Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Австрия избира нов парламент

0 коментара

Австрийците гласуват в неделя на парламентарни избори. Макар и без особен ентусиазъм те вероятно ще подновят мандата на широката управляваща коалиция на социалдемократите и десницата, избирайки стабилността на относително защитената си от кризата в еврозоната държава, предаде Франс прес.

За гласовете на 6,4 милиона австрийци се борят общо 9 партии. Според социологическите проучвания обаче възможност да преодолеят бариерата от 4 процента за влизане в 183-членния парламент  имат 7 от тях.

Фаворит през по-голямата част от предизборната кампания беше Социалдемократическата партия, която победи и на предишните избори през 2008 г. Лидерът ѝ, австрийският канцлер Вернер Файман, отново има шанс да оглави следващото правителство.

Социолозите предрекоха второ място за сегашния партньор на социалдемократите - Австрийската народна партия.  Очаква се центристката коалиция да запази властта си, макар и с най-лошия резултат досега, като за социалдемократите се очаква да гласуват между 27 и 28 на сто от избирателите, а за Народната партия между - 22 и 25 процента. Ако двата коалиционни партньора не успеят да наберат 50 на сто от гласовете, ще се нуждаят от трета партия, за да съставят правителство.

Представените в сегашния парламент крайнодясна Австрийска партия на свободата, партията Зелени, Екипът Щронах и Съюзът за бъдещето на Австрия, чиито шансове да премине 4-те процента не са големи, се очаква да останат в опозиция.

Нито възходът на крайната десница в края на кампанията, нито австрийско-канадският бизнесмен и евроскептик Франк Щронах изглежда са в състояние да попречат на съюза между Австрийската социалдемократическа партия (АСДП) и христиандемократически ориентираната Австрийска народна партия (АНП), коментира Франс прес. Възможно е обаче те да са принудени да включат трети партньор в коалицията.

Австрийците са особено привързани към тази широка коалиция, белязана от многобройни корупционни афери и вътрешни дрязги, смята социологът Кристоф Хофингер, директор на частния институт за социологически проучвания СОРА. Австрийците не са особено ентусиазирани, но не са и толкова разочаровани, че да искат да се лишат от нея, казва той, изтъквайки добрата икономическа равносметка от работата на екипа, оглавен от канцлера от АСДП Вернер Файман.

Въпреки кризата Австрия остава страната от ЕС с най-ниска безработица - 4,8 процента през юли, при средно 11 на сто в ЕС. Очаква се икономиката тази година да отбележи растеж от 0,4 до 0,6 процента, а през 2014 г. растежът да се ускори.

В Австрия широките коалиции са по-скоро правило, отколкото изключение: след рухването на нацистката диктатура и възхода на Втората република през 1945 г. те са смятани за залог за стабилност в страната, травмирана от гражданската война през 1934 г., когато канцлерът консерватор Енгелберт Долфус жестоко потушава работническото недоволство и забранява социалдемократическата партия. През 1938 г. Австрия е анексирана от нацистка Германия.

"Тук мнозинството е с центристки убеждения, което прави редуването във властта по-сложно, отколкото във Франция, например", подчертава Кристоф Хофингер.

Като цяло АСДП и АНП регистрират известен спад на подкрепата, но изявена тяхна алтернатива няма да се появи, посочва Антон Пелинка, преподавател по политология в Централноевропейския университет в Будапеща.

Ако двете партии не спечелят достатъчно мнозинство (в едно от най-новите проучвания на института ОГМи те ще получат общо 49 процента от гласовете, при 55 на сто преди пет години), те ще трябва да търсят съюзник. Това може да е малката либерална партия "Неос", която може изненадващо да премине прага от 4 процента и да влезе в парламента.

АСДП, а после и АНП, официално изключиха възможността за коалиране с крайнодесните, макар АНП да си остави вратичка. След скандала за корупция в Каринтия Австрийска партия на свободата на Хайнц-Кристиан Щрахе засили позициите си в края на кампанията и  намерение да гласуват за нея са изразили 20 процента от участниците в допитванията, а по-умереният Съюз за бъдещето на Австрия на харизматичния Йорг Хайдер, починал през 2008 г., е близо до 4-те процента.

Популистът Щронах, основател на канадската компания за производство на автомобилни части "Магна", навлезе в територията на крайнодесните благодарение на евроскептичната си риторика, която го дисквалифицира като евентуален коалиционен партньор, както и чудновата му програма (съдържаща идеята за въвеждане на различно евро във всяка страна, например), появите му гол до кръста в печата и гневните му изблици и юмручни удари в пряк телевизионен ефир.

Партия "Зелените - Зелена алтернатива" на Ева Главишниг (14 процента от гласовете според сондажите), добила популярност с кръстоносния си поход срещу корупцията,  е потенциален, макар и не особено желан от консерваторите партньор. В изпълнената си с хумор кампания, съсредоточена върху теми като образованието или евтиния транспорт, формацията се опита да привлече младите избиратели, които в Австрия имат право да гласуват още на 16-годишна възраст.

Преди пет години една четвърт от избирателите под 30 години дадоха гласа си за крайната десница, припомня АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.