Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Български тръстове за недвижими имоти привличат инвеститори край Черно море

4 коментара
Популярни телевизионни програми окуражават хиляди британски инвеститори да купуват ваканционни апартаменти в курортите на брега на Черно море или в по-известните планински курорти в България на цени, които са наполовина по-ниски отколкото тези в Испания.

В момента новороденият пазар за недвижими имоти в страната преживява своя втори пиков момент.

България, която е длъжна да се присъедини към ЕС поне до 2008 година, откри за първи път в Източна Европа инвеститорски тръст за търговия с недвижими имоти (Real estate investment trust - Reit) по щатски образец. Този вид тръстове представляват нискоданъчни собственически фондове, които изплащат голяма част от своите приходи на акционерите си. Целта е да се разширява и задълбочава самият пазар на недвижимите имоти.

Подобни тръстове вече доказаха своята ефективност в Турция и Франция и се очаква в началото на следващата година да навлязат на пазара в Великобритания и Германия. В двете западноевропейски страни, опасенията от евентуални данъчни загуби, отложиха приемането на необходимите законодателни промени.

Този вид тръстове могат да търгуват или да не търгуват със свои акции на фондовите борси, а основната им отличителната черта е, че те не подлежат на облагане с корпоративен данък. Данъци се плащат само върху дивидентите, които се изплащат на акционерите.

Министерството на финансите на България избра да предостави тези данъчни облекчения с уговорката инвеститорите да започнат да работят по правилата на професионалния мениджмънт. Основата на промените в законодателството, които разрешават съществуване на Reit –овете, бе проведена от бившето либерално правителство на страната и е базирана върху подобни законови рамки в САЩ и Франция.

“Докато има интерес у хората да купуват тези неща, основната задача на правителството е да създаде прозрачна и справедлива за двете страни система на пазара за имоти”, обясни Майки Прю от Ситигруп.

Новосъздаденият пазар на Reit – овете все още е твърде малък, за да привлече вниманието на големите международни играчи, но те станаха доста популярни заедно с българските пенсионни и взаимоспомагателни фондове и вече са успели да привлекат голям брой по-дребни инвеститори, споделят местни брокери.

Десетте фонда, записани на Софийската стокова борса, са с общ капитал на стойност 100 милиона лева, което на този етап представлява около 1 процент от общия борсов капитал.

“Тези фондове са мост между капиталовия пазар и растящия пазар на недвижими имоти в страната. Техният дял на този етап е малък, но това е едва началото на процеса”, заявява изпълнителният директор на борсата Георги Драйчев. Още 6 такива фонда се подготвят да се влязат на борса. Този сектор е отбелязал растеж от 44% през последната година, а дневният капиталов оборот понякога достига до 2 милиона лева.

“Този вид фондове осигуряват голяма степен на сигурност за капиталовложенията, поради естеството на продукта, с който се търгува”, заявява Васил Караиванов от BAC - IP, тип Reit фонд, базиран в София. Двата най-големи тръстови фонда Prime Property и Bulgarian Reit, вече са успели да привлекат стратегически инвеститори от чужбина.

Immoeast, която е дъщерна компания на Immofinanz – Австрия, инвестирала над 500 милиона евро в пазарите за недвижими имоти в Източна Европа, придоби 42% от Prime Property по рано през тази година. Prime Property е основана съвместно от израелската TBIH, която притежава пенсионни фондове в Словакия и в някои страни на Балканите и българската компания Българска консултантска компания, чиято основна дейност са инвестициите в банки.

“Цените на имотите в България са по-ниски от тези в Централна Европа и затова има добри възможности за растеж и развитие в този сектор”, заяви мениджърът по акциите на Prime Property Алекс Бебов.

Естонският клон на Ханза банк и датската Данска банк, също продобиха дял от български тръстове за търговия с недвижими имоти, чрез българската Първа инвестиционна банка.

Президентът на банката Тодор Брешков заяви, че има проект за създаване на голям каталог със земеделски земи и места за развиване на промишленост, защото “България е страна с малка икономика и е рисково да не се разширяват инвестициите”.

Местната индустрия е конструирана така, че фокусира голяма част от усилията в развитието на курортите и за разлика от начина, по който функционират този вид тръстове по света, в България, в зависимост от имотите, с които се търгува, те се разделят на 3 вида като жилищни, комерсиални и за продажба на дребно.

“Развитието на този пазар в България ще продължи да бъде базирано основно в морските и планинските курорти в страната. Но в момента има развитие и на модерното и комерсиално строителство в София и в някои други градове в страната” заявява Робърт Дженкин от Reit тръста Bulgarian dreams, който е базиран в Лондон и осъществява в момента няколко проекта по българското Черноморие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Алгирдас
    #4

    ттт, дай някой линк за цените на имотите в Литва, която да подтвърждава твърдението ти.

  2. STIGA
    #3

    STIGA PLATENI PUBLIKACII S CEL SYZDAVANE NA ISTERIA NA PAZARA!!!

  3. conservator
    #2

    i cenite shte trugnat nadolu.taka 4e prodavaite i posle kupuvaiate i stiskaite palci da padne pravitelstvoto.

  4. ттт
    #1

    Вижте какво стана с Литва. До преди да влезе в ЕС цените на имотите вървяха нагоре. Сега седят на едно място щото хората нямат пари а и нечакат да влязат в ЕС за втори път.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.