Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Български прокурори са обидени на Държавния департамент на САЩ

0 коментара

Асоциацията на прокурорите в България изрази несъгласие и обида от констатациите в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за спазване на човешките права у нас.

В документа се посочва, че съдебната система в страната ни "страда от сериозна корупция", което според прокурорите не е подкрепено от каквито и да е примери и факти. Възражението, разпространено чрез БТА, е подписано от председателя на асоциацията и апелативен прокурор на Пловдив Росен Димов.

Политиците и неправителствените организации продължават да критикуват Главната прокуратура за неспособността ѝ да се справи с големия брой сериозни престъпления, се отбелязва в доклада. По този начин прокуратурата поражда впечатление, че няма желание да се пребори с организираната престъпност и корупцията. Според местни наблюдатели престъпният свят има влияние върху прокуратурата. По данни на НСБОП, цитирани в доклада, в България действат около 110 престъпни групировки.

Твърденията в доклада на щатския държавен департамент са в пълно разминаване с реалната действителност и работата на магистратурата, се казва в опровержението на Асоциацията на прокурорите. Статистиката сочи, че през последните две години броят на приключени с присъди наказателни производства е завишен над 2 пъти. Това според асоциацията е красноречив факт, че съдебната система не е корумпирана.

Подобни твърдения са не само безпочвени, но и дълбоко обиждат българските магистрати, които работят в много по-лоши условия от тези на колегите си в САЩ, подчертава Димов.

Според него не може да се вярва и да се правят официални заключения върху общи приказки, единични случаи и художествени произведения, се казва още във възражението.

От асоциацията признават, че съдебната система в България наистина има сериозни проблеми. Те обаче се дължали на обективни фактори, сред които липса на адекватен бюджет, пренатовареност на магистратите, динамична и често пъти напълно противоречаща се нормативна база.

Не на последно място се посочва и липсата на средства за обучение и стимулиране на магистратите. В изявлението Росен Димов уточнява, че това води до нарушения, изразяващи се най-вече в бавно правораздаване поради липса на физическа възможност за спазване на законовите срокове.

Магистратите смятат, че това може да се избегне с повече щатни бройки, модерни средства и системи, облекчаващи условията за работа. Апелативният прокурор не крие, че има и субективни фактори, като нежеланието на някои негови колеги да спазват морално-етичните правила в професията, срещу които вече е създадена атмосфера на нетърпимост. Прокурорите обаче смятат, че "наличието на единични случаи на корупция" сред около пет хиляди магистрати не могат да бъдат основание за извода, че цялата система е подкупна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.