Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация
Асене, върни!

Сигурно веднага познахте култовата реплика на Сашо Диков от екрана. Само че не става дума за онзи Асен от апаратната, който трябваше да върне назад до кадъра, който си струва да бъде видян и коментиран. Става дума за Асен Агов и за потребността да се върнем до оня кадър, в който от екрана на единствената българска телевизия за първи път прозвуча обръщението “Добър вечер, дами и господа“, а гласовете на двойката Нери Терзиева – Асен Агов бяха като гонг, с който се отмери настъпването на нова ера и на телевизионния екран.

С тях в телевизията влезе човещината. Човекът започна да става мярка за това колко важно е едно събитие. После новините започнаха да се правят човекоцентрично. И така трийсет години, в които ту се приближавахме, ту се отдалечавахме от представата за добра телевизия, докато преди броени дни видяхме, че разпадът е стигнал дотам, че не можа да се избере човек, който да ръководи обществената телевизия, защото своят човек на един ръководещ държавата човек използва като оправдание аргумента, че му е притеснително да гласува за кариерно близък човек, за да маскира това, че на поста остава старият телевизионен човек, който е удобен за наближаващите избори.

Малко увъртяно, но съм сигурна, че на всички стана ясно, защото то беше станало ясно още преди да се случи. Такива сценарии у нас се носят във въздуха и колкото нелепи да звучат на първо чуване, после се оказват истина. Затова: Асене, върни! Върни времето назад, до дните, в които вярвахме, че ще имаме истинска обществена телевизия.

Питала съм неколцина американски колеги защо са избрали да работят в обществените медии, тъй като за никого не е тайна, че заплатите там не биха могли да са причина – те са значително по-ниски от плащането в частните медии. И тук идваше единственият възможен отговор: свободата. Независимостта. Липсата на натиск да обслужиш друг интерес освен обществения. Чувството за мисия. Вярата, че щом си избрал за професия журналистиката, ти си избрал да си кучето обществен пазач, да си глас на безгласните. Ако това ни звучи патетично, значи вече сме слезли на оня етаж под дъното, на който пише „Цинизъм“, и тогава няма смисъл да си говорим за какво и да било.

Но не вярвам, че сме минали оттатък точката на обратимостта. Всяко лято подготвям по един кандидат-студент за изпита по журналистика, безплатно, разбира се, нещо като обет към професията. Не познавам абитуриентите, които ме търсят, просто избирам първия. И всяка година това са момиче или момче с чистото намерение да живее и работи на страната на справедливостта. Бистри, мечтаещи, стараещи се момичета и момчета, за които ме е страх да си помисля къде и при кого ще попаднат, ще се огънат ли, ще се счупят ли… Сега към страховете ми се прибави още един – няма я вече Нери да дава кураж, да обяснява как трябва да се отстоява или просто да зачеркне с една въздишка „Журналистика мио!“ нещо, което няма много общо с журналистиката.

Понякога се питам биха ли отишли тези ентусиазирани млади хора на работа в обществена телевизия за по-малка заплата, но с гаранция за пълна независимост. И ми беше много тъжно, когато на изслушванията за нов генерален директор на БНТ Емил Кошлуков беше хвален, че е увеличил заплатите. По същата причина беше спечелил и синдикатите на своя страна. Заплатите! Никой не спомена дали е увеличено чувството за свободна, за независима журналистика, която би трябвало да е характеристика номер 1 на обществената телевизия. Новите кандидати не бяха много по-различни, на въпроса как ще привлекат добри журналисти отговаряха: с по-високо заплащане и добри възможности за изява. На първо място – заплащането.

Може би са просто искрени, знаят какво е важно за хората. Само Сашо Диков в своя неподражаем стил „Люцкан гори в червени пламъци“ може би вярва, че свободата е по-важна и по-привлекателна. Колко да се е променила БНТ, попита Сашо Диков, ако преди месец по повод смъртта на неповторимата Нери Терзиева каза, че тя е напуснала БНТ. Цели 29 години след изгонването ѝ от телевизията, на която тя даде нов живот, езикът на БНТ не се пречупи да признае, че е уволнила Нери. Има неща толкова срамни, че дори смъртта не ги разсекретява. „Зад стените на голямата къща – ТАЙНА.“

Два дни новият състав на Съвета за електронни медии изслушва намеренията на кандидатите за генерален директор на БНТ. Най-кратката печеливша концепция можеше да звучи така: Имам намерение да превърна БНТ от държавна в обществена медия. Само че тук се появява въпросът какво е обществена телевизия, а това е нещо, чието обсъждане не е на високо уважение у нас.
СЕМ не избра нов генерален директор на БНТ. Това се случи пред очите на цялата българска аудитория и май че само Пролет Велкова и д-р Симона Велева от самия СЕМ останаха изненадани от този изход. Всички останали бяхме наясно, че уютът на статуквото ще бъде запазен, само ако още известно време се запази Емил Кошлуков начело на БНТ под предлог, че друг не печели обявения конкурс. А никой не спечели, тъй като новият член на Съвета Габриела Наплатанова – моля ви, внимавайте сега,  – не можела да гласува за Венелин Петков, който, освен че се представил блестящо, бил и неин колега, което вече е конфликт на интереси.

Моля?!! Защо Габриела Наплатанова се е съгласила да стане член на СЕМ при положение, че всеки, за когото се гласува там, е в някаква степен неин колега? За „България търси талант“ ли си е мислила Наплатанова, че ще гласува, когато е станала член на Съвета за електронни медии? Не, за търсенето „България търси атлант“, който ще събуди спящия великан БНТ, си получавате заплатата, а той няма как да не ви е колега, сега ли се сетихте за конфликта на интереси? Няма човек вече в страната, който да не е чул, че Габриела Наплатанова е квота на президента Румен Радев по линия на военновъздушната професия, която упражнява съпругът ѝ – това не е ли конфликт на интереси?

Рядко толкова бездарен сценарий е бил поднасян на българската публика като на длан. Тук е моментът данъкоплатецът да попита колко ни струва това читалищно представление на тема „Многострадална Габриела“. Колко точно може да се види на сайта на СЕМ, но колкото и да е – много е. Ако един държавен орган харчи годишно 3 милиона лева, а не е свършил за три пари работа, това колко малко или много е? Не напразно трима от всеки двама българи (не е грешка, сарказъм е) смятат, че СЕМ е излишен. Кристално чистият и независим стар директор на БНТ ще ръководи отново медията през изборните потайности скоро. А може нов генерален директор на обществената телевизия просто не трябва да се избира, защото у нас няма такова нещо ОБЩЕСТВЕНА телевизия.

*Препечатваме текста от "Портал Култура" без редакторска намеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Д-р Емил Стоянов
    #12

    Браво на Г-жа Седларска.Приятно е,че има хора в България и като Колчо. Имам 4 деца,и поради описаните в нейния материал анализ на обществената телевизия,отразяващ и нашето общество,те отдавна са емигранти.2 от тях бяха студенти в СУ и го напуснаха доброволно,поради същите причини описани от Госпожата.

  2. Колчо
    #11

    Написах този коментар преди няколко дни,но, непонятно за мен, той бе изтрит!Ще го напиша отново с надежда,че този път редакторите ще се коригират!
    "Г-жа Наплатанова би трябвало дълбоко да се срамува!Защото оправданието,че са били дългогодишни колеги с Венелин Петков и поради това изпитва неудобство да го подкрепи не издържа критика!В случая няма роднинска връзка,няма бивш общ бизнес,т.е. няма никакъв конфликт на интереси.Нещо повече- това,че след като са работили дълги години заедно,тя се е убеждавала

  3. анита хегерланд
    #10

    Не искам никой да ни връща назад, дори Асен!!! Добрият журналист е човек с възможности, т.е. с обвързаности. Най-добрите телевизии, най-гледаните, най-аналитичните, с най-много репортажи от мястото на събитието са тези, които се финансират от мултинационални корпорации, от фондации, от конгломерати.
    Бедните журналисти разчитат на своя любопитен и отворен характар, на своята разговорливост и страст към новините. Това не е достатъчно. Ако журналистите не разполагат с бюджет, който да им плаща колите,

  4. RumRad
    #9

    Заглавието ме полъга, че се казва - Асене, върни мандата! За съжаление Асен Агов не може да върне времето! Тогава изпълзалите от дуокитв си плъхове окупираха и оглозгаха държавата! После си направиха улица в Маями и май цял град в САЩ! Други останаха впити като кърлежи в България!

  5. мила
    #8

    Напоследък министри, зам. министри и шефове на агенции се оплакват, че ги заплашват и им предлагат подкупи. Дотам е стигнала нашата дълбока държава, управлявана години наред от мафията. За това вина има има и т.нар. Обществена телевизия, която не е обществена,а партиина. И как няма да е, след като даже и директорът е партиино назначение, а най- кадърните журналисти отдавна са напуснали или освободени.

  6. Васил Антонов
    #7

    Чудесно есе, което казва истината, вместо увъртяните обяснения на Момчилова и сие.

  7. ПyтлЭр Xyйло
    #6
    Отговор на коментар #2

    Или поне за чл.98 и във връзка с чл. 103 на НПК, Особен раздел, "Престъпления протнив републиката". Но всичко с времето си. Давност няма!

  8. MP_reader
    #5

    Към авторката: не се заблуждавай с "обществените" (public) медии в САЩ. Те са дълбоко червени, и са финансирани от бюджета, т.е., те са държавни. Най-близкото до медии независими от политици и корпорации са интернетните медии но сегашните тхнологични компании успешно ги цензорират. В замяна, тези компании получават свободата да останат монополи и да не плащат почти никакви данъци.

  9. Селска десница
    #4
    Отговор на коментар #2

    Истински съд е бил Народния съд и затова 1 февруари 1945 трябва да бъде обявен за Ден на народното възмездие! Достатъчно е само това, че са обявили война на САЩ без те да са ни обявили такава!

  10. Stefan
    #3

    Ще си отиде и Кошлуков. За съжаление външните кризи доведофа до поляризация и разцепление сред кръговете, които уж искаха промяна. На зима външният натиск ще отслабне и пак ще се затътрим бавно напред.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.