Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асоциация напомни за свалени с 40% телеком такси, икономията обаче е едва 1 млн. лв.

0 коментара
Асоциация напомни за свалени с 40% телеком такси, икономията обаче е едва 1 млн. лв.

Покрай темата в повишаването на цените на трите мобилни оператора А1, "Виваком" и "Йеттел" от февруари с аргумент годишната инфлация от 9.7 на сто, от Асоциация "Прозрачност без граници България" писаха на премиера с искане да обясни защо миналата година са намалени с 40 процента еднократните такси за честоти, които се плащат ежегодно о телекомите и дали правителството ще предприеме мерки срещу сегашната индексация.

В разпространеното до медиите писмо организацията отбелязва едностранното вдигане на цените и от трите дружества, като потребителите не се дава възможност да се откажат от услугата, без да плащат обезщетение от три такси.

"Трябва да имаме предвид, че тези цени не са разходно ориентирани. Неприложим е и институтът на стопанската непоносимост – официалните нива на инфлацията са ниски.Затова питаме академик Денков:
• Доколкото за поредна година увеличението на цените става практически
едновременно и ставащо с позоваване на неравноправни клаузи в договорите не
смятате, ли че трябва да се ревизира дейността на органи като КЗП, КЗК и КРС?
• Поемате ли ангажимент, че при установени дефицити в правната рамка при
дейността на тези органи, ще инициирате бързи промени?", пишат от асоциацията. Тя настоява още правителството да предприеме мерки "българският бизнес да въведе реално принципите на доброто управление и бизнес интегритета, като част от "модерната" ЕSG концепция (цели за еко, социални и управленски политики – б.ред.)?",
пише в писмото.

В писмото обаче се пропуска факта, че огромното на пръв поглед намаление на еднократните ежегодни такси за ползване на радиочестоти от трите телекома, всъщност им спестява малко над 1 млн. лв.

Това бе обявено от служебното правителство, което в края на миналия март реши да намали с 40-50 на сто таксите за някои радиочестоти.

Свалена бе цената за мегахерц от отрязъци на честоти, които военните освободиха за граждански нужди и в края на годината те бяха продадени на трите телекома за малко под 130 млн. лв. с цел развитие на 5G мрежата у нас. Спадът от 120 хил. лв. за мегахерц на 70 хил. лв. бе обяснен, че отразява средно европейското ниво от 72 000 лв. за 1 MHz. Освен еднократните приходи от 130 млн. лв. за тези отрязъци, в Комисията за регулиране на съобщенията годишно ще влизат 7.8 млн. лв. от ползването им, сочеха разчетите на предишния кабинет.

Доколкото честотите бяха продадени в края на миналата година, приходите за 2024 г. тепърва предстоят.

Другата свалена преди около година такса бе годишната за ползване на радиочестотен спектър за мрежи от неподвижната радиослужба от вида "точка към точка" за един мегахерц.

Така годишните приходи на база действащите разрешения ще намалеят с 1.063 млн. лв., заявиха миналия март от правителството. Обяснено беше, че този спад ще се компенсира от приходите от таксите за ползване на продадените държавни честоти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.