Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев: Не се планира второ повишение на минималната заплата от юли

Необлагаем минимум в средата на годината няма да се въвежда

9 коментара
Асен Василев

Минималната заплата, която на 1 април бе повишена на 710 лв., няма да се повишава втори път от 1 юли. Не е разумно да има две увеличения в рамките на една година. Това обяви в интервю за Нова телевизия в събота вицепремиерът и финансов министър Асен Василев. Синдикатите настояват за повишение до поне 760 лв.

Василев каза още, че от 1 януари 2023 г. най-ниското възнаграждение ще се изчислява по формула и най-вероятно ще бъде процент от средната работна заплата. Има три-четири варианта според евродирективата, която предстои да се въведе в България, обясни министърът. По думите му ще бъде въведена и формула за изчисляването на максималния осигурителен доход, който бе повишен на 3400 лв.

Необлагаем минимум по отношение на данъка върху доходите на физическите лица също няма как да бъде въведен в средата на годината, каза още Асен Василев. По думите му до известна степен алтернатива на това е увеличаването на данъчното облекчение за работещите родители от 450 лв. на 600 лв. за едно дете по отношение на доходите за 2022 г.

От думите на Асен Василев се разбра, че отстъпката в размер на 25 ст./литър от цената на моторните горива, която държавата се готви да поеме, няма как да се диференцира, така че да стигне само до по-бедните потребители. Причината е, че държавата няма достатъчно добро управление на процесите – електронна идентификация, връзка между информационните системи и т. н., което да позволи лесно администриране на подобно разграничение. Затова е решено мярката да важи за всички.

Това важи и за част от останалите предложения в социалната сфера.

В същото време може да се предположи, че по-богатите потребители няма да ползват отстъпката за евтини горива, защото те обичайно карат скъпи автомобили с двигатели, които изискват ползването на по-високи класове горива, които не попадат в облекчението.

Според вицепремиера в момента бензиностанциите се възползват от положението, за да "понатрупат малко повече печалба", което трябва да бъде обект на проверка от бъдещия нов състав на Комисията за защита на конкуренцията.

"Провели сме няколко разговора с "Лукойл", така че цената на едро да включва отстъпката, която е от разликата на руския петрол спрямо сорт "Брент". И цената от последните месеци е равна. Именно тук е ролята на КЗК. Радвам се, че парламентът започна процедура по смяна на Закона за защита на конкуренцията и по смяна на състава на комисията, за да влезе такава, която да си върши работата", каза вицепремиерът.

Запитан кога България ще се откаже от руския петрол, Василев обясни, че това ще стане, когато има техническа възможност в "Лукойл". От компанията са казали, че това може да стане за 12 до 18 месеца. Другата опция е цяла Европа да се откаже от руски петрол. "Страната ни ясно е заявила, че иска да е сред изключенията от отказа на руски петрол, ако има такива. Ясно сме заявили, че ако има изключения и ние не сме сред тях, ще наложим вето", каза Асен Василев.

Финансовият министър намекна, че е много вероятно мярката за 0% ДДС върху хляба да се откаже неефективна, въпреки че като част от правителството той застана зад това предложение.

"Не знам дали ще се намали цената на хляба - дали тези 20% намаление ще стигнат до гражданите и купувачите, или производителите и търговците ще си ги задържат. Вероятно едни ще ги задържат, а други ще облекчат цената", посочи Василев. По думите му загубата за бюджета, която по информация на Mediapool ще е около 120 млн. лв. за година, няма да бъде компенсирана напълно от вдигането на ДДС върху бирата и виното в заведенията от 9% на 20%.

Василев обаче подчерта, че всички предложени антиинфлационни мерки на стойност около 2 млрд. лв. няма да увеличат гласувания вече бюджетен дефицит.

Правителството не се е отказало от целта България да приеме еврото от 1 януари 2024 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Силвана Влахлийска
    #9

    Асенчо Ококорения трябваше първо да знае, че минималната работна заплата се определя от януари, а не от 1 април. Абсурд е да се вдигат пенсии, а да не се увеличава минималната заплата, това подкопава устоите на системата - за пенсии трябва да се отделят пари през осигуровки и данъци. Асенчо и Кирчо подкупват пенсионерите с държавни пари, защото пенсионерите са преобладаваща част от гласоподавателите. В България расте дела на "работещите бедни", не може ние да сме страна в Европа и минималната заплата

  2. ABV
    #8

    асен василев -руZка свиня, боклук и мерзавец!

  3. Силвана Влахлийска
    #7

    Минималната заплата трябва да бъде увеличена на 900 лв от 1 юли. Абсурд е да се вдигат пенсиите от 1 юли, а да не се вдигне минималната заплата и оттам приходите от данъци в хазната. Расте броят на "работещите бедни", хората със заплата нето 800 лв са на ръба на оцеляването. Средната заплата не е мерило за нищо в България - има огромни заплати в София, но София не е България, в другите градове огромни заплати взимат фармацевтите и служителите на Здравна каса.

  4. mediaman
    #6

    Намаляването на ДДС е скрита подкрепа да бизнеса. Работата е свършена - хората ще плащят масрафа. Защо трябва да ви пука за бедните.Бедните да го *ухат, както казваше Мел Брукс,нали така, хардварский учений?

  5. Коментарът е изтрит в 14:38 на 25 май 2022 от автора.
    #5
  6. Десен бесен
    #4

    Има смисъл да се намали ДДС-то САМО при регулирани сектори. Ток, вода, парно и лекарства.

  7. Десен бесен
    #3

    Пълна глупост е отстъпката от 25 ст. за литър гориво и нулево ДДС върху хляба. Обзалагам се, че цените няма да паднат и за двете стоки. Никога не съм работил за минимална заплата, но ми се струва нагло държавата да субсидира бизнесмЯните, а да остави увеличението на МРЗ под инфлацията. Дори не се спира мярката 60/40, въпреки отпадането на всички ковид мерки и новината, че сме на най-ниското ниво на безработица от 32 години насам. Чист подарък за алчните бизнесмЯни. Призовавам хората да не им работят

  8. Нато Натов
    #2

    9%-то ДДС в ресторантите не го усетихме, но 20%-то ДДС на бирата ще го усетим със сигурност. Хайде чесито на печелившите.

  9. waffen_ss
    #1

    Ами увеличете я еднократно, но ударно; в ЕС МРЗ под 500 евро бруто има единствено тук и тя няма дори 400 евро!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.