Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите продължават да не вярват на полиция, съд и прокуратура

24 коментара
Българите продължават да не вярват на полиция, съд и прокуратура

Въпреки положените през последните пет години усилия от страна на правораздавателната система да подобри имиджа си, българите продължават да не вярват на полицията, съда и прокуратурата, според окончателния доклад на социологическа агенция "Алфа Рисърч" за ефекта от изпълнението на проект "Усъвършенстване на работните процеси в съда", представен в неделя. Анализът се базира на количествени и качествени изследвания,извършени в периода май-юни 2012г. сред широката общественост, страни по дела, адвокати и съдии.

Заради корупцията, оказвания политически натиск на различни нива и неуспехът по т.нар. обществено значими дела, все още полиция, следствие, прокуратура и съд са сред институциите с най-нисък кредит на обществено доверие.  Други ключови проблеми за правораздавателната ни система са тромавите и бюрократични процедури, ниската прозрачност на прокуратурата и некомпетентността и слабата професионална експертиза.

Докладът препоръчва съществуващите механизми за контрол и санкции в съдебната система следва да се подобрят, като се гарантира равнопоставеност. Според проучването е необходимо подобряване на политиките за развитие на човешките ресурси, инвестиции в квалификацията на служителите и по-сериозни и обективни изисквания за заемане на длъжности.Изследването съветва да се направят съществени инвестиции във внедряване на повече електронни услуги в съдилищата и цялостно обновяване на материално-техническата база.

Над 80 % от анкетираните смятат, че българският съд е податлив на политически натиск ина такъв от икономически групи и фирми. През 2010 г. подобно мнение са споделяли 70% от анкетираните. Самите съдии категорично отхвърлят възможността съдът да се подаде на натиск. Те са по-склонни да не приемат за вероятно евентуално отстъпление при политическо вмешателство или пред натиск на финансови групировки или фирми.

Данните показват, че гражданите и бизнеса биват обслужвани по-внимателно (79%) и бързо (72%) от страна на съдебните служители. По-бързото и качествено обслужване се допълва от констатациите за улеснени процедури, както по отношение издаването на свидетелство за съдимост, съдебна регистрация, актуално състояние и пр. (70%), така и по отношение на достъпа до информация по текущи дела (55.4%). Съдилищата участващи в проекта, обаче, изостават по отношение на целите за подобряване достъпа до правосъдие.

Извършената от съдилищата реорганизация и подобрение на системата за управление и контрол на делата има осезаемо положителен ефект, пише в доклада. Докато преди две години 27,2% от анкетираните заявяват, че делата на първа инстанция са приключвали в рамките на три месеца, то за 2012 г. това са вече 46.1%. Сериозно подобрение се наблюдава и по отношение продължителността на съдебните процеси на втора инстанция, като 50% от хората заявяват, че делата им са приключили в рамките на три месеца (при 41.7% през 2010г.).

Посоките, в които гражданите виждат най-спешна нужда от намеса, стабилно повтарят всеобщо споделяните от общественото мнение нагласи за главните слабости на българския съд - борбата с корупцията, прозрачност, контрол върху работата на съдиите, персонализация на отговорността за несправящите се,  ясни критерии на подбора на персонал.

 За разлика от съдиите, гражданите считат, че външни за системата фактори са по-съществени по отношение на проблемите в работата на съда, отколкото вътрешните. Така например, лошото заплащане, вътрешно-ведомствените процедури, материално-техническата база и недостатъчният човешки ресурс са посочени като проблемни от едва 2% до 4% от гражданите.

Според 72% от магистратите, извършената реорганизация в работата на съда, както и приложените нови модели на планиране и разпределение на задачите, са имали положителен ефект върху ефективността в работата. При почти две трети от случаите (58%) извършената реорганизация е довела до по-ниско натоварване на администрацията и съдиите.

Налагането на стандарти в работата на съдилищата в различни аспекти на тяхната дейност, като планирането и управлението на съда, управлението и контролът на делата, достъпа на гражданите до информация и пр. имат положителен ефект върху цялостния процес на правораздаване, пише още в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #24

    izobshto ne im viarvame i gi mrazim

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #23
  3. Анонимен
    #22

    Ето в това е проблема: "Въпреки положените през последните пет години усилия от страна на правораздавателната система да подобри имиджа си, ....". Правораздавателната систева се опитва да подобри имиджа си, а не работата си. Елементарно е, че имиджа е следствие от работата и като не си промениш изоснови подхода няма как да подобриш имиджа си, освен, разбира се, козметично.

  4. Анонимен
    #21

    Още дълго никой няма да им вярва.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  6. Анонимен
    #19

    Ами защо да им вярват, бе аланкоолу. Тези хора за вярване ли са? Това е някава мафия, която пет пари не дава за нищо извън своя интерес. И няма никакво намерение да се реформира или да става някава по-различна. Не виждате ли, че всеки тъпанар от въпросните институции, като се изправи да говори, бълва едни и същи глупости, които слушаме 20 и повече години и няма никакви изглези да се промени нещо.

  7. Анонимен
    #18

    No. 17: 6

  8. Анонимен
    #17

    Претенцията че една държава може да се управлява с екип съставен на случаен принцип, без идеология, без традиции и опит в местната власт и структури ни доведоха до този хаос. Безумен бизнес експеримент в едно тоталитарно общество. Синия отломък на комунистическата партия Костов неуспя, защото бе разкрит като поставено лице. Сега е Плевналиев. И така лутане безпринципно и безцелно.Всичко останало е функция.

  9. Десен
    #16

    Е как ще вярват като те са олицетворение на Мафията.

  10. Анонимен
    #15

    Българите продължават да не вярват на полиция, съд и прокуратура. Кой го боли ,на какво вярват Българите???Важното е далаверата на управляващите да не спира.Важното е "реформата"да продължава да съсипва системата.Същото това управление и реформа,които немогат да спрат цените да се покачват.Незабравяйте,господа управляващи,че гладът е по-силен от тока.Този глад може да Ви изяде главите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.