Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Арабският боец Хатаб - чеченският бин Ладен

0 коментара

В следващите седмици, докато американската външна политика се пренасочва към борбата срещу тероризма, едно от многото нови имена, за което можем да чуем, е това на арабския боец и ветеран от Афганистан Хатаб.

Хатаб, както и Осама бин Ладен, е обвинен в организиране и извършване на терористични нападения, при които са загинали хиляди невинни цивилни. Мишена на Хатаб обаче не са американците. Той живее в Чечения и води война срещу Русия и осемдесетте хиляди руски войници в републиката, населена почти изцяло от мюсюлмани. Хатаб действа в рамките на бунтовническото движение, ръководено от избрано правителство.

За руския президент Владимир Путин този "свещен воин" се превърна за едно денонощие от второстепенна заплаха в ценна политическа придобивка - живо доказателство, че бруталната му и непопулярна война в Кавказ съвпада с предстоящата американска атака срещу тероризма. "Ние имаме общ противник", заяви тази седмица Путин, а руските управници изведнъж засипаха Белия дом с приятелски обаждания.

Подобни маневри се извършват от правителствата на държави из целия свят, но не толкова явно. Зад хилядите изказвания на съболезнования и съпричастност с новата коалиция за борба срещу тероризма стои хладната пресметливост на европейските съюзници, на вероятни противници като Русия и Китай и на всякакви други държави. Общата цел е да бъде използвана кризата за изграждане на изгодно партньорство със световната сила, която под ръководството на президента Буш до този момент бе изключително конфликтна и едностранчива.

За европейците възможността да участват в обща мисия със САЩ е много по-примамлива, отколкото да спорят по въпроси като системата за противоракетна отбрана и протокола от Киото, твърди германският посланик в САЩ Волфганг Ишингер.

Израелският премиер Ариел Шарон искрено вярва, че администрацията на Буш ще подкрепи войната на неговото правителство срещу палестинците на Ясер Арафат. Миналата седмица по време на американската криза израелските войски навлязоха в два града на Западния бряг, а Шарон отмени срещата Перес-Арафат.

Някои арабски правителства могат да съзрат възможност за прекратяване на постоянното охлаждане на отношенията със САЩ и
да предприемат обща операция срещу ислямските бойци, които заплашват и тях.

Дори Арафат може да използва случая и да се противопостави на палестинските екстремисти, които се борят на негова страна, но се опитват да го изместят.

Всичко това представя пред администрацията на Буш много варианти. Приемането на принципа за борбата с тероризма като централен за американската външна политика може да осигури по-голяма цел, която липсваше от десетилетия и може да се окаже много по-полезна от намерението на Буш да накара всички да приемат идеята му за противоракетна отбрана.

Освен това външноолитическият екип, който по собствени оценки се провали в отношението си към Европа и Близкия Изток, може да започне наново да изгражда съюзи и стратегии.

Ще изникнат и някои проблеми - с Пакистан, с Китай и вероятно основно с Русия. Заместник-държавният секретар Ричард Армитидж ръководи делегацията, която ще пристигне в Москва тази седмица, за да обсъди с руската страна общите им действия към Осама бин Ладен и талибанското правителство.

Русия има какво да предложи: разузнаване, добри връзки със съюза, противопоставящ се на талибаните, и база за действие от съседен Таджикистан.

Екстрадирането на Бин Ладен от Афганистан може да стане много по-лесно с помощта на Русия. А ако се стигне до създаване на нов обществен ред в Афганистан, подкрепата на Москва ще бъде от основно значение.

За момента Путин не може да проявява повече желание да сътрудничи с американците. Развитието на партньорството със САЩ може да допринесе за привличане на повече чужди инвестиции и за евентуално разубеждаване на Буш от намерението му да се откаже от договора за ПРО от 1972 г. поне временно.

Путин дори може да се надява да убеди Запада, че военният му поход срещу Чечения е оправдан. Все пак не са ли и Хатаб, и Осама бин Ладен от страната на лошите във войната между доброто и злото на Буш? Не, отговарят някои представители на администрацията, ние знаем, че нещата са по-сложни. Но Русия ни предлага истинска помощ срещу хората, които убиха поне 5000 американци. Ние трябва да продължим тази политика и да защитаваме принципите си.

Ще може ли да се запази равновесието? Каква част от американската външна политика трябва да се подчини на борбата срещу тероризма? Това може да се окаже най-трудното изпитание за американската външна политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.