинските съвети. Това важи и при сключване на договори за придобиване на дялово участие, за наем, за съвместна дейност, за кредит, за обезпечаване на вземания, както и поемане на задължения по менителница, решиха народните представители при второто четене на закона за приватизация и следприватизационен контрол.

Методът за извършване на приватизация ще се определя с решение на Агенцията за приватизация или на общинските съвети.

Отложено беше гласуването на текста, който регламентира начина за продажба на акциите, собственост на държавата и общините в търговски дружества.

Народните представители отхвърлиха предложение на синия депутат Панайот Ляков. То предвиждаше АП и общинските съвети да могат да използват процедурата "преговори с потенциални купувачи", ако продажбите не се осъществят след провеждане на по два публични търга или конкурса.

Не беше прието и предложението и на друг депутат от ОДС Йордан Нихризов работници и служители в приватизиращо се предприятие да имат право при определени условия на преференциално участие в приватизацията. Не става дума за РМД, а за преференциални работнически акции, уточни той.

Предложението за привилегировани купувачи противоречи на философията на закона, контрира шефът на икономическата комисия и депутат от НДСВ Валери Димитров.

Прехвърлянето на налични акции се извършва чрез джиро, записаха депутатите в закона. Прехвърлянето има действие спрямо дружеството от момента на джиросване на акциите, съответно на временните условия. Това беше предложението на соцдепутата Михаил Миков, което беше подкрепено и от председателя на парламента Огнян Герджиков. Той се мотивира, че предложението на Миков е юридически по-издържано от това на икономическата комисия.

Органите за приватизация и за следприватизационен контрол създават и поддържат публични регистри за процеса на раздържавяване и за контрол на сключените сделки, включително и по Интернет.

Агенцията за приватизация и общинските съвети ще възлагат изготвянето на анализи на правното състояние на дружествата, които подлежат на продажба. Анализите ще се подготвят от правоспособни юристи, пише още в закона.

АП и общинарите ще имат право да възлагат на оценители изготвянето на приватизационни оценки на обектите за раздържавяване. Михаил Миков предложи такава оценка да се прави във всички случаи на приватизация. Иначе ще остане съмнение, че се залага възможност за далавера, смята депутатът от коалиция "За България".

Това е въпрос на подход, заяви Валери Димитров. По думите на председателя на икономическата комисия пазарът дава реална оценка и въпросът е приватизацията да бъде направена на пазарен принцип.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.