Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската икономика ще има спад от 1% през 2010 г.

7 коментара

Независимо от структурните реформи в миналото, установяването на валутен борд и добра финансова политика, която осигури здравословен икономически ръст в годините преди глобалната икономическа криза в края на 2008 г., България отбеляза 5% спад на БВП за 2009 г. и допълнителен спад от 4% на годишна база през първото тримесечие на 2010. Това се казва в частта за България на последния тримесечен доклад на международната одитна и финансово-консултанска компания "Ърнст енд Янг", посветен на икономиката на еврозоната, ЕС и Европа като цяло.

Частното потребление остава много слабо, като намалява с 6.8% на годишна база през първо тримесечие на 2010 г., безработицата нараства до 10% и доверието на потребителите спада, продължават констатациите за България в доклада.

Независимо от признаците на леко подобрение в бизнес настроенията, инвестициите през първото тримесечие са с 15.8% надолу в сравнение с предишната година.

Като се вземе предвид слабият старт тази година, брутният вътрешен продукт (БВП) през 2010 г. се очаква да продължи да намалява с около 1%, като домакинствата и фирмите остават "нащрек", докато не стане ясно дали рецесията е свършила.

За 2011 анализаторите в компанията предвиждат "скромен ръст" от 3.6%, по думите им, преди да се реализира по-силен икономически растеж от около 6% през 2012 г.

От "Ърнст енд Янг" предупреждават, че съществува повишен риск от корекция на прогнозите надолу заради натиска, който ще оказва по-строгата фискална политика. А тя се налага, защото бюджетният дефицит през 2010 г. приближава 5% в сравнение с първоначално заложената цел от 0.7% и заради проблемите в другите части на Европа.

Въпреки че ниският дълг на България и валутният борд ѝ дават сравнителна защита срещу разширяването на кризата от Южна Европа, слабата европейска икономика (която поема 60% от експорта на страната) ще оказва влияние върху перспективите ѝ за растеж през следващите няколко години, продължава анализа си одитната компания.

Независимо че много българи работят в Гърция, Италия и Испания, трудовите възнаграждения (3.3% от БВП) спаднаха с 12% през 2009 г., и се очакват да останат ниски.

Правителството все още се надява, че левът, фиксиран в момента към еврото, ще се присъедини към ERM ІI през 2011г., а влизането в еврозоната е поставено като цел за 2012 г. Но като се има предвид текущата дългова криза в Европейския съюз и възможните последствия за бъдещите нови членове (особено за онези, които са демонстрирали проблеми, близки до гръцките, при докладването на точни финансови показатели), по-реалистична дата за окончателното присъединяване към еврото е 2014 г., се казва още в доклада на "Ърнст енд Янг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 42
    #8

    бб и дянков,ама дали ще вдянат

  2. furmel
    #7

    стига толкова простотии. мине се не мине ден и някой се изказва вещо по въпроса. кризата е толкова дълбока, че просто не можем да си представим ние българчетата. в последните 7-10 години достъпността до лесни пари в БГ раздисциплинира работещата част от българите. всичките тези обещания за преход към по-добро се оказаха спукани балони. наред с демографската криза в страната, лощото здравеопазване и практическата невъзможност да се прави бизнес, а да не забравяме и хроничните проблеми в политиката

  3. Pen4o
    #6

    Shtom kato si tolkova umen i vizhdash katastrofata koyato nablizhava, kakvo pravish oshte v BG? Ili se nekadyren i za nikyde ne stavash?

  4. пак глупости
    #5

    забравили сте 0-та отзад!

  5. feces retentioner
    #3

    sa tiq prognozi i na tiq amerikanski agenzii trqbwa da se zabrani rabotata im w Europe. Ne widqha naj-golemiq balon na nedwijimi imorti w sewta za wsichki wremena - amerikanskiq, wsichko beshe rozowo, ne widqha kakwi ste sa posledswiqta ot nego, pak samo w rozowo, dnes sednali da dawat prognozi za krehkata bulgarska ikonomika, prognozi koito imat swoistwoto da se samosbudwat.... Zabrana na tiq troqnski amerikanski kone w Europe i poweche optimizum. Bulgarskata ikonomika nqma nikakwi strukturni

  6. Дянков
    #2

    благополучие и всеки ще яде и пие на корем с пълни джобове с евро и левове....Това съм го казал аз и затова е напълно вярноВиж актуализацията на бюджет 2010

  7. Smartguy
    #1

    Shte ima poka4vane to4no 2,732%. E da, ako trqbva da polzvame drugi, evropejski metodiki na izchislenie, mozhe da izleze i -10,3 no ot tova da ne vi puka, nie mozhem i taka i taka da smqtame, ha ha ha ha!Ura Ura Ura za novoto vreme, novite metodiki, novata vlast - nashata rakieno-ohranitelna vlast!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.