Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АСК проверила 6000 сделки, най-зле са РМД-та

0 коментара

Агенцията за следприватизационен контрол е приключила анализът на над 6 000 приватизационни сделки, сключени до края на 2002 г. Днес екипът на изпълнителната директорка Аксиния Славчева представи резултатите, засягащи сделките с работническо-мениджърски дружества (РМД). Заключението на експертите е, че този тип купувачи не са най-добрият вариант в приватизацията.

Основните проблеми при РМД са липсата на финансови ресурси, което води след себе си неизпълнение на плащания по сделката, на инвестиционната програма и на обещанията за запазване и увеличаване на работните места. Друг проблем е липсата на управленски опит. Наблюденията на АСК показват, че е налице системно нарушаване на договорите.

55% от всички искания за допълнителни споразумения идват от РМД. В тях се настоява за разсрочване на плащания, на задълженията по инвестиционните програми и на обещанията за заетост. Друго често срещано искане е за разрешение за продажба на дълготрайни материални активи, приходите от която са предназначени за покриване на задължения по дадената сделка.

Славчева коментира, че това не е добър вариант, защото лишаването от важни активи намалява възможността на предприятието да генерира приходи.

Проверката на АСК е показала изключително лошо качество на приватизационните договори. В много случаи не са комплектовани финансовите досиета по договорите или не са потвърдени плащанията с непарични платежни средства от поземлените комисии и областните управи. С най-много пропуски са бившите министерства на промишлеността, на търговията и на земеделието.

Данните на агенцията показват, че 31.7% от всички сделки са сключени с РМД, а само при продажбата на мажоритарни пакети този дял стига до 57.7%.

При 429 сделки работническо-мениджърските дружества не са приключили плащането на цената по сделките. Много често в тези сделки с Агенцията за приватизация не са договорени обезпечения за неизплатената част от цената.

При сделките с РМД е договорено плащането с компенсаторни инструменти на 56.3 от цената. Останалите 33,7% от цената са платени с пари, но реално направените плащания показват, че с пари са платени 28,3 процента от цената по сделките.

Експертите на агенцията са установили, че в 177 сделки работническо-мениджърските дружества системно бавят плащането на цената, като в 133 сделки е платена само първоначалната вноска от цената, която обикновено е 10 процента.

Данните на АСК показват, че 51% от РМД изпълняват инвестиционните си програми. Общо договорените инвестиции са за 460 млн. лв., но досега реално са вложени 273 млн. лева. Според Аксиния Славчева 25% от РМД-та системно не изпълняват инвестиционната си програми.

Същата е ситуацията по отношение на програмите за трудова заетост, които се нарушават от 26% от купувачите. Аксиния Славчева съобщи, че АСК е наложила санкции от 44,5 млн. лв. за нарушение на договорите за продажба. Само от началото на тази година ведомството е внесло в бюджета 15 млн. лева, които идват от забавени плащания от 243 сделки.

Според АСК продажбата на РМД се оказала най-неудачна за големите фирми в промишлеността, военно-промишления комплекс, транспорта и съобщенията. Според Славчева успешни сделки с такива купувачи били основно в леката промишленост и туризма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.