Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Балансьорът между изпълнителната и съдебната власт

11 коментара
Балансьорът между изпълнителната и съдебната власт

Назначението на 56-годишната Маргарита Попова в правосъдното министерство бе натоварено с много очаквания, че ще успее да проведе успешна реформа в съдебната система, тъй като е градила кариера в държавното обвинение в продължение на почти 20 години и е приемана много добре в Брюксел. Като плюс са добрите ѝ контакти с чужди експерти и отличното владеене на немски език и английски език.

Самата тя обяви при встъпването си в длъжност, че "един прокурор има какво да даде в този момент”.

Подобно на предшествениците си тя начерта стратегия за функционални и структурни промени в магистратурата, но така и не успя да я доведе до край. След избухването на последните скандали в системата Попова обяви началото на консултации за промени в конституцията, които да "отговорят на обществените очаквания за защита на върховенството на закона" и да изкарат от кризата управлението на съдебната система.

Поводът бе тоталният срив на доверие към Висшия съдебен съвет (ВСС) в магистратските среди. Поведението ѝ по време на заседанията на съвета ще се запомни с острите критики, които отправяше към колегите си заради апатичното им отношение към проблемите в работата на системата.

За две години като министър Попова показа, че се стреми да балансира между съдебната и изпълнителната власт, които перманентно са в конфликт. В началото на мандата на правителството на ГЕРБ тя избягваше да се конфронтира директно с основния критик на съдиите – вътрешният министър Цветан Цветанов. В последните месеци обаче позициите ѝ бяха в открит конфликт с тези на Цветанов.

Тя бе единственият член на ВСС, който обяви след скандалния избор на Владимира Янева за шеф на Софийския градски съд, че впечатлението, че Янева е заела поста заради приятелството си със Цветанов, е останало, тъй като ВСС не е могъл да отстоява и обяснява решенията си.

Неведнъж критикуваше кадровиците в съвета, че работят неуверено, непоследователно и действията им страдат от управленски дефицит, тъй като не са в състояние да защитят независимостта на съдебната система.

В същото време Цветанов обясняваше, че конкурсната процедура по избора на Янева е била проведена безупречно и открито нападна Съюза на съдиите в България, като го обяви за политически орган. От своя страна Попова на няколко пъти смъмри ВСС, че не водят колегиален диалог с магистратите.

Един от сериозните успехи, които постигна, бе изработването на проектозакон за вещите лица, чиято дейност от десетилетия е затънала в мизерни условия, хаос и безконтролност. Попова обяви и дългосрочна стратегия за реформа в цялостната дейност на експертите, чието бъдеще обаче остава неясно след напускането ѝ от министерството.

Издигането ѝ за кандидат-вицепрезидент се тълкува и като начин Цветанов да премахне от правителството и ВСС човека, който по един или друг начин пречеше на медийната му стратегия да намира вина в правораздавателната система за неуспехите на своето министерство.

Образователен и служебен път

През 1975 г. завършва немска езикова гимназия в Пазарджик. Дипломира се в СУ "Св. Климент Охридски" като филолог – българсдка филология и втора специалност – немска филология. През 1989 г. получава диплома специалност "право” от университета.
През 1998г. - специализация в университет "Джорджтаун" – Вашингтон по интелектуална собственост. През 1999 г. специализация в Министерството на правосъдието на САЩ и Интернационална полицейска академия в Будапеща по темата "Организирана транснационална престъпност"
През 2004 г. е лектор на международен семинар по въпросите на европейското наказателно правораздаване в Германия, Холандия, Австрия, Великобритания, Италия, Франция и България.

2007-2009 г. е прокурор във Върховна касационна прокуратура като от 01.09.2007 г. е завеждащ отдел "Противодействие на престъпленията против финансовата система на ЕС”. От 2006 г. е във Върховна касационна прокуратура
1996-2006 г. е административен ръководител, окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – София
От 2005 г. е постоянен преподавател в Националния институт на правосъдието.
2001-2004 е хоноруван преподавател във ВИПОНД – МВР – обучение на дознатели по Наказателен процес
От 1995 г. е заместник-окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – София
От 1993 г. е прокурор в Окръжна прокуратура – София.
1991-1993 г. е районен прокурор в Районна прокуратура – Своге. 1990 –1991 заема длъжността младши прокурор в Районна прокуратура – Пирдоп.
Трудовата кариера на Маргарита Попова започва като коректор през 1981 г. във военното издателство на Министерство на отбраната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Иванов, Швеция
    #11


    КАКВО У МАРГАРИТА ПОПОВА Я ПРАВИ ГОДНА ЗА ВИЦЕПРЕЗИДЕНТ ?

    Това, че само мънкаше с половин уста по отношение на въвеждането на невиждан другаде в белия свят извънреден съд без да смее да каже ясно и чуто в средствата за информация какво представлява и какви опасности крие за обществото този извънреден съд на милиционера министър на МВР ?

    Това, че и тя се изписа "новаторка" в угодничество на тартора си мутра и с бясна упоритост се опита да му достави невиждан никъде в белия свят конфискационен

  2. Анонимен
    #10

    На тази жена най и приляга да бъде служител на БДЖ-да продава закуски във влака или да чисти вагоните на гара Видин.Никаква реформа не извърши,проблемите в правосъдието се задълбочиха,прикриваше извращения на частните съдебни изпълнители,инспекторатът на министерството не върши никаква работа,нито един свестен закон не бе създаден от нейния екип.Говори баналности и откровени простотии,от нея лъха на дълбок провинциализъм Да не говорим за миналото и на Окръжен прокурор на София....

  3. Анонимен
    #9

    Плевнелиев - да, но Попова?????

  4. Анонимен
    #8

    Биографията на Попова за разлика от тази на Плевнелиев, не ме впечатли. Тя дори не е кой знае какъв юрист, след като едва в 1989 г. е завършила право,след като е била 10 г. коректор, може би задочно....

  5. ЛАМБО
    #7

    "През 1998г. - специализация в университет "Джорджтаун" – Вашингтон по интелектуална собственост. През 1999 г. специализация в Министерството на правосъдието на САЩ и Интернационална полицейска академия в Будапеща по темата "Организирана транснационална престъпност" Нещо на ЦРУ и ФБР ми мирише тук. А на вас ?

  6. ЛАМБО
    #6

    Значи такаааа ... Завършва средно през 1975 г. После в СУ българска и немска филология, ама НЕ КАЗВАТ КОГА ГО Е ЗАВЪРШИЛА !!!!!!!!!! Значи 4 години следване, завършва висше през 1979 г. Н продължава биографията и чак след 10 години - 1989 г.когато пък става юрист !!! А какво е правила тези 10 години - от 1979 до 89 г. Оказва се, че през 1981 г. тя, благонадеждната ... започва работа като коректор във ВИ ( Военно Издателство) И там работи цели 10 години - Ама защо ние требе да знаем тези дребни подробности - айде нема нужда нали !

  7. Анонимен
    #5

    Г-жа Попова си е и сега комунистка,но е облечена в ГЕРБ-аджийски одежди. На нея не и трябва партиен билт, а една адвокатска кантора, към коята са я насочили.

  8. Анонимен
    #4

    Да балансираш , значи да нагаждаш , да успокояваш топката . Няма нужда от балансиране между съдебната и изпълнителната власт , всяка трябва да си гледа съвестно работата , и без да са зависими една от друга , да бъдат справедливи към обществото . Ако вицето има намерения само да балансира , по добре да не заема поста . Има нужда от актуализиране състава на държавните институции . От толкова години не подменян , досегашният състав става непригоден за съвременните изисквания . Той е бил пригоден да действа , в годините преди 1990г .

  9. Анонимен
    #3

    Дърта баба на 56 години бабушкера, какво ми я пробутвате, да ходи по пазара да готви бобушкерата

  10. Анонимен
    #2

    Голямата й заслуга била ..., че казала на Синедриона на Съборна, че ще ... разпнат Господа, ... да. На това му се вика фарисейщина. Уж се карали с Цветанов пък после ... да не казвам, по резултатите ще ги познаете.

    Тази нищо не заслужава - класически резултат и после кой откъде е и за къде е! Щом се е съгласила да е в "сборная" на Варава. Само как звучи на неговия фон за министъра му на "правосъдието" ... специализация в Министерството на правосъдието на САЩ и Интернационална полицейска академия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.