Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българите са най-недоволни в ЕС от нивото на демокрацията в страната си

Вярват на Брюксел, а не на правителството, и смятат, че се движат в грешна посока

3 коментара
Сн. БГНЕС

Българите са най-неудовлетворени от функционирането на демокрацията в страната си от всички граждани на Европейския съюз, като повече от половината са на мнение, че страната се движи в грешна посока. Българите са и едни от най-големите песимисти за националната им икономика. В същото време те продължават да са оптимисти за бъдещето на Европейския съюз и разчитат повече на Брюксел отколкото на собственото си правителство.

Това показват данните на на редовното годишно проучване на Евробарометър "Есен 2013“.

 

Според изследването едва 14% от българите са удовлетворени от начина, по който функционира демокрацията в страната. Този процент е с над 30 процентни пункта под средното измерено за Европейския съюз. Средно почти половината от жителите на страните-членки смятат, че демокрацията в техните страни функционира правилно.

 

С подобни на българските нагласи са португалците и румънците - с 15% удовлетворени и съответно 85% и 84% неудовлетворени.

 

Най-уверени и удовлетворени от състоянието на демокрацията в страните им са датчаните - 87% и шведите - 84%.

 

"Протестите и общественото недоволство в България, започнали още от началото на 2013 г. и продължили почти цяла година, водят до значителен спад в дела на удовлетвореността от функционирането на демокрацията – през есента на 2012 г. (година преди настоящето издание), делът на удовлетворените от състоянието на демокрацията българи е 19%, с 5 процентни пункта по-високо от измереното сега", отбелязват авторите на изследването.

 

Въпреки че българите са недоволни от функционирането на демокрацията в рамките на България, 52% от тях смятат, че демокрацията в ЕС функционира както трябва, а недоволните са само около една четвърт.

 

В това отношение удовлетвореността на българите е значително по-висока от средната за Съюза като цяло – 52% положителни оценки в България спрямо 43% на ниво ЕС28.

 

Повече от половината българи смятат, че нещата отиват в грешната посока

 

През есента на 2013 година повече българи – 55% са на мнение, че нещата в България отиват в грешната посока. Същото смятат за своята страна и 56% от гражданите на ЕС28.

 

От есента на 2011 г. досега процентът оптимисти в България е намалял почти двойно от 32% на 17%, отбелязват авторите на изследването.

 

За сравнение, нагласите на европейските граждани относно посоката на развитие на нещата в собствените им държави са относително стабилни - в последните 2 години около една четвърт оценяват посоката като правилна.

 

Въпреки ръста на негативизма спрямо развитието на нещата в България, българските граждани запазват положителната си нагласа към Европейския съюз. Близо половината от българското население смята, че нещата в Европейския съюз вървят в правилната посока, което е с 20 процентни пункта по-високо от средното измерено сред всички страни-членки – 26%.

 

Само 5% смятат, че икономиката е в добро състояние

 

Българите са и на едно от последните места по отношение на мнението им за икономиката на страната им.

 

94% от българските граждани оценяват сегашното положение на националната икономика като лошо. Едва 5% от населението на страната са на мнение, че българската икономика е в добро състояние. Тази стойност е щест пъти по- ниска от средното за ЕС.

 

С подобни за България нагласи са Гърция (2% оценяващи икономическата ситуация като добра, 98% оценяващи я като лоша), Кипър, Португалия, Хърватия и Испания.

 

Едва 12% от българските граждани очакват подобряване на икономическата ситуация в страната в следващите 12 месеца, като процентът е с 9 пункта по-нисък от средното в ЕС и намалява от есента на 2010 г. насам. Влошаване очакват почти една трета от населението на страната, а близо половината (47%) от българските граждани не очакват съществени промени в икономическата ситуация в страната в следващите 12 месеца.

 

За разлика от оценките за състоянието на националната икономика, българите са значително по-позитивни за състоянието на европейската икономика отколкото средния европейски гражданин.

 

Българите вярват на Брюксел, а не на правителството си

 

Повечето българи (60%) са настроени оптимистично за бъдещето на Съюза. Песимисти са малко над една четвърт от българите.

 

Очакванията на българите за бъдещето на Европейския съюз са малко по-оптимистични, отколкото очакванията на средния европеец – 51% от жителите на всички страни-членки са оптимисти, докато 43% са по-скоро песимисти.

 

Най-оптимистично настроени за бъдещето на Европейския съюз са датчаните – 75% от тях смятат, че Европейският съюз ще се развива в благоприятна посока. Следват Ирландия и Малта с 67% оптимисти за бъдещето на ЕС. Най-висок процент на песимисти изследването регистрира в Гърция – 69%.

 

Според българите Европейският съюз е най-способен на успешни мерки срещу кризата в сравнение с националното равителство, Г-20, Международния валутен фонд и САЩ.

 

Над една трета от населението на страната възлага най-големи очаквания на ЕС. Значително по-нисък процент от българските граждани разчитат на националното правителство да предприеме действия за справяне с последиците от кризата – 15%.

 

Същият е и процентът посочили Г-20 като най-способна да прилага действия за възстановяване от кризата в икономиката.

 

За разлика от българите, жителите на ЕС като цяло, възлагат значително по-голяма роля на националното правителство за възстановяване на икономиката – средноевропейското обществено мнение поставя еднаква тежест (по 22%) на националното правителство и Европейския съюз за прилагане на действия в помощ на икономиката и справяне с последствията от кризата.

 

В сравнение с пролетта на 2013 г., делът на българските граждани, които посочват Европейския съюз като най-способен да се справи с последствията от икономическата  криза бележи значителен ръст – все повече българи възлагат най-големи очаквания именно на Съюза по отношение на възстановяването на икономиката – 35% през есента на 2013 г. спрямо 31% през пролетта на същата година.

 

Процентът, които разчитат на българското правителство за прилагане на мерки за справяне с негативните ефекти от кризата намалява - от 21% през пролетта на 2013 г. до 15% в сегашното изследване.

 

Нагласите в в ЕС обаче остават без значителни промени. В този смисъл, тенденцията на намаляване на доверието към националното правителство и увеличаването на доверието към ЕС като най-способни да приложат ефективни мерки спрямо кризата вероятно има връзка със сложната социално-политическа обстановка в България през 2013 г, отбелязват авторите на изследването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #3

    На последните избори голям процент избиратели поради високомерие и мързел и най-вече нехайство не гласуваха. Сега мрънкат и се оплакват. Кой им е виновен? Хич не ми се струва, че вина има БСП с всичките и прислужници! Все едно да се сърдиш, на лисицата, че ти издушила кокошките в курника, който си оставил отворен! Тази "лисица", която ни управлява е едва 20% от всички имащи право на глас. Младежта ни бягала, били сме най-бедната страна в ЕС, образование и здравеопазване лоши!Че кой ни е виновен?

  2. Koko_deactivated_1401183147
    #2

    демокрацията е просто една дума, може би за някои утопия, а за други идеален параван зад който безнаказано да разиграват коня си. ето защо твърде просто би било ако не сме доволни от т.нар. демокрация. ние не сме доволни от системата в която живеем и живота който ни предлага. защото едно е да бръщолевиш и да вдигаш лозунги за демокрация, свобода на словото и т.н., а друго е да гледаш как цари беззаконие, безвластие, как те грабят политици и разбойници от всякакъв калибър, как процъфтява корупцията,

  3. Valentin Dimitrov
    #1

    В България имало Демокрация ?! Демокрация значи власт на народ, а не на мутри !!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.