Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асен Василев обсъди в САЩ бизнес възможности за чиста енергетика

Газови доставки, батерии за съхранение на ток и малки модулни реактори са акцент на визитата

10 коментара
Асен Василев обсъди в САЩ бизнес възможности за чиста енергетика

Водената от вицепремиера по еврофондовете и финансов министър Асен Василев делегация в САЩ, в която участват енергийния министър Александър Николов и шефовете на АЕЦ "Козлодуй", на "Булгаргаз" и на "Булгартрансгаз", се е срещнала във Вашингтон с високопоставени служители от Белия Дом и министерствата на енергетиката и търговията. Сред тях е съветникът в Държавния департамент Дерек Шолей, който миналата седмица бе в София, както и помощник-секретарят Андрю Лайт, става ясно от постове на американското посолство в София във Фейсбук и Туитър.

На срещата с Шолей в понеделник е било обсъдено засиленото сътрудничество за диверсификация на енергийните доставки и зелени инициативи, което ще означава по-голяма енергийна сигурност и просперитет за България, става ясно от информацията на посолството на САЩ у нас.

Василев и Шолей

С Лайт е било дискутирано разширяването на бизнес възможностите за чисто енергийно бъдеще, както и диверсификацията на енергийните източници и доставки.

По информация на Mediapool делегацията е имала в сряда срещи и с членове на Американската търговска камара, сред които големи компании от областта на газовите доставки, със занимаващи се с ядрени технологии, дигитални дружества, както и конгломерата с интерес в областта на възобновяемите енергийни източници и съоръженията за съхранение на енергия.

Василев се връща в София късно вечерта в сряда, а останалата част от делегацията продължава своята програма с посещения в Питсбърг, Далас и Хюстън, където ще имат делови срещи с университетските и бизнес средите за обсъждане на възможностите за енергийно сътрудничество. Там ще се дискутират възобновяемите енергийни източници, съхранението на енергия в батерии, ядрени технологии и гориво, както и евентуално частно партньорство в областта на втечнения природен газ.

Българската делегация е придружавана от посланика на САЩ в София Херо Мустафа (вляво)

Сходна визита в Далас и Хюстън имаше преди две години, но към момента до реални общи проекти не се е стигнало.

По информация на Mediapool един от основните акценти в разговорите са батериите за съхранение на енергия от възобновяеми източници. Миналата седмица правителството представи корекциите в енергийните проекти, за които страната ни ще иска съфинансиране по Плана за възстановяване и устойчивост, финансиран от еврофондовете. Представен бе проект за национален парк за съхранение на енергия в допълнение към вече заложените батерии към новите ВЕИ проекти, които да складират 25 на сто от произведената вече енергия от вятър или слънце. Новата идея на правителството е да има такава инфраструктура със способност за зареждане на 6000 МВтч в нейните батерии.

Стойност на проекта не бе посочена, но стана ясно също така, че кабинетът има амбиция и да бъде изградена производствена мощност за такива батерии. Амбицията е България да се включи в очаквания ръст на търсене в Европа на подобни съоръжения за балансиране на пиково производство от ВЕИ и върхово потребление на електроенергия, стана ясно от думите на енергийния министър Александър Николов при обсъждането миналия петък на коригирания план за възстановяване. Той посочи, че е възможно отделно дружество да бъде натоварено със задачата за изграждането на тази национална инфраструктура за съхранение на енергия и батериите се планира да са разположени в близост до подстанциите на държавния "Електроенергиен системен оператор", като паралелно се постига устойчивост на електропреносната и електроразпределителната мрежа.

От газовите срещи не може да се очакват знаменателни успехи и уговаряне на доставки на американски втечнен газ, тъй като пазарът ни е много малък и американските фирми разглеждат страната ни по-скоро като транзитьор на газови потоци от Юг на Север. При довършване на газовата връзка с Гърция и построяването на терминала за регазификация на газ край гръцкия град Александруполис все пак е възможно съществено разнообразяване на доставките на синьо гориво.

При ядрените технологии американският интерес в по-близък времеви план е предстоящият през 2024 г. търг за доставка на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй", към който интерес има "Уестингхаус". По-дългосрочната идея е лансираната още по времето на правителството на Бойко Борисов идея за изграждане на малки модулни реактори на площадката на бъдещ VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй".

Визитата на енергийните специалисти от българската делегация приключва през уикенда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #10

    На какви енергийни зелени доставки от САЩ разчита Кокорко?

  2. анита хегерланд
    #9

    Кои са високопоставените лица, тези, като Херо Мустака и други неизвестни чиновници, за които България е просто име на картата?! Идиоти!!! Когато се ходи на посещение в чужда богата държава, първо се прави план, после се уговарят срещи с бизнесмени, журналисти, политици и накрая се подписват рамкови споразумения.

  3. Danko
    #8

    Енергетиката ще е чиста, когато няма не само руски проекти, но и въобще енергетика. Е, могат да останат само "американските" ТЕЦ, на държавна издръжка.

  4. milan
    #7
    Отговор на коментар #6

    Ако трябва да признаем, китайските батерии за вятър, дават дефекти. Всеки може да ги види в ЕС, на запад от нас.

  5. milan
    #6

    Дали, американски фирми и българските им посредници, не искат да заменят европейските, относно замяната на алтернативни енергенти -зелена енергия слънце и вятър? Знае се, че вятърните са в ръцете на китайците, в ЕС. Слънчеви батерии ни предлага Брюксел, с парите от плана за възстановяване и развитие. Въпросът е, кои ще са по-евтини за нас, европейските, или американските? Европейските съоръжения сме напът да изгубим поради голямото закъснение. А може би, закъснението, да внесем плана, не е случайно. Някой отново ни забърква в чужди битки, борба за пазари.

  6. Коментарът е изтрит в 23:46 на 2 март 2022 от автора.
    #5
  7. Зв лалов
    #4

    От всички приказки става ясен един печеливш -Уестингхаус.

  8. Антон
    #3

    Ха-ха... Някъде "между редовете" стана ли ви ясно, защо охранените удариха Бобокови?.....

  9. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Ще бъдат вложени и сериозни средства в проучвания и пилотни проекти на геотермална енергия. Избрани са шест зони, в които ще се правят тестове на дълбочина 2000-3000 метра. Проектите са в района на Сапарева баня, Велинград, между Пазарджик и Пловдив, по поречието на р. Ерма. Другите два проекта за сондажи са между Враца и Ловеч и край Варна. Вече са водени и преговори с компании като ще се използва опитът на Турция в тази посока, ще се увеличи и капацитета на бъдещата геотермална централа от 5MW на 24MW

  10. Мони Монев Тиранофоб
    #1

    Планира се да бъде изграден и нов завод за батерии край Стара Загора, който ще бъде използван именно за тези системи за съхранение на енергия. Това на практика представлява една нова ПАВЕЦ, по повод на идеята за създаване на нови системи за съхранение. Идеята е да бъде закупена национална инфраструктура за съхранение на енергия. В проектът се включва и внедряването на умни мрежи, а това ще позволи намаляване на технологичните загуби по мрежата, прозрачност, точност и бърза реакция при аварии. Намерението ни е още през тази година да започнем да изграждаме този завод.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.