Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите работят най-малко за пенсия след Италия в ЕС

Тенденцията е към увеличаване на годините преди пенсия

4 коментара
Българите работят най-малко за пенсия след Италия в ЕС

Българите работят най-малко за пенсия след италианците в ЕС. Това показва проучване на европейската статистическа служба Евростат за продължителността на трудовия живот за периода 2005 – 2015 г.

Най-много се работи в Швеция – 41.2 години, докато в Италия работят с над десет години по-малко (30.7 г.) преди да се пенсионират. Българите се нареждат веднага след италианците с 32.1 години.

Като цяло страните от Източна и Южна Европа работят по-малко спрямо тези в Северна и Западна Европа, показват данните на Евростат.

Проучването показва, че европейците работят близо две години по-дълго, отколкото преди 10 години. Ръстът се дължи основно на по-голямото увеличение на продължителността на трудовия живот на жените. В момента те работят по-малко години преди пенсия, като единственото изключение е Литва, където дамите работят с половин година повече от мъжете.

В много европейски страни се върви към изравняване на пенсионната възраст за мъжете и жените. През 2015 г. европейките са работили средно по 32.8 г. в сравнение с 30.2 години през 2005 г., което е увеличение с две години и половина. За сравнение мъжете през миналата година са работили средно 37.9 г. преди да излязат в отдих, докато през 2005 г. са им били нужни с година и два месеца по-малко.

Българите сред облагодетелстваните в ЕС

През последните години България провежда пенсионна реформа, която предвижда годините на мъжете и жените за пенсия постепенно да се изравнят и през 2037 г. двата пола да се пенсионират на 65 години. Към момента страната ни е сред тези, където се работи най-малко за пенсия.

През 2005 г. българите са работили средно 29.6 години, за да получат пенсия. Десет години по-късно работят по 32.1 години или увеличението е с 2.5 години.

За сравнение в Исландия, която не е член на ЕС, а на Европейското икономическо пространство, средната продължителност на труд е 46.6 години.

У нас повишаването на трудовата продължителност се дължи както на вдигането на годините за пенсия при мъжете, така и на тези при жените. При нежния пол обаче годините растат с по-бързи темпове, а изменението за десет години е 3 години повече работа.

През 2015 г. българките са се пенсионирали при средно 30.7 години трудов стаж, докато през 2005 г. това е ставало след 27.7 години трудов стаж. За сравнение силният пол е излизал в отдих за старост след 33.4 години работа през миналата година, докато през 2005 г. е работил средно с 2.1 години по-малко.

Европейците работят с 2 години повече сега спрямо десет години назад

Очакваната продължителност на трудовия живот в ЕС възлиза на 35.4 години през 2015 г., което е с 1 година и 9 месеца повече в сравнение с 2005 г.

Шведите работят най-дълго - 41.2 години.

Много работят още в Холандия (39.9 г.), Дания (39.2 г.), Великобритания (38.6 г.) и Германия (38 г.).

В другия край са Италия (30.7 г.), България (32.1 г.), Гърция (32.3 г.), Белгия, Хърватска, Унгария и Полша ( по 32.6 г.) и Румъния (32.8 г.), където хората работят под 33 години.

Във всички държави-членки на ЕС, с изключение на Литва, продължителността на трудовия живот през 2015 г. е по-голяма за мъжете, отколкото за жените.

В периода 2005 г. - 2015 г. продължителността на трудовия живот се е увеличила във всички държави-членки на ЕС, макар и в различна степен. Тя се е повишила най-много в Малта (5.1 г.), следвана от Унгария (4.2 г.), Люксембург (3.1 г.), Естония (3 г.) и Литва (2.9 г.) и остава на почти същото ниво в Дания (0.2 г.), Португалия (0.3 г.) и Ирландия (0.4 г.).

Общото увеличение на продължителността на трудовия живот се дължи на нарасналите години за пенсия при жените. За последните десет години продължителността на работа на жените се увеличава във всички страни членки на ЕС. Най-голямо е увеличението в Малта (8.6 г.), Испания (5.1 г.), Люксембург (4.7 г.), Унгария (4 г.), Кипър (3.6 г.) , Литва ( 3.5 г.), Германия и Австрия (по 3.4 г.).

За разлика от тях, продължителността на трудовия живот на мъжете е намаляла в пет държави-членки - Кипър (1.9 г.), Гърция (1.4 г.), Ирландия (1 г.), Испания (0.7 г.) и Португалия (0.6 г.).

*Показателят "продължителност на трудовия живот" мери броя на годините на човек на възраст над 15 години и колко време се очаква да бъде активен - зает или безработен на пазара на труда през активния си живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stefan Kirov
    #4

    За това ли пенсиите са ни най-малки?

  2. Пропагандата продължава, е нищо все пак пари сте зимали :)) Тааа статистика показва ли кои живеят повече да го ева... ?!?!? а както е казал Дизраели: лъжи, големи лъжи и статистика :)) Общо взето "статистика" е мръсна дума, почти толкова, колкото "таковата"

  3. Jimi
    #2

    Заглавието (разбира се) е манипулативно. Забравена е (кой знае защо) думичката средно. Сигурно редакторът е мерил колко милиметра е заглавието... Тази година стажът, позволяващ пенсия е 38 години и кусур месеца. К'ви триесе години, к'ви 5 лева? Изводът - значи тези които ефективно се пенсионират ранно са толкова много и толкова ранно се пенсионират, че свалят възрастта до такова число. Много полицай, много военен...

  4. т€еритория на Мики Маус
    #1

    А колко години се получава пенсия? В България, Италия, Германия и другите страни? Да не се окаже, че тук пенсия се получава средно 5 години, а там по 15!Защото продължителността на живот в България е най-ниска в ЕС!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.