Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев: Крайно време е спортът в България да спре да се финансира по симпатии

0 коментара
Асен Василев, Снимка: Архив

"Крайно време е спортът в България да спре да се финансира по симпатии, а да започне да се финансира по правила", заяви министърът на финансите Асен Василев, който заедно с министърът на младежта и спорта Димитър Илиев представи новата Национална програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти на правителството. 

"Правилата по програмата са направени така, че за всеки лев, който клубовете сами си осигурят и решат да го инвестират в спортна инфраструктура, държавата ще си поеме ролята и ще инвестира още един лев, заедно с тях", обясни Асен Василев. Според него това ще помогне за финансирането на спортните съоръжения по три начина: първо - клубовете, които имат повече фенове, повече спонсори, повече телевизионни права и играят по-добре, ще получат и повече финансиране, като това няма да зависи от политическото решение на министъра на спорта, на министъра на финансите или на премиера. Второ – когато половината пари са на клуба, че ще бъдат похарчени разумно, като няма да се започне с проект за 5 млн. лв. и после той ще стане 50 млн. лв. Трето – ще се премахнат опитите да се влияе на клубовете политически през формата и начина на финансиране.

Министърът пое ангажимент средствата, които клубовете заявят, да бъдат осигурени и от държавата, като това се отнася за всички спортове и правилата за всички са еднакви.

"Така няма да има приоритизиране на спортове. Програмата гарантира равни условия за всички и феърплей. Ресурсът в спорта трябва да се определя от феновете, а не от държавата – това е целта на тази програма", заяви Василев.

Чрез програмата ще могат да се реновират спортни обекти, държавна и общинска собственост, както и да се изградят нови обекти. За тази година общият осигурен публичен финансов ресурс по нея е 10 млн. лв., като има възможност за допълнителни 50 млн. лв. По програмата клубовете могат да подават предложения до 30 ноември т.г., които в рамките на две-три седмици ще бъдат оценени и средствата ще бъдат осигурени до края на годината, като общините може да кандидатстват също.

"Догодина може да тръгнем с бюджет от 50-100 млн. лв., а ако има интерес ще намерим достатъчно средства", каза още Василев. Министърът посочи още, че общините също могат да осигурят финансиране. "През 2021 година отпуснахме 500 млн. лева за общински проекти, а догодина в бюджета сме заложили 1 млрд. лв. за общински проекти. Така, ако общината прецени, че ѝ трябва стадион, тя може да кандидатства – това е преценка на местната общност, а не на правителството, като от държавата поемаме ангажимент за осигурим 50% от съфинансирането, предоставени през Министерството на младежта и спорта", обясни министърът на финансите.

"Стремим се да има обективни измерители и методика за оценка, която да дава ясни числа кой и как трябва да получи финансиране. То няма да е насочено само към клубовете, а и към общините и спортните федерации, към всеки, който използва държавни или общински терени и имоти. Това е добър механизъм за финансиране. Всеки, който иска да построи нещо, трябва да даде своето, за да постигне това, което иска", добави спортният министър Димитър Илиев.

Представителите на спортните клубове споделиха актуалните проблеми пред спорта в България – проблеми със собствеността на стадионите и залите, за липсата на кадри, за заплащането в спорта, както и много други натрупани предизвикателства от години, които досега не са намирали решение. Министърът на финансите и министърът на спорта поеха ангажимент публичните финанси за спорта да са разпределят занапред с максимална откритост и да се приоритизират според нуждите на видовете спорт, а не по политическа преценка. По време на срещата министър Илиев съобщи, че бюджетът на програмата за развитие на спортните клубове за догодина ще бъде увеличен, защото именно там се раждат добрите спортисти.

В отговор на журналистически въпроси министър Василев коментира, че местните клубове могат да ползват общината, към която са, тя да кандидатства, така че половината средства да дойдат от финансите на общината, а другата половина – от държавата, като клубът ще бъде бенефициент и той ще контролира инвестицията. По думите на финансовия министър, това се прави, за да не се наблюдава порочната практика от последните години – села, в които няма хора, но имат нови стадиони.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.