Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите харчат най-много за храна, останалите европейци - за жилище

8 коментара
Българите харчат най-много за храна, останалите европейци - за жилище

Близо  84 на сто от разходите на българите отиват за покриването на потребителски нужди, отчита националната статистика. Най-голямо перо в разходите е храната - за нея човек отделя 35 на сто от парите си. За алкохол и цигари българинът харчи 4.5 на сто от приходите си, за облекло и обувки - 3 на сто, за битови нужди в жилището и горива за отопление – 14.4 на сто, за обзавеждане на дома и ремонти – 2.8 на сто, за здравеопазване – 5.7 на сто, за транспорт - 6 на сто, за данъци – 5.3 на сто, за отдих и развлечения - 4 на сто.

Ако българинът средно през 2011 г. е получил 3 672 лева, за храна той е отделил 1 265 лева, за битови нужди в жилището и отопление - над 500 лева, за алкохол и цигари - 155 лева, за здравеопазване и транспорт - по около 200 лева и т.н., показват данните на НСИ.

За сравнение според последно изследване на Евростат, една четвърт от доходите на европейските домакинства са отивали за жилища. Този разход средно за ЕС е бил 24 на сто, като най-малко по това перо са отделяли в Малта - 12 на сто, в Литва - 15 на сто, в Португалия - 16 на сто, Кипър - 18 на сто. Най-много разходи за жилището са давали в Дания - 30 на сто, Финландия, Чехия и Швеция - по 27 на сто.

Най-малко за храна европейците са харчили в Люксембург и Обединеното кралство - по 9 на сто, Ирландия – 9.8 на сто, Австрия - 10 на сто, Германия - 11 на сто, Дания – 11.2 на сто, Холандия – 11.7 на сто, Кипър, Финландия и Швеция - по 12.4 на сто. Най-много средства за храна са заделяни в Румъния - 29 на сто, Литва – 26.4 на сто, Естония - 19 на сто и Латвия - 18 на сто.

Най-много пари за ресторанти са давали в Испания – 16.9 на сто, Кипър и Малта - по 14 на сто, Ирландия – 13.5 на сто. Най-малко са ходили по заведения в Литва – 2.8 на сто, Латвия – 4.4 на сто, в Румъния и Дания - 5 на сто, Швеция – 5.6 на сто.

За облекло и обувки най-малко са харчили европейците в Унгария и Литва - по 3 на сто, а най-много - в Италия и Люксембург - по 7.7 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Без оше една, две допълнителни работи в БГ не се оцелява, освен ако не се сврат три поколения в един апартамент и си делят заплатите и пенсиите. В София 1000 лв (чисто) на месец не ти мърдат, ако искаш да си плащаш електичество, вода, парното, телефона, мобилния и интернета (станаха необходимост,а не прищявка), данъците, транспорта, храната (скромно, но все пак гледаш да е здравословно, че иначе докторът 3-4 пъти повече ще те одрънка); някоя дрешка (че по дрехите те посрещат и изпращат, когато си търсиш или имаш работа)... Ако усееш да отделиш и 30-40 лева да заведеш детето ведъж месечно на кино (леле, леле, билетите у нас са колкото в Германия) или да отидеш на театър, вече ще си цар!!!!

  2. Анонимен
    #7

    Така е, защото сме по-умни и интелигентниииииии........

  3. Ганий
    #6

    Някой по-запознат с методиката на любимия НСИ би ли ме просветлил къде са скрити: (1) осигуровките (здравни и социални) (2) ДДС-то (не за другите данъци) - пише в дописката, че плащаме 5.3% за данъци, пък то само ДДС върву връз всичко платено... Или ДДС-то, като непряк данък, не се брои за харч...

  4. Анонимен
    #5

    "за храна той е отделил 1 265 лева" Подобна глупост може да напише някой, който не е влизал в магазин. 126 лв. месечно на човек - тнова са 150кисели млека, господа от НСИ - по едно три пъти дневно и по 2 допълнително за уикенда. Безсрамни лъжци, едно влизаве в магазин за 4 членно семейство ще ти струва 50-80 лева, мигар не го знаете. Бих Ви напсувал, но ще ми изстрият коментара, но ............от целия Българдси Народ

  5. Анонимен
    #4

    2-ри написал си може би най-голяма глупост която може да се напише под тая сатия... Глеи са. Ако в Люксембург имат 10 пъти по големи заплати то те има около 3500 евро , защото нашата средна заплата е 350 на месец. Но ако ние харчим 35% от средната си заплата, то за храна отиват около 110 евро , и ако люксембургеца харчи 9% от заплатата си то той харчи около 320 евро... как ти изглежда че 110 са колкото 320 ли ? Аз ги виждам като ценовото ниво в Люксембург е около 3 ПЪТИ колкото в България... Оставяме

  6. Анонимен
    #3

    Близо 100 на сто от разходите на българите отиват за покриването на потребителски нужди

  7. Анонимен
    #2

    Така както е написано, човек може да си помисли, че в Люксембург направо гладуват с тези 9 %. Всъщност, става дума за 9 % от 10 пъти по-големите доходи на люксембургците в сравнение с българите при почти еднакви цени на хранителните продукти.

  8. Борето от София
    #1

    В държава, управлявана от гангстери, това е нормално! Работи се за физическото оцеляване, ако и това все пак е възможно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.