Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Асоциация настоя за спешни инвестиции в панелките

21 коментара
Асоциация настоя за спешни инвестиции в панелките
Нужно е спешно да се инвестира в санирането на панелните сгради, защото след няколко години това ще е безсмислено, заяви в петък Георги Георгиев, председател на Българската жилищно асоциация по време на семинар за перспективите пред масовото българско жилище.

Панелните жилища нямат срок на годност, те могат да изкарат и 150 години, но ако нямат сериозно конструктивни проблеми като течове. За съжаление в масовия случай панелките са с покривни течове или проблеми с вътрешната водоснабдителна и канализационна мрежа и по тях не се предприема нищо, тъй като обикновено живеещите там не могат да си позволят инвестиции за ремонт и не постигат разбирателство за предприемането на такъв. Освен това панелните сгради не са добри за живеене, посочи Георгиев.

Според него, ако спешно не се инвестира в блоковете от този тип, които са около 100 хил. в страната, в близко бъдеще санирането на сградите ще е напразно наливане на пари.

Според националната програма за обновяване на жилищния фонд от 2006 година за повишаването на енергийната ефективност са необходими между 3 и 6 млрд. лв, но в документа така и не се посочва откъде ще се намерят тези пари. Това все още е неизвестно.

Зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева заяви , че документът се актуализира и в него ще се включат конкретни мерки за решаване на проблема със старите панелки и ще се фиксират източниците за финансиране на ремонтите.

Преди време министрите на регионалното развитие и на околната среда Росен Плевнелиев и Нона Караджова обявиха, че с подготвяната сделка за продажба на спестените от страната парникови газове ще се финансира именно санирането на панелни сгради. Очакваните приходи от тази търговия са за 1 млрд. евро и с тях се предвижда да се предоставят до 90 процента безвъзмездна помощ на гражданите, които решат да санират изцяло панелната сграда, в която живеят.

На форума по проблемите на жилищния фонд в страната бе възкресена и стара идея етажната собственост в една сграда да сключи договор със специализирани фирми за икономии на енергия, т. нар. ЕСКО-компании, които да инвестират в санирането и обновяването на сградата. След което живеещите там ще продължат да плащат старите си сметки от преди прилагането на енергийно ефективните мерки, а разликата от направените икономии ще взема ЕСКО-компанията и така ще си възстановява вложенията. По този начин инвестицията се изплаща за от 5 до 10 години.

В България обаче въпреки ентусиазма от преди години ЕСКО-компании все още не са излезли с конкретни оферти за гражданите, има само няколко практики в обществени сгради.

Досега у нас санирането на панелки ставаше по Програмата за развитие на ООН, но тя вече изтече и по нея Министерството на регионалното развитие и благоустройството има неизпълнени ангажименти за около 5 млн. лв. С тези пари се предвижда да се довърши санирането на 27 сгради.

По оперативната програма “Регионално развитие“ са предвидени 40 млн. евро за енергийна ефективност, но мерките, по които ще се набират проекти, все още не са отворени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. динамит
    #22

    по-добре е едно предприятие с 200 работници,отколкото разни непроверени мошеници

  2. ???
    #21

    досетихме се за това 18 години след като в ГДР приключиха със санирането.как се казваше?....албански реотани или нещо още по-бавно загряващо.

  3. Заебан
    #20

    блокове - те за какво са - за хора втора ръка ли.Или тези в панелките са по-пичове от останалите и държавата трябва да ги санира безплатно

  4. До Заебан
    #19

    панелки и затова те са с предимство и имат големи нужди....Разбрали сега? А останалите? Е, те да го духат;;;;; Защото си нямат асоциация;;;;

  5. РЗП
    #18

    площ едновременно - уникално българско изобретение, достойно за книгата на Гинес - раздел "национални глупости" !

  6. Панелката
    #17

    Ами инвестирай, като много знаеш!Тия "загубени" германци, дето са измислили панелите, ги събориха и забравиха за тях!Да имам акъла на бълфарина, дето му идва после!

  7. фотограф
    #16

    е "висящо"...

  8. майкъл
    #15

    при трусче шест-седем ще изпадат самички.от нищо вече няма смисъл, яжте пийте .. и майната му!

  9. Панелен плъх
    #14

    Ние сме временни.

  10. Айде стига бе!
    #13

    1. Какво е образованието на господина - Георги Георгиевкакво е завършил - основно, средно, висше, специалност, трудова дейност, къде и какво е работил2. С какви успехи може да се похвали неговото ЕООД "Българска жилищна асоциация", конкретно обекти, завършени проекти. Какъв е основният капитал на ЕООД-то?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.