Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българин посредничил за нелегални петролни сделки между Москва и Саддам Хюсеин

36 коментара
Българин посредничил за нелегални петролни сделки между Москва и Саддам Хюсеин

Българинът Людмил Дионисиев, бивш шеф на Химимпорт, е имал важна роля в схемата, чрез която руски политици са се облагодетелствали незаконно от програмата на ООН в Ирак “Петрол срещу храни” и са плащали подкупи на режима на Саддам Хюсеин. Дионисиев е съдружник в американската компания Бейойл (Bayoil USA Inc.), срещу чието ръководство бяха повдигнати обвинения в САЩ.

Според доклада на постоянната подкомисия за разследвания към американския Сенат, Бейойл е била "кукловодът" в схемата, пише Хюстън кроникъл, цитиран от БТА.

90 млн. барела петрол за съветници на руския президент

Саддам Хюсеин се е отблагодарил на Русия за подкрепата в Съвета за сигурност на ООН като ѝ е предоставил контракти за покупка на над 90 милиона барела иракски петрол в рамките на “Петрол срещу храни”, се посочва в доклада на комисията, разследваща злоупотребите при реализацията на най-мащабната хуманитарна програма на ООН.

Руското външно министерство отхвърли обвиненията, заявявайки, че така Америка се опитва да прикрие нарушения, извършени от нейни фирми.

“Трудно е да се преодолее впечатлението, че сенаторите се опитват да дискредитират ООН като цяло, насочвайки стрелите към други страни, оставяйки в скоби участието на американските фирми в реализацията на “Петрол срещу храни”, посочва ведомството.

Твърденията си сенаторите базират на показанията на бившия иракски вицепремиер Тарик Азис, както и на документи и показания от бившия вицепремиер Тахи Ясен Рамадан, съобщават Ройтерс и Блумбърг.

Според представители на комисията, контрактите са били предоставени на бившия ръководител на администрацията на руския президент Александър Волошин и неговия личен помощник Сергей Исаков.

В доклада на комисията се посочва, че от 90-те милиона барела Александър Волошин е получил под свое разпореждане 5 милиона барела, а по-голямата част са отишли към Исаков.

Тарик Азис е съобщил на разследването, че Исаков е посетил два пъти Ирак във връзка с тази сделка. От продажбата на петрола в рамките на получените контракти руските политици са спечелили около 3 милиарда долара, твърдят сенаторите.

Позовавайки се на информация от иракското министерство на петрола, разследващите съобщиха, че Волошин и Исаков са могли да получават петрол под свое разпореждане дори и през 2003 г.

Освен това комисията повтаря обвиненията към ултранационалиста Владимир Жириновски, които се появиха миналата година в доклада по поръчка на ЦРУ, изготвен от оръжейните инспектори начело с Чарлз Дюлфър. Според информацията, Жириновски е получил достъп до петролни ваучери в Ирак на стойност над 8.5 милиона долара.

Бейойл и Дионисиев посредничили за руските сделки

В доклада на комисията убедително се посочва сложната мрежа от подставени фирми и тайните съглашения между Русия и Ирак, пише в. Уолстрийт джърнал. Двете страни са работили тясно с американска компания Бейойл, срещу чието ръководство миналия месец бяха повдигнати обвинения в САЩ за използване на “Петрол срещу храни” за заобикаляне на санкциите срещу Ирак.

Според комисията Бейойл помогнала на Саддам да спечели благоволението на руски лидери в момент, когато иракският диктатор се опитвал да си създаде приятели в Съвета за сигурност на ООН.

Бейойл, надявайки се да получи иракски петрол, се свързала с няколко руски фирми. В доклада се посочва, че българинът Людмил Дионисиев, служител на компанията, бил добре познат на руската петролна индустрия. През декември 1998 г. Бейойл подписала споразумение за закупуване на суров петрол за Владимир Жириновски. Жириновски информирал тогавашния иракски вицепремиер Тарик Азиз за сделката, но той заявил, че иракчаните не правят бизнес с американски фирми. Тогава Бейойл намерила руския посредник Нафта Москва. За да улесни сделката, президентът на Бейойл Дейвид Чалмърс дал на Жириновски инструкции какъв език да използва в писмо до Бейойл.

Междувременно Дионисиев съветвал Нафта Москва как да преговаря с иракчаните, пише Хюстън кроникъл. Бейойл е организирала цялото това нещо, смята член на подкомисията за разследвания.

Според доклада, Бейойл e изиграла ключова роля, помагайки на руснаците, получили квоти, да продават петрол и да присвояват печалбата.

По комунистическо време Людмил Дионисиев е бил търговски директор, отговарящ за нефта, а впоследствие и заместник - генерален директор на Химимпорт, известен като “най-добрия специалист по нефта в България” с връзки в целия Близък изток, по думите на бившия шеф на държавната фирма Бело Белов. През 1990 г. Дионисиев оглавява учреденото по идея на Андрей Луканов външнотърговско дружество Нефтоимпекс. Българската връзка на Людмил Дионисиев се простира и към фирмата “Машиноекспорт”, обвинена в доклад на ЦРУ за участие в злоупотребите по програмата “Петрол срещу храни”, твърдят запознати. Братовчедът на Людмил Дионисиев Борислав Дионисиев участва в приватизацията на “Машиноекспорт”, като закупува дружеството. По-късно го препродава на оръжейния търговец и издател на в. “Дума” Петър Манджуков. Според запознати, Борислав Дионисиев свързва Манджуков с братовчед си Людмил.

Разследването освен това обвинява Бейойл за организирането на сложна система от отчисления за правителството на Саддам.

Адвокатът на Бейойл Катрин Рекер отхвърля обвиненията на сенатската комисия като “несправедливи и неуместни”.

И Чалмърс, и Дионисиев, бяха обвинени на 14 април от съд в Москва, че са давали милиони долари подкупи на режима на Саддам Хюсеин.

Списъците минавали през иракското посолство в Москва

Иракското посолство в Москва, намиращо се недалеч от руското външно министерство, е било свързващото звено за уреждане на сделките.

Иракският посланик Абас Халаф е участвал при съставянето на списъка с руски лица, които получават петролни квоти. Други сътрудници от посолството са участвали в превода на парите. Един от сътрудниците, дал показания пред разследването, заяви, че лично е бил свидетел на изпращането в Багдад на 80-90 милиона долара чрез чартърен полет.

“Контрактите, предоставени на администрацията на руския президент, са били част от по – общата схема за влияние на руската политика относно Ирак и санкциите спрямо него от страна на ООН”, се посочва в доклада.

Слушанията по заключенията на разследването са насрочени за вторник. Освен руснаците, в доклада фигурира още членът на британския парламент Джордж Галоуей, който вече изрази готовност да се яви пред сенаторите. Аналогични обвинения са повдигнати по адрес на бившия френски вътрешен министър Шарл Паскуа.

Русия е получила лъвския пай

Новият сенатски доклад свързва съпротивата на Москва срещу водената от САЩ инвазия в Ирак през 2003 г. и нейните опити да разхлаби санкциите срещу Саддам Хюсеин със съблазнителните петролни ваучери, които са получавали високопоставени съюзници на руския президент Владимир Путин.

Сенатската комисия също така обвинява високопоставени руски чиновници за това, че незаконно са връщали на бившия иракски президент милиони долари от петролните печалби във вид на “отчисления”, за да се съхранят достъпа до петролни квоти.

Квотите са получени в рамките на програмата на ООН, действала в периода 1996 – 2003 г., която позволи на Саддам да продава ограничени количества петрол и да финансира с приходите вноса на храни, медикаменти и други хуманитарни стоки.

Квотите са давали на получателите право за разпределяне на иракски петрол. Много от тях са заплащали комисионни до 30 цента на барел. Системата не е била незаконна, но според авторите на доклада, Ирак я е използвал неадекватно, тайно разпределяйки квоти към чуждестранни политици, купувайки тяхното влияние. Тези политици на свой ред са нарушавали международните санкции, връщайки на Саддам част от печалбата.

Обвиненията на сенатската комисия звучат като отглас на други обвинения, повдигнати в хода на разследването по програма “Петрол срещу храни” по отношение на Москва. Независимата разследваща комисия на ООН начело с бившия ръководител на Федералния резерв на САЩ Пол Волкър, стига до извода, че Русия е играла в “Петрол срещу храни” по-важна и динамична роля отколкото се е предполагаше.

В доклада на сенатската комисия се посочва, че руски граждани и политици са получили 30% от петролните квоти, раздадени режима на Саддам Хюсеин – най-много в сравнение с всяка друга страна.

Няколко водещи републиканци, членове на комисията, критикуват остро ООН и нейния генерален секретар Кофи Анан. Докладът вероятно ще предизвика допълнително обтягане на отношенията между Русия и САЩ.

Русия заедно с Франция и Германия блокира резолюцията на ООН, целяща да легитимира военната инвазия в Ирак. Макар опонентите на войната да изтъкваха съмнения, че Саддам Хюсеин разполага с оръжия за масово поразяване, американските сенатори се съмняват, че зад съпротивата на Москва стоят политически мотиви.

В понеделник следобед руското външно министерство обяви, че руските компании са действали в строго съответствие със законодателните актове на Руската федерация, които са изисквали строго съблюдаване на санкциите на режима на Саддам.

В Русия е създадена работна група по случая, която не е установила документално възможностите за злоупотреби на руски компании или отделни лица”, категорични са от външното министерство в Москва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. вижте накрая
    #37

    Машиноекспорт

  2. dobre informiran demokrat
    #36

    Sdelkite "HRANI-PETROL" se izvyrshvahanai veche 1997-1999g,kogato bez znanieto i razreshenieto na Ivan Kostovnishto syshtestveno v BG ne mojeshe da se sluchi! Koito iska da se dokosne do istinata neka prosledi vryzkite i zavisimostite mejdu licata Ivan Kostov,Hristo Mihailovski,Asen Agov i kumecyt mu Miroslav Gruichev,Belo Belov,familiqta Dionisievi, P.Mandjukov. Trqbva da se dobavi i fakta,che predstavitel na BEILOIL v BGpo onova vreme beshe zetyt na nachalnikyt na protokola na segashniq Prezident!!!

  3. Adi
    #35

    SRAMOTA!

  4. Отворко
    #34

    да продължава да се лигави с "приятеля Владимир"

  5. РасПутин
    #33

    Никога не може да се вярва на Москва и още повече на смръдлив ченгесар.

  6. Лил
    #32

    Защо винаги на Москва работите са или гешефти или да подлеят вода на някой!Никога не са чисти а да не говорим за техните слуги тук!

  7. СеДеСар
    #31

    И Химимпорт и Машиноекспорт и Електроимпекс ги раздаде Иван Костов чрез подставени марионетки като Мирослав Груйчев - шеф на Консолид Комерс.

  8. Негра
    #30

    Абе хора,няма никакво значение кой е купил едно ВТД, защото на едно ВТД капиталът не са компютрите, а кадрите. ВТД-тата нямат материални ресурси и са нещо докато там има добри кадри и добър мениджмънт.Не знам за Машиноекспорт, но друг гигант - Рудметал, сега е едно такова мижаво частно джудже, дето се прехранва от наемите на сградата.

  9. Kolqakov
    #29

    Людмиел е полковник от КГБ. Борислав е доносник от Шесто управление. И двамата са алкохолици. Целият род Дионисиеви са креатури на Държавна сигурност, подлоги на гангстера Луканов. Има още един тарикат Дионисиев, който се спотайва сега в Кипър - и той е служил в същите поделения. Разиграват си атовете вече толкова години и в тая скапана държава България няма кой да ги удари през мръсните ръчички.

  10. Сугарев
    #28

    Михайловски и цялата пасмина окрадоха ВТО-та с огромни активи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.