Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българската позиция по Ирак има публична подкрепа

0 коментара

Г-н Димитров, Вие сте сред учредителите на Комитета за демократизация на Ирак. С каква идея беше създаден той и смятате ли, че неговото послание е достатъчно популярно?

В подобна ситуация е винаги по-лесно човек да изразява своята хуманност, като избере по-евтиния и по-простичък вариант на силно викане как е против войната, за мира и любовта между хората. Така че не е удивително, че броят на хората, които избират този по-евтин вариант на човечност, никак не е малък.

От друга страна, когато само техният глас се откроява, ние рискуваме да бъдем подведени в една посока, която според мен не е нито разумна, нито истински нравствена. Това прави необходимо да се чуе и другият глас, който казва - да, войната е нещо много лошо, но по-лош от нея е мирът, при условията на разбойниците и убийците. Това е малко по-сложна конструкция, непопулярна, която изисква повече обяснение и за това по-малко хора са склонни да я заявят така отчетливо и категорично. Ето защо е необходимо тези, които го правят, да поискат думата.

Мисля, че Америка, която през всички последни десетилетия неизменно е заставала на страната на повечето свобода срещу диктатурата и най-често на страната на по-слабия срещу тираните, заслужава една такава подкрепа в момента.

На какъв принцип се събраха хората, които учредиха комитета?

В този комитет участват хора с различни идеи, виждания, позиции, такива, които биха и спорили в други случаи, но които поддържат в момента една обща теза - че срещу заплахата за световната сигурност, срещу диктатурата и тиранията трябва да се действа категорично и без забава. Тази теза поддържа и антитерористичната коалиция.

В понеделник представители на комитета се срещнаха с американския посланик в София Джеймс Пардю. За какво разговаряхте?

Това беше един ясен знак, че тезата на българската държава, следвана от правителството и основана върху решението на парламента, има публична подкрепа и хора, чийто глас може да бъде чут, отстояват същата позиция. Това е гаранция, че няма да има промени в позицията на България, въпреки опитите на някои сили да я представят като несигурна и нестабилна.

Посланик Пардю изрази убеденост, че в крайна сметка операцията в Ирак ще завърши с по-малко страдание и по-малко жертви и в резултат на нея ще има повече сигурност, повече стабилност и свобода за народа на Ирак.

При посланик Пардю бяхме с посланик Владимир Филипов - координатор на Пакта за стабилност, Любомир Павлов, Иван Гарелов, Димитър Иванов.

Как ще коментирате решението на БСП да оглави антивоенните протести в България?

Това не е нещо ново, така беше по време на косовската криза. Очевидно е, че комунистическата партия си следва принципите и убежденията, които са ни добре познати от много време насам.

Аз не мога да отговарям за това, че позицията на българската комунистическа партия не се е доразвила.

Смятате ли, че българското общество е добре информирано от изпълнителната власт за случващото се, има ли рискове от тази гледна точка?

Аз мисля, че българското общество не е достатъчно добре информирано. Мисля, че изпълнителната власт сигурно носи определена отговорност за това, но не по-малка отговорност носят и медиите. Самият факт, че един такъв важен елемент от истината, от реалността, какъвто беше позицията на иракската опозиция, се появи в публичното пространство едва след като започна войната, означава, че българските медии са в дълг към нацията по отношение на обективното отразяване на събитията.

Как ще коментирате заявеното от премиера Сакскобургготски да говорим за кризата след два месеца и тогава да видим дали положението не се е променило коренно и то в наша полза?

Мисля, че това е една разумна теза. В крайна сметка отново правя аналогията с косовската криза. И тогава, в момента на кризата, се чуваха доста кресливи гласове против позицията на българската държава и около два месеца по-късно беше ясно, че нашият избор е бил правилен.

Смятате ли, че ще се наложи разширяване на мандата на българския контингент чрез ново решение на парламента при положение, че войната се разраства?

Войната се развива горе-долу по начина, по който можеше да се очаква.

Приблизително подобна беше ситуацията в Афганистан - тъкмо започнахме да се чувстваме силно притеснени от развитието на събитията, се оказа, че те се развиват планомерно и точно както трябва. Предполагам, че сега е горе-долу същото, така че не мисля, че войната се затяга. А що се отнася до българския контингент, не мога да правя предвиждания, но не виждам в момента основания за някакви промени в неговата позиция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.