Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Азиатските пазари с най-тежък срив от октомври 2005 г.

3 коментара
Азиатските пазари с най-тежък срив от октомври 2005 г.

Мощен срив преживя Токийската фондова борса в понеделник, предадоха световните агенции. С 3.86% се срина индексът Nikkei, отчитащ курсовете на акциите на 225-те водещи компании на Япония. Той достигна най-ниското си равнище от октомври 2005 г.

Преди това президентът на САЩ предложи пакет от мерки в подкрепа на американската икономика. Той включва данъчни преференции за 140-150 млрд. долара. Тези мерки обаче не се отразиха положително на пазарите.

Липсата на перспективи за подобряване на стопанската конюнктура в САЩ доведе в Япония до спадове на акциите на компании, които са тясно свързани с американския пазар – автомобилни, електротехнически и металургични. Тязко поевтиняха акциите на такива фирми като Toyota, Honda, Sony, Matsushita Electric.

В Русия борсите преживяха поредния спад на цените, който следва поведението на световните пазари.

Негативните тенденции на Токийската фондова борса, която е втората в света по обеми на операциите след Нюйоркската, се забелязват още от началото на годината. Досега индексът Nikkei спадна с 12% спрямо нивата си от последните дни на декември.

Повод за днешния срив стана дълбокото разочарование на инвеститорите от обявените извънредни мерки на американската администрация за прадотвратяване на икономическия спад в САЩ.

Програмата на Буш

Пакетът от марки на Буш в подкрепа на американската икономика включва данъчни облекчения за потребителите и компаниите в общ размер 140-150 млрд. долара или около 1% от БВП. Пакетът сес състои от временно намаляване ан аднъците с възможности за продължаване на действието му. подобни мерки Буш предпире през 2001 г. , когато се срина индексът Nasdaq, а ръстът на икономиката се забави. това помогна да се увеличат потребителските разходи и да спре рецесията.

Чиновниците са готови да върнат на всеки американец до 800 долара от платения подоходен данък, а на семейните двойки – до 1600 долара. Конгресмените демократи предлагат данъчното облекчение да не се дава за американците, които печелят над 85 хил. долара годишно. Те обаче искат безработните и бедните, които не плащат данък общ доход, да получат същата сума от бюджета.

Белият дом обаче не одобрява тази идея, защото доходен данък не плащат 57 млн. от 149 млн. домакинства в САЩ, като 30 млн. имат доходи, но под облагаемите.

Вълната дойде и до Европа, пореден срив на БФБ

С чувствителни спадове на индексите започнаха работа в понеделник водещите европейски борси. Страхът от спад на икономиката на САЩ се отрази на главния индекс на Лондонската борса FTSE 100, който олекна с 3.51%.

Основните индекси на Парижката, Франкфуртската и други борси в ЕС се понижиха с 3-4%. Това стана веднага след спада на акциите на Токийската борса.

В Ню Йорк предложеният пакет от мерки срещу рецесията не направи особено впечатление и на тамошния фондов пазар продължи спадът на акциите. Спадът на индекса Standard & Poor's 500 за миналата седмица бе най-големият за последните пет години.

Спад на котировките на акциите имаше и на всички борси в Азиатско-Тихоокеанския регион – от Индия до Австралия.

България не остана настрани от случващото се на фондовите пазари, въпреки малките обеми на търговия и ограничения обем книжа, които се търгуват на Българската фондова борса (БФБ). В понеделник индексите на БФБ също отбелязаха силен спад, като търговията приключи с понижение на SOFIX от 6,43 на сто до 1394,27 пункта и на BG40 от 8,01 на сто до 400,79 пункта. Този спад напомня за неприятните моменти, които преживя БФБ миналата сряда.

Анализатор: Няма нищо тревожно в ценовата корекция на нашата борса

Не виждам кое е страшното във факта, че цените на акциите на търгувани на нашата борса компании са поевтинели с 20-30% от началото на годината. Не намирам и в това поевтиняване проблем. Защо никой не се разтревожи, когато акциите на някои от същите тези компании пораснаха 3-4 пъти миналата година? Това коментира за Mediapool икономическият анализатор от Институт "Отворено общество" Лъчезар Богданов.

Може би ръстът миналата година е бил проблемният, а сега настъпва нормализация, добави той. Знам за няколко компании,че има огромно надценяване на акциите им, пресмятано по всякакви методи на пазарна оценка на стойността им - било то през печалбата, или през стойността на активите.

В глобален план не мисля, че световната икономика е застрашена от тази корекция, която тръгна от балон на няколко пазара на недвижими имоти. За инвестиралите на тези пазари, това е проблем, и то сериозен, придължи Богданов. Затова зависи от каква камбанария и колко краткосрочно се гледа, каза още той.

Според него тази година се очертава със затруднения в световната икономика. Той смята, че ще има сравнителен недостиг на капитали, защото някой трбява да поеме платеното вече от големите инвестиционни банки като загуби. Това не е малко, но само по себе си не е фундаментална пречка, която да застраши икономическия просперитет в глобален план, включително и в България, каза анализаторът. Една локална война е по-голяма заплаха за просперитета, или, да кажем, енергийна криза, или някаква голяма промяна в политиката на Китай, даде пример той.

Сегашното поведение на фондовите пазари може да се приеме за нормална корекция, каквито се случват на няколко години, заключи икономистът.  

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БТА
    #4

    олиото и свинското месо са по-скъпи отколкото в Берлин

  2. Deutschmann
    #2

    "Topal hlyab i sirene - nay dobroto yadene "Ne hvarlyaite star hlyab, shte ima mnogo popara da se yade !!

  3. H
    #1

    Тия пари дето ще ги вкарват в икономиката да ги вкарат в инфраструктурни проекти, проекти за подобряване на енергийната ефективност и такива подобни (както едно време Рузвелт е правил). Според мен ако ги изтърсят ей така вероятността консуматорите да си накупят още по-големи китайски телевизори и догодина да е пак толкова (че и повече) зле е огромна. А в Берлин по магазините сигурно е по-евтино, ама навсякъде другаде не е. Затова хората си ядат и пият в къщи и ходят в БГ-то на моренце.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.