Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атина търси "съюзници" за петролните и газови находища в Егейско море

0 коментара

Гръцкото правителство започва подготовка на общественото мнение за евентуална съвместна експлоатация, дори и с Турция, на енергийните запаси в Егейско море, пише в сряда гръцкият вестник "Елефтеротипия", цитиран от БТА.

На форум в Атина на тема "Енергийните перспективи в Югоизточна Европа и Източното Средиземноморие" премиерът Андонис Самарас спомена за втори път за една седмица за гръцките находища на газ и нефт, като издигна тяхната значимост до "европейските", изтъквайки, че за експлоатацията им "е нужно планиране и съюзници".

В началото на следващата седмица Самарас ще има среща с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, на която се очаква гръцката страна да декларира  решимост да пристъпи към експлоатация на природните богатства в границите на своя шелф и да изрази готовност за сключване на споразумение за определяне на морските зони с всички съседни страни.

Според изказването на Самарас на форума "всичко това не се отнася само до нас", а и до партньорите ни, до нашите съюзници, засяга и редица страни, чиито енергийни ресурси преминават през гръцка територия". "Това засяга и нашите съседи, всичките ни съседи", каза още той.

Плановете на гръцкото правителство, както те бяха представени от премиера, предвиждат експлоатация на находищата в Егейско море при зачитане на международното морско право, "с решителни стъпки, в тясно разбирателство с партньорите си, със съюзниците и с всяка заинтересована страна. С всички възможни съюзници и при всички изгодни синергии".

Междувременно подземното богатство на Егейско море, според израелския посланик в Атина Арие Мекел, по всяка вероятност е много по-голямо, отколкото се оценява днес, а най-значимите находища, според изследвания на израелски експерти, се намират "в северната част на Гърция", а не толкова в района южно от о-в Крит, където в момента се извършват проучвания под морското дъно.

На този фон ясно в подкрепа на Турция се обяви бившият американски посланик в Азербайджан и сегашен ръководител на института за отбранителни изследвания Матю Брайза, както и южноафриканецът Хюк Поуп, отговарящ за Турция и Кипър в Международната кризисна група.

Същите те се аргументираха с геостратегическото значение на Турция заради географското ѝ място на картата. Според тях "разумният поток на природен газ от Каспийския регион и Израел до Европа  може да стигне само през Турция, от една страна, посредством тръбопровода Набуко Уест, който изключва Гърция от проекта Южен поток, и от друга чрез тръба, която да тръгва от Израел и да стига до Турция, оставяйки извън играта Кипър и Гърция.

Хюк Поуп обаче твърди, че Анкара може да постави под съмнение обстоятелството, че о-в Кастелоризо има право на шелф и изключителна икономическа зона, но не смята да пристъпи към създаване на свършени факти. Според него тя ще изчака, докато бъдат решени "споровете" с Гърция, въпреки че "преговорите ще са много трудни".

Ако се съди по обнародван документ на турското външно министерство, приоритет и условие на Анкара за "делимитиране на морските граници" си остава решаването на проблема за скалистите островчета". Въпросът е какво наистина искат Гърция и Кипър за Егейско море. Във всеки случай най-доброто решение е "нормализиране" на отношенията на Гърция и Кипър с Турция, изтъкна представителят на Международната кризисна група.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.