Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите с висока подкрепа за санкциите на ООН

Нареждаме се до страните от Западна Европа по одобрение, Западните Балкани са противници на този инструмент

1 коментар
Българите с висока подкрепа за санкциите на ООН

България се нарежда сред страните, които подкрепят практиката на Организацията на обединените нации (ООН) да се налагат санкции на държави, които нарушават конвенциите на организацията. Ако се проведе световен референдум, гласуващите в подкрепа на съществуващата практика на ООН за санкции биха били 50 процента срещу 39 против.

Сред големите държави Индия води групата на поддръжниците на санкциите, докато Китай е начело на онези страни, които са против. Сред изследваните 61 държави, 49 подкрепят санкциите като инструмент, 11 са против и 1 е на границата между двете позиции.

Това сочи проучване по повод откриването на юбилейната 70-а сесия на Общото събрание на ООН, направено от "Галъп интернешънъл" съвместно с базираната в Женева организация "Звено за глобално управление" (Global Governance Unit), цитирано от БТА. Анкетиранитe са избрани чрез представителна извадка, за да представят вижданията на световното население - на фона на гледните точки на държавите.

Изследването се фокусира върху шестте вида въпроси, които теоретично могат да предизвикат санкции. Това са: непредизвикана военна агресия срещу друга държава, геноцид върху групи в дадена страна, нарушения на договори, свързани с въпросите на ядрените технологии, подкрепа на терористи, отстраняване на демократично избрано правителство и нарушаването на договорите за защита на околната среда. Индексът на резултатите е изграден чрез обобщаване на мненията по всички 6 вида санкции и изчисляване на разликата между положителни и отрицателни дялове.

Обобщено, 61 процента от европейците подкрепят санкциите на ООН, а 24 на сто са против тях, като по този начин тези се получава средна оценка от 37 в подкрепа на санкциите на ООН.

Страните от Западна Европа с висока подкрепа за санкциите

Като цяло, страните от Западна Европа показват подкрепа за политиката на санкции, в сравнение с други части на света. Финландия, Австрия, Португалия, Италия, Германия, Холандия, Швеция и Ирландия намират своето място сред топ страните в класацията с крайни резултати над 40. Великобритания е малко под този резултат. Франция е единственото изключение - със средната оценка от 21.

Със среден резултат 41 България е сред подкрепящите санкциите. В данните от България няма съществени различия между различните демографски групи. Въпреки това има очевидно по-ниска подкрепа за налагането на санкции, когато става въпрос за премахване на демократично избрано правителство. Трябва да се отбележи, че дори и на този въпрос около половината от българите одобряват санкциите, но около 30 процента не ги подкрепят.

Страните от Централна Европа, като Полша (нетен резултат 26) и Чехия (44), показват масови настроения към санкциите подобни на тези в страните от Западна Европа.

Латвия е специфичен случай. Прибалтийската страна има много висок среден резултат на подкрепа на санкциите (48), което вероятно се дължи на настоящата ситуация с Русия и политиката на санкции се разглежда като политически инструмент за защита.

Като цяло е възможна хипотезата, че страните от Западна Европа в по-голяма степен подкрепят санкциите (във връзка с определена културна и историческа традиция).

Потърпевшите от санкциите не ги одобряват

В същото време важно обстоятелство е дали дадена страна е (или е била скоро) част от процеса на санкции - страна обект на санкции или пък страна, която разчита на санкциите като инструмент срещу съседи и т.н.

По-близък поглед върху балканските страни потвърждава последното. Например, има очевидни различия между страните, които не са имали проблеми със санкции и тези, които са били обект на санкции наскоро. От една страна сравнително ниското средно ниво на подкрепа спрямо санкциите, измерено в Сърбия (-5), например, очевидно е резултат от неотдавнашния опит на Сърбия като обект на определени санкции.

От друга страна, България (41), Турция (39), Гърция (27) и Румъния (17), например се доближават в по-голяма степен до страните от Западна Европа, отколкото до своите балкански съседи.

Страните от Западните Балкани попадат в дъното на класацията - Косово (9); Македония (0).

Изключение в този регион е Босна и Херцеговина (25).

Историческите и културни особености, както и текущия политически процес повлияват на масово мнение в страните от Източна Европа, извън ЕС и това създава разнородна картина на общественото мнение.

Руснаците разделят санкциите на ООН от западните и ги подкрепят

Изглежда, че руснаците правят разлика между санкциите на ООН и текущите западни санкции. Тази хипотеза вероятно обяснява и относително високата средна стойност на подкрепа в Русия от 23 процента. Грузия има най-ниската средна оценка (8 на сто) в този регион.

В Армения (поддръжник на санкции със средно ново от 89 процента - номер едно в класацията), например се отчита широка чувствителност към санкциите по разглежданите въпроси, като обяснение в това можем да търсим в проблемите на арменския геноцид, проблеми със съседите и т. н. Украйна очевидно показва по-високи нива на тревожност, които може да бъдат свързани с настоящата ситуация с Русия, а това води и до по-високи средни нива на подкрепа на санкциите от 53 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pinocchio
    #1

    имах си хас, винаги сме били отличници по послушание и подкрепа, стига да не искат от нас и да действаме...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.