Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Австрийската компания за недвижими имоти "Сигна" фалира

4 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гигантът в сектора на недвижимите имоти "Сигна" (Signa) обяви фалит, след като опитите да си осигури финансиране пропаднаха, предаде Ройтерс. Така австрийската компания става най-голямата жертва досега на краха на пазара на недвижими имоти в Европа, посочва компанията.

Контролираната от австрийския магнат Рене Бенко група е собственик на "Крайслер билдинг" в Ню Йорк, както и на много важни проекти и универсални магазини в Германия, Австрия и Швейцария, сред които Ка Де Ве (KDW) и "Галерия" (Galeria).

Австрийският канцлер Карл Нехамер побърза да омаловажи важността на случващото се и посочи, че е важно инвестиралите в "Сигна" и най-вече банките да останат стабилни.

Анализатори на "Райфайзен банк" (Raiffeisen Bank), един от най-големите кредитори на "Сигна", предупредиха по-рано тази седмица, че проблемите на компанията могат да повлекат след себе си сериозен спад на имотния пазар.

Холдинговата компания, владееща "Сигна" в Австрия, обяви, че ще подаде иск до съд във Виена за защита от фалит и ще започне реорганизация на групата.

Очаква се неплатежоспособността на холдинга да се разпространи в групата, въпреки че все още има шанс едно важно дъщерно дружество да оцелее. Преговорите с инвеститори за осигуряване на ликвидност за дъщерното дружество Signa Prime - в което Signa Holding е мажоритарен акционер - все още продължават, въпреки че те имат малък шанс за успех, заяви източник на Ройтерс.

Signa Prime Selection е най-голямата компания в подразделението за недвижими имоти на Signa с брутна стойност на активите от 20.4 милиарда евро.

Сред миноритарните акционери в Prime са германският индустриален милиардер Клаус-Михаел Кюне, германската фондация RAG и френската група "Пежо" (Peugeot).

Най-рязкото покачване на лихвите по заемите в 25-годишната история на еврото доведе до спад на цените на имотите в Германия, където е голямата част от бизнеса на "Сигна".

Групата, която оценява активите си на 27 млрд. евро (29 млрд. долара), се състои от множество дъщерни дружества. JP Morgan оцени задълженията ѝ на 13 млрд. евро.

Несъстоятелността на "Сигма" оставя след себе си редица полузавършени строителни проекти в цяла Германия, включително една от най-високите сгради в страната.

Десетки банки, застрахователни компании и пенсионни фондове през годините са финансирали и инвестирали в компании на "Сигна", припомня Ройтерс. Много от тях са в Австрия, където е седалището на "Сигна".

Германия, най-голямата икономика в Европа, е в разгара на имотна криза, след като рязкото покачване на лихвите и разходите за строителство принуди някои строителни предприемачи да фалират или да замразят проектите си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Tsvyatko Kovachev
    #4

    има голям натиск да се помпат имотни балони и е като омагьосан кръг ... кризата от 2008-ма със сигурност ще се повтори ...

  2. boriana
    #3

    Така е като оставяш парите си в едно голямо гърне. То може и да се спука.

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #2

    Мда-а, само с пране на руZки пари не става, требва и работа. Нищо, рЭне ще може спокойно да се оттегли на некой слънчев остров, взе достатъчно и за бял хляб, и за чер хайвер. Освен ако се го инфарктнат от под.29155.

  4. Калико Джо
    #1

    Явно, че Райфайзенбанк също ще го закъса. Добре поне, че те излязоха от България, та няма да има отражение при нас. Но залагане в строителния бизнес при растящи лихви и намаляващо търсене си е живо набутване. Подобно е положението и в Китай, и тия проблеми повличат и други сектори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.